Astma oskrzelowa – Przewlekła choroba dróg oddechowych

Obajwy i leczenie astmy oskrzelowejAstma oskrzelowa: Leczenie, objawy.

Astma oskrzelowa, zwana inaczej dychawicą oskrzelową, to przewlekła i nieuleczalna choroba dróg oddechowych. Schorzenie to charakteryzuje się zmiennym przebiegiem. Najczęściej prowadzi do ograniczenia wydolności dróg oddechowych, spowodowanych niekontrolowanymi skurczami oskrzeli oraz gromadzącym się w nich śluzem. Astma oskrzelowa objawia się nawracającym świszczącym oddechem, uciskiem w klatce piersiowej oraz uporczywym kaszlem.

Astma oskrzelowa jest schorzeniem często występującym na świecie. W Polsce z jej powodu cierpi około 12 mln ludzi, czyli 30% społeczeństwa. Liczba chorych regularnie wzrasta. Około 4 mln pacjentów ma objawy ciężkiej postaci astmy, natomiast 2 mln osób żyje ze świadomością choroby. Ciężką astmę alergiczną zdiagnozowano u kilku procent społeczności astmatyków. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na astmę oskrzelową choruje około 300 mln osób na całym świecie. Każdego roku jest ona bezpośrednią przyczyną śmierci 250 mln ludzi. Zachorowalność na tę chorobę nieprzerwanie wzrasta już od 50 lat .

Co to jest astma oskrzelowa?

Zgodnie z definicją międzynarodowej grupy ekspertów, zrzeszonych w grupie GINA (Global Initiative for Asthma), zajmującej się zwalczaniem astmy, dychawica oskrzelowa (astma) to heterogenna choroba związana z przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych, objawiająca się takimi symptomami jak świsty, duszności, ucisk w klatce piersiowej oraz kaszel o różnym nasileniu. Przyczyna dychawicy oskrzelowej to nadmierna reaktywność oskrzeli na bodźce, co może być związane ze stanem zapalnym w drogach oddechowych lub być spowodowane alergią. Napad astmy może wywoływać wiele czynników, należą do nich m.in. alergeny, wirusowe zakażenia dróg oddechowych, czynniki drażniące (np. dym tytoniowy, zanieczyszczenia, zapachy), czynniki fizyczne (np. zimne powietrze lub wysiłek fizyczny), niektóre leki oraz czynniki emocjonalne i hormonalne.

Jeżeli podejrzewasz u siebie astmę, pomocy możesz szukać np. w Centrum Medycznym GeoMedical w Katowicach, gdzie znajduje się zarówno poradnia alergologiczna, jak i internistyczna.