Aparat ortodontyczny dla seniora – czy warto?

Aparat ortodontyczny i leczenie ortodontyczne senioraAparat ortodontyczny dla seniora i leczenie ortodontyczne seniorów są coraz bardziej popularne.

Jeszcze kilkanaście lat temu leczenie ortodontyczne seniorów nie było zbyt popularne. Obecnie jednak wraz z rosnącą liczbą osób w wieku senioralnym, pojawiają się pytania o to, czy starsze osoby mogą nosić aparat ortodontyczny. Czy warto zainwestować w takie rozwiązanie dla seniora? Podpowiadamy.

Leczenie ortodontyczne a wiek

Leczenie ortodontyczne jest zdecydowanie najbardziej popularne wśród dzieci i nastolatków oraz osób młodych, a więc przed 30-35 rokiem życia. Osoby w wieku średnim i starszym rzadziej decydują się na założenie aparatu ortodontycznego, na co składa się wiele czynników. Grupy pacjentów, którzy dorastali w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych, czy siedemdziesiątych są o tyle specyficzne, że w tamtym okresie opieka stomatologiczna w Polsce nie była na najwyższym poziomie. Właśnie dlatego takie osoby mogą mieć problemy z próchnicą, ale także wadami zgryzu lub zębami mądrości. Warto wejść na stronę niebodent.pl i sprawdzić, jakie są możliwości leczenia ortodontycznego seniorów. Współcześnie coraz więcej ortodontów i stomatologów chętnie podejmuje się leczenia osób w wieku starszym, ponieważ jest to spora grupa pacjentów, która ma określone potrzeby. Warto zaznaczyć, że leczenie ortodontyczne jest zalecane właściwie wszystkim pacjentom, którym zależy na zmianie wyglądu swoich zębów. Szeroką ofertę można znaleźć na stronie: https://www.niebodent.pl/pl/ortodonta-ortodoncja-warszawa-bemowo/

Czy aparat ortodontyczny dla seniora to dobry pomysł?

Aparat ortodontyczny i leczenie ortodontyczne seniora

Aparat ortodontyczny dla seniora i leczenie ortodontyczne seniorów są coraz bardziej popularne.

W przypadku seniorów założenie aparatu ortodontycznego należy poprzedzić badaniami i czasami innymi zabiegami. Przede wszystkim ortodonta musi zadbać o to, aby zęby były wolne od próchnicy, kamienia nazębnego. Należy także zwrócić uwagę na paradontozę oraz stany zapalne dziąseł. Ten ostatni aspekt ma szczególne znaczenie w przypadku seniorów, którzy chorują na cukrzycę, a stany zapalne są u nich na porządku dziennym. W sytuacji, gdy senior ma luki w uzębieniu, konieczne jest połączenie leczenia ortodontycznego i protetycznego, co jest sporym wyzwaniem dla specjalisty, a także dla pacjenta. Całość leczenia jest czasochłonna i kosztowna. Dodatkowo lekarz musi dokładnie ocenić stan zębów i korzeni zębowych, ponieważ wraz z wiekiem może dochodzić do resorpcji korzeni, a to prowadzi do wypadania zębów. Warto jednak zaznaczyć, że założenie aparatu ortodontycznego w przypadku seniorów jest możliwe, chociaż wymaga sporych nakładów czasu i pracy.

Proste zęby w każdym wieku

Bez względu na swój wiek można starać się o to, aby mieć piękne, proste i zdrowe zęby. Seniorzy, którym na tym zależy, powinni udać się do ortodonty i rozpocząć proces leczenia. Warto wiedzieć o tym, że w przypadku osób dorosłych zalecane są aparaty ortodontyczne stałe, a nie ruchome, które trzeba nosić zwykle około dwóch lat. Po korekcji konieczne jest jeszcze utrwalenie efektów przy pomocy retainera. Senior powinien być więc zmotywowany do leczenia, ponieważ tylko długie i efektywne działania mogą przynieść efekty. Warto jednak pamiętać o tym, że pewne wady zgryzu utrwalają się wraz z wiekiem, dlatego w sytuacji, gdy coś przeszkadza, utrudnia jedzenie, czy mówienie, aparat ortodontyczny jest świetnym rozwiązaniem, aby naprawić takie wady.

Zobacz: Wizyta u dentysty