Bezdech senny – Przyczyny i diagnozowanie

Problemy ze snemProblemy ze snem czyli zaburzenia snu nie mogą być nieleczone.

Chrapanie bardzo często jest lekceważone zarówno przez lekarzy, jak i samych pacjentów. Może być pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem cięższego schorzenia – bezdechu sennego.

Problemy ze snem

Bezdech senny z reguły ma miejsce w nocy, kiedy z powodu ograniczonego przepływu powietrza zmniejsza się saturacja krwi tlenem, powodując niedotlenienie organizmu. Najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest fizyczna blokada w obszarze nosa, gardła i krtani. Zaporę może stanowić źle uformowana chrząstka, ale także zmniejszenie prześwitu dróg oddechowych z powodu nadwagi lub złych nawyków żywieniowych. Niebezpieczne czynniki środowiskowe, takie jak praca w warunkach podwyższonego natężenia pyłu, również są wskazywane jako jedna z bezpośrednich przyczyn bezdechu sennego.

Podwyższone ryzyko dotknięcia tą przypadłością dotyczy osób z nieleczoną niedoczynnością tarczycy lub nadczynnością przysadki mózgowej.

Obserwacja pacjenta

Najbardziej charakterystycznym objawem bezdechu sennego jest notoryczne chrapanie przerywane kilkunastosekundowymi przerwami, w trakcie których zanika oddech. Sam chory jest nieświadomy zachowania swojego organizmu, dlatego ważne jest, by w procesie wstępnej diagnostyki uczestniczyła rodzina pacjenta. Sen przestaje nieść za sobą wypoczynek, osoby dotknięte tą przypadłością ciągle wybudzają się, mają problem z zasypianiem i lęki. Dodatkowo dochodzi nadmierna potliwość. Nic dziwnego, że bezdech senny zaczyna przeszkadzać nie tylko w nocy. Rozdrażnienie, bóle głowy, kłopoty z koncentracją – to tylko nieliczne ze skutków złego wypoczynku. Jeśli zaobserwowaliśmy takie symptomy u siebie albo u bliskiej osoby, koniecznie należy skonsultować to z lekarzem. Nieleczenie tego schorzenia może spowodować wiele innych, groźnych chorób, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, a nawet zawał lub udar mózgu.

Diagnoza specjalistyczna zaburzeń snu

Zebranie pełnego i dokładnego wywiadu jest kluczowe w procesie identyfikacji choroby. Pewną diagnozę może postawić tylko lekarz specjalista na podstawie przeprowadzonych badań polisomnograficznych. Takie badania można wykonać np. w Centrum Medycznym Promed, gdzie przyjmują laryngolodzy, specjalizujący się w leczeniu bezdechu.To bezpieczna i bezbolesna obserwacja chorego w trakcie snu, gdzie mierzona jest saturacja, długość bezdechów, praca serca i wiele innych, które mogą ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć zaburzenie. Dopiero wtedy można zlecić dokładniejsze badania, które będą miały na celu wykrycie miejsca zwężenia lub zablokowania dróg oddechowych i wyeliminowanie problemu. Takie rozeznanie wykonuje się za pomocą tomografii komputerowej lub wprowadzenia minikamery w przewód nosa przy znieczuleniu miejscowym. Stworzenie trójwymiarowej mapy górnego fragmentu dróg oddechowych jest podstawową czynnością, która wskaże odpowiedni rodzaj postępowania i leczenia chorego.

Leczenie farmakologiczne jest stosowane rzadko. O wiele częściej przeprowadza się zabiegi chirurgiczne lub stosuje się urządzenia protezowe, które kontrolują wysokość ciśnienia wciąganego do płuc w trakcie snu. Nie można także zapominać o konieczności zmiany nawyków żywieniowych, redukcji masy ciała i ograniczeniu używek.