Badanie wzroku u osób starszych

Badanie wzrokuNajczęstsze choroby oczu wykrywane podczas badania wzroku

Nie wolno zapominać o regularnym sprawdzaniu własnego stanu zdrowia, a zwłaszcza w starszym wieku, kiedy niestety organizm zaczyna szwankować i ujawniać nasze wcześniejsze zaniedbania. Chcąc uniknąć całkowitego pogorszenia wzroku lub nawet jego utraty, koniecznie musisz wybrać się na okresowe badania, o których opowiemy pokrótce.

Powody pogarszania wzroku

Warto najpierw zacząć od bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie lekceważenia problemu u osób starszych, które zazwyczaj jakiekolwiek dolegliwości tłumaczą swoim wiekiem i twierdzą ostatecznie, że tak po prostu musi być. Absolutnie nie! Nic nie może uzasadniać ani bagatelizować takich objawów jak nieprawidłowe widzenie, zamazany obraz czy też inne symptomy związane z podrażnieniem oczu.

Oczywiście jest to naturalne, że nasze oczy wraz wiekiem osłabiają się i pogarsza się nasza akomodacja, co zwane inaczej jest presbiopią lub potocznie starczowzrocznością, gdzie widzenie jest niewyraźne z bliska i daleka. Co więcej, obecne objawy mogą być efektem prowadzonego wcześniej trybu życia, jak na przykład praca przed komputerem lub w źle oświetlonych pomieszczeniach. Podobnie nieprawidłowa i śmieciowa dieta może być czynnikiem determinującym pogorszenie wzroku albo nawet wady wrodzone genetycznie, gdzie nie mamy już żadnego wpływa na jej występowanie, aczkolwiek zawsze można przeciwdziałać jej rozwijaniu.

Najczęstsze choroby oczu

Jaskra

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że choroba ta jest dziedziczona, dlatego osoby narażone na jej przejęcie powinny zdecydowanie częściej bywać na systematycznych badaniach wzroku w Białymstoku, gdzie możesz zamówić trzy rodzaje pakietów z różnymi możliwościami, co znacznie ułatwia późniejsze funkcjonowanie. Niestety nieznane są dotąd przyczyny rozwijania się tej dolegliwości, aczkolwiek jej nieleczenie może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Nie dotyczy ona wyłącznie osób starszych, ale można zauważyć znaczny wzrost wskaźnika osób chorych po 40. roku życia.

Zaćma

Polega na zmętnieniu soczewki w całości lub częściowo, przez co pole widzenie jest znacznie ograniczone, a osoba taka powoli traci wzrok. Wówczas trzeba zareagować bardzo szybko i najlepiej przeprowadzić operację, dzięki której można raz na zawsze pozbyć się zaćmy. Jedną z ważniejszych zależności występowania tej choroby jest cukrzyca, która zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się tej wady.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)

Pojawia się zdecydowanie w późniejszym wieku, kiedy znika ostrość widzenia w centralnym punkcie, co jest wynikiem przede wszystkim deformacji plamki żółtej na siatkówce oka. Przyczyną jest niezdrowy tryb życia, otyłość, a co za tym idzie również zwiększone ryzyko zachorowania na miażdżycę. Wszystkie te czynniki niestety osłabiają plamkę żółtą, a tym samym przyczynia się do pogorszenia wzroku, który w bardziej zaawansowanym stadium choroby może także przyczynić się do podrażnienia rogówki i pękania naczynek krwionośnych. Na początku dolegliwość ta dotyczy tylko jednego oka, aczkolwiek zaniedbanie i zlekceważenie zwyrodnienia może przyczynić się do pojawienia się również objawów choroby na drugim oku.

Właśnie dlatego jeszcze raz zachęcamy wszystkich seniorów, ale również osoby młodszy do częstego badania wzroku u specjalistów, gdzie w miarę wcześnie macie szansę wykryć poszczególne schorzenia, a następnie im zapobiegać i leczyć. Nigdy nie jest za późno na zdrowe oczy i sokoli wzrok!