Aranżacja nowoczesnego salonu. Lampy, które odmieniają przestrzeń

lampy it w salonieNowocześnie czyli elegancko, lecz nie pompatycznie.
Od współczesnych wnętrz wymagamy znacznie więcej niż w przeszłości. Nie muszą być bogato zdobione, ale dobrze, jeśli będą efektowne i eleganckie. Nie muszą być wyposażone w wiele mebli i sprzętów, za to koniecznie powinny być funkcjonalne. Niejednokrotnie muszą spełniać wiele różnych zadań, w każdym z nich odnajdując się doskonale.

Jak zaaranżować nowoczesne wnętrze?

Przykładem pomieszczenia, które musi pełnić wiele funkcji, jest salon. Raz staje się wnętrzem reprezentacyjnym, w którym podejmujemy gości, innym razem miejscem spotkań członków rodziny, którzy spędzają wspólnie czas, relaksując się przed telewizorem albo grając w planszówki. Często jest też połączony z jadalnią oraz otwartą na salon kuchnię. Jak zaplanować oświetlenie, by sprostało wszystkim wymaganiom?

Oświetlenie z podziałem na role

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że w salonie będzie musiała zagościć więcej niż jedna oprawa. Dopasowując każdą z nich do konkretnej przestrzeni i zadania, jakie jej powierzono, można stworzyć funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu pomieszczenie. Jednak oświetlenie to nie tylko funkcjonalność, ale również estetyka. Szeroki wybór oświetlenia wpisującego się w najnowsze trendy znajdziemy między innymi w sklepie Lampy.it.

Rzucająca się w oczy skromność

Nowoczesne oprawy, choć z pozoru proste w formie i bardzo skromne, potrafią zwracać naszą uwagę. Jest to efekt zarówno ich niezwykłych kształtów, jak i sporych gabarytów. Wiele współczesnych opraw wyróżnia się bowiem pokaźnymi rozmiarami, dzięki czemu nie może być we wnętrzu niezauważona. To sprawia, że nowoczesne oprawy dość często mają szansę stać się w aranżacji głównym elementem dekoracyjnym.

Z geometrią za pan brat

Wiele współczesnych opraw inspirowanych jest formami doskonale nam znanymi z naszej codzienności. Modnym motywem są na przykład geometryczne kształty. Dużo nowoczesnych lamp opiera się na planie okręgu albo koła. Czasem jest to pojedyncza figura, innym razem kilka nakładających się na siebie albo wzajemnie przenikających się elementów. Przykłady można tu mnożyć. Bardzo efektownie prezentuje się między innymi lampa wisząca Globus. Uwagę zwraca też oprawa o nazwie Wheel 3 Big. Choć obie lampy wykonane zostały z 3 nakładających się na siebie okręgów, każda z nich wygląda zupełnie inaczej. Dowodzi to, jak wiele możliwości i różnorodnych pomysłów mają projektanci oświetlenia. To jednak jeszcze nie wszystko. Jest też przecież wiele lamp wzorowanych na planie koła, kwadratu, kuli albo innych figur lub brył. Tu można wspomnieć oprawę Circulo i Noble.

Światło jak biżuteria

Choć nowoczesny styl opiera się głównie na prostych formach i unika blichtru, niektóre nowoczesne oprawy zdają się tę zasadę naginać. Efektowne, zazwyczaj drobne zdobienia najczęściej wykonane z metalu i szkła sprawiają, że lampy można porównać do prezentującej się niezwykle dekoracyjnie biżuterii. W rzeczywistości nie zastosowano tu wyszukanych zdobień czy materiałów, jednak te, których użyto, dają naprawdę imponujący efekt. Światło odbijające się od licznych drobnych elementów szkła i metalu tworzy spektakularne refleksy na suficie, ścianach i znajdujących wewnątrz przedmiotach. Jako przykład może posłużyć lampa Sophia 6, Luvia 80 albo Acrylo XXL.

Połączenie funkcjonalności i efektownej formy to cecha charakterystyczna nowoczesnych opraw. Wyszukane, choć oparte na prostych kształtach lampy pozostają praktycznym elementem wyposażenia wnętrza. Tym łatwiej zastosować je w aranżacjach, którym stawiamy wysokie wymagania.