Badaj jądra i prostatę, czyli profilaktyka nowotworów u mężczyzn

Prostamol na raka jaderProfilaktycznie na prostatę i raka jąder mężczyźni używają Prostamol.
W naszym otoczeniu jest wiele informacji na temat raka szyjki macicy lub nowotworów piersi. Wydaje się, że coroczna cytologia jest już wpisana w kalendarz większość kobiet. Natomiast nowotwory jąder oraz prostaty, które dotyczą mężczyzn wciąż są tematem tabu. Tymczasem nowotwór jądra jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn w wieku 20-44 lat, a rak prostaty drugim najczęstszym nowotworem u mężczyzn zaraz po raku płuc.

Jak powstaje nowotwór?

Nowotwór powstaje w momencie, kiedy komórki budujące narząd ulegają mutacjom i rozpoczynają niepohamowane dzielenie się. W wyniku wzrostu liczby komórek powstaje guz, który rozrasta się i nacieka okoliczne tkanki. Co więcej, ponieważ mutacje zaszły już na poziomie komórki, wystarczy, że jedna z nich przeniesie się drogą krwi lub układu limfatycznego w inną część organizmu, aby zainicjować rozrost przerzutu.

Badaj się samodzielnie – Nowotwory jądra

W aż 90% przypadków nowotworów jądra zmianę można wyczuć w trakcie badania fizykalnego. W zależności od stadium rozrostu nowotworowego chorobie mogą towarzyszyć różne objawy. Początkowo jest to mała zmiana, której może, ale nie musi towarzyszyć dyskomfort lub ból w okolicy moszny. W późniejszym etapie, kiedy już są obecne przerzuty, może wystąpić ból w okolicy lędźwiowej związany z przerzutami do kręgosłupa lub kaszel i krwioplucie, kiedy mamy do czynienia z przerzutami do płuc. Samobadanie jąder zalecane jest raz w miesiącu. Jedną ręką należy ustabilizować jądra w mosznie, natomiast drugą zbadać kształt każdego z nich. Jeśli wyczujemy jakiekolwiek zgrubienia jest to moment, aby udać się do urologa, który ponownie zbada narząd i zleci badanie USG. Warto podkreślić, że nowotwory jądra są to choroby młodych mężczyzn, dlatego warto o profilaktyce mówić jak najwcześniej.

Rak prostaty – objawy

Nowotwór prostaty jest chorobą, która ujawnia się najczęściej w okolicy 50-70 lat. Objawami, które mogą sugerować patologie w obrębie gruczołu krokowego, są: trudności z oddawaniem moczu, uczucie ciągłego parcia na pęcherz, nocne wstawanie do toalety, częstomocz. Warto przypomnieć, że podobne objawy daje łagodny rozrost prostaty, który nie jest zmianą nowotworową. Jego objawy można kontrolować za pomocą leków blokujących mechanizmy prowadzące do rozrostu. W postaci zaawansowanej nowotwór często przerzutuje do kości dając pierwsze objawy w postaci bólu kręgosłupa czy ucisku na struny nerwowe.

Kiedy zauważymy u siebie objawy przemawiające za chorobą prostaty, należy udać się do lekarza, który po badaniu per rectum zleci badanie USG oraz w przypadku wątpliwości – biopsję gruczołu. Badaniem przesiewowym, służącym do wykrywania raka prostaty, jest poziom PSA we krwi. Prawidłowe stężenie PSA jest zależne od wieku i średnio wynosi od 0 do 4 ng/ml. Wzrost stężenia PSA nasuwa podejrzenie raka, jednak ok. 25% mężczyzn z nieprawidłowym wynikiem PSA nie ma raka, a prawie 20% chorych na raka stercza ma prawidłowe stężenie PSA w surowicy.

 

Prostamol