Androgenowe wypadanie włosów – Czy jest nadzieja na gęstą fryzurę?

ŁysienieLek na łysienie u mężczyzn?

Łysienie androgenowe to popularne zjawisko utraty włosów, dotykające około 80 proc. mężczyzn oraz kobiet. Nierzadko osoby cierpiące na ten rodzaj łysienia godzą się z powolnym traceniem włosów, sądząc, że proces jest nieodwracalny. Jak jest w rzeczywistości? Czy istnieją środki, które mogą uratować naszą fryzurę?

Lek na łysienie androgenowe – Czy rzeczywiście istnieje?

Łysienie androgenowe to najczęstszy powód wypadania włosów u mężczyzn i u kobiet. Częstość występowania choroby wzrasta z wiekiem. Według różnych statystyk, dotyczy co najmniej 50% mężczyzn przed ukończeniem pięćdziesiątego roku życia i co najmniej 70% mężczyzn po ukończeniu siedemdziesiątego roku życia. Jeśli chodzi o kobiety, cierpi na nie 3% do 6% populacji poniżej trzydziestego roku życia i 30%-40% kobiet powyżej pięćdziesiątego roku życia. Predyspozycja jest przede wszystkim genetyczna; wiele osób uważa, że nie istnieje idealny lek na łysienie androgenowe, a leczenie androgenowego wypadania włosów jest bezcelowe. Niesłusznie: psychologowie i lekarze zwracają uwagę na fakt, że utrata włosów jest niezwykle niekorzystna dla naszego… zdrowia psychicznego. Często zwłaszcza kobiety czują się nieatrakcyjne i odstręczające z powodu dużego ubytku włosów i przerzedzenia fryzury – zwłaszcza, że włosy uważane są za atrybut kobiecości. Jednak panowie również cierpią z powodu androgenowego wypadania włosów. Leczenie jest więc wskazane: dla dobrego samopoczucia, które niesie za sobą zadowolenie z fizycznej atrakcyjności.

Androgenowe wypadania włosów – Skąd się bierze?

Istnienie czynników genetycznych w łysieniu androgenowym zostało potwierdzone przez liczne badania naukowe. W przypadku mężczyzn – bo to ich częściej dotyka to schorzenie, ze względu na związek podłoża z męskim chromosomem Y – zagrożenie wystąpieniem łysienia androgenowego pojawia się, gdy takowe wystąpiło u ojca i/lub dziadka ze strony matki. Decydującą rolę odgrywają androgeny, w przypadku mężczyzn – testosteron produkowany w jądrach. Przemiany do dihydrotestosteronu wpływają na syntezę białek, co upośledza wzrost włosa. Warto zwrócić uwagę na fakt, że – ponieważ fizjologicznym podłożem łysienia androgenowego są hormony – również zaburzenia hormonalne mogą przyczynić się do utraty włosów. Te zaś mogą być wywołane wieloma czynnikami; także stresem. W przypadku stresu związanego ze spadkiem samooceny z powodu utraty włosów, dochodzi do mechanizmu błędnego koła. Warto więc skonsultować się nie tylko z dermatologiem, ale też z endokrynologiem i psychologiem.

Diagnostyka łysienia androgenowego – Leczenie może pomóc?

Do oceny łysienia androgenowego u mężczyzn stosuje się zazwyczaj ośmiostopniową skalę Hamiltona i Norwood. Zwykle utrata włosów u mężczyzn rozpoczyna się w okolicy czołowo-skroniowej, przechodząc następnie na ciemieniową. Charakterystycznym skutkiem utraty włosów w okolicy ciemieniowej jest tonsura na szczycie głowy. Następnie obserwuje się dalszy ubytek włosów w kierunku skroni i ciemienia; pozostaje korona włosów na potylicy oraz resztki w okolicy skroniowej. Tego typu łysienie wiąże się z tym, że w okolicach skroniowych i ciemieniowych występuje większa ilość receptorów androgenowych niż w innych okolicach czaszki – stąd tam najbardziej widać skutki utraty włosów. Włosy na potylicy są mocniejsze i grubsze, nie ma tam również tak wielu receptorów androgenowych – stąd najczęściej proces łysienia androgenowego oszczędza tę okolicę. Warto pamiętać, że proces ten jest zawsze postępujący – nagła utrata włosów z dużego obszaru głowy nie powinna być wiązana z łysieniem androgenowym i wymaga koniecznej konsultacji specjalisty w celu ustalenia przyczyny ich wypadania.

Lek na łysienie androgenowe – Nadzieja kobiet i mężczyzn

Łysienie androgenowe nie jest oczywiście groźne i można je pozostawić bez leczenia, jeżeli pacjentowi nie przeszkadza zmiana wyglądu fizycznego. Jednak jest ono wskazane – większość z nas zdecydowanie lepiej czuje się bowiem z fryzurą. Choć przez wiele lat panowało przekonanie, że to naturalny proces, którego nie da się zahamować, dziś mamy do wyboru leki, które skutecznie chronią nas przed ubytkiem włosów. Najpopularniejszą substancją czynną jest minoksydyl; środek ten nie tylko hamuje wypadanie włosów, ale pobudza także namnażanie się komórek mieszków włosowych w fazie wzrostu. Na rynku minoksydyl dostępny jest między innymi w formie leku Lotion. Nieco rzadziej stosowane są preparaty na bazie finasterydu, które hamują fizjologiczny proces leczenia. Codziennie stosowane środki pozwalają na zachowanie włosów na stałe; minusem jest jedynie to, że po zaprzestaniu terapii, problem najprawdopodobniej wróci. Mimo to, warto zdecydować się na leczenie łysienia androgenowego. Obecność włosów na głowie zdecydowanie poprawia komfort życia i samoocenę oraz pozwala radzić sobie z upływającym czasem. Istotne jest również, aby w przypadku dużych problemów psychicznych, wynikających z braku samoakceptacji z powodu utraty włosów, zdecydować się także na wizytę u psychologa, który pomoże nam odbudować poczucie własnej wartości, niezależnie od zahamowania łysienia androgenowego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!