Bakalie w diecie seniora. Czy warto je jeść?

Dieta seniora a bakalieBakalie w diecie seniora są niezwykle ważne.

Zdrowa dieta kojarzy się wielu osobom głównie z dużą ilością świeżych warzyw i owoców. Są też inne produkty: suszone owoce i bakalie, które, jak się okazuje, stanowią ważny składnik diety. Czy powinny się znaleźć także w diecie seniora? Na jakie bakalie warto zwrócić uwagę?

Zdrowa przekąska? Cała prawda o bakaliach

Na temat bakalii krąży wiele informacji. Pojawiają się opinie, że poprawiają wygląd, a wręcz odmładzają i wpływają dobroczynnie na pracę organizmu. Z drugiej strony zarzuca się im kaloryczność – okazuje się, bowiem, że bakalie są ciężkostrawne i jedzenie ich w dużych ilościach może mieć wpływ na wagę. A jak jest z bakaliami w diecie seniorów?

Prawidłowa dieta osób starszych powinna być zrównoważona. W ten sposób możliwe jest utrzymanie właściwej wagi i prawidłowego poziomu witamin i składników mineralnych w organizmie. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na składniki odżywcze różni się w zależności od indywidualnych potrzeb każdej osoby. Wraz z wiekiem zapotrzebowanie zmniejsza się. Nie zmienia się, jednak zapotrzebowanie na dostarczenie do organizmu składników odżywczych. Dlatego tak istotne jest w tym wieku włączanie do diety produktów, które zawierają duże ilości witamin, minerałów, białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczów.

Bakalie są smaczną przekąską, która wpisuje się w nurt zdrowego odżywiania. Zawierają błonnik, który jest potrzebny do uregulowania procesów trawiennych w organizmie. Pomaga on chronić przed zaparciami i wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu.

Wiele osób starszych korzysta z suplementów diety i preparatów, które przepisuje lekarz, by dostarczyć do organizmu właściwą ilość błonnika. Warto, jednak dostarczać go w sposób naturalny – m.in. znajdując go w bakaliach, a tym samym łącząc smaczne z pożytecznym.

Korzyści z jedzenia bakalii przez seniorów

Bakalie w diecie seniorów, podobnie jak osób w innym wieku, są zdrową alternatywą dla słodyczy. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nie potrafią odmówić sobie ochoty na „coś słodkiego”. Bakalie zawierają naturalną słodycz, przez co można „oszukać” organizm. Co istotne, są zdrowe, ponieważ proces suszenia owoców pozbawia ich wody, ale nie cennych składników odżywczych.

Jakie bakalie kupować? O czym pamiętać?

Do diety warto włączyć orzechy i suszone owoce, takie jak: banany, daktyle, rodzynki, morele i figi. Warto mieć zawsze pod ręką i sięgać po nie, gdy najdzie ochota na coś słodkiego. Warto też kupować je w sprawdzonych sklepach, zwracając uwagę na jakość i na to, by nie zawierały sztucznych dodatków i konserwantów. Najlepsze są naturalne bakalie w opakowaniach z zamknięciem strunowym.

Więcej na temat bakalii i ich właściwości dowiesz się na stronie kacikzdrowia.pl

W diecie seniora bakalie stanowią ciekawe urozmaicenie i alternatywę dla owoców, po które nie zawsze maja ochotę sięgać. Są zdrowe, choć warto mieć na uwadze, że również kaloryczne. Jedzone, jednak z ograniczeniem, mogą stanowić dobre źródło składników mineralnych w diecie.