Aktywny senior to zdrowy senior

senior uprawiający sportZdrowie i aktywność idą w parze. Seniorzy ćwiczą coraz częściej.
Zdrowie to jeden z naszych głównych priorytetów, gdyż jego brak utrudnia funkcjonowanie na wielu płaszczyznach życia. Przekonujemy się o tym najczęściej wtedy, gdy choroba zmusza nas do zmiany planów lub porzucenia swoich pasji i przyzwyczajeń. Warto jednak na co dzień pamiętać o zdrowiu i wyrobić w sobie nawyki mające na celu jak najdłuższe utrzymanie dobrej kondycji, sprawności i pogody ducha. Dzisiaj skupimy się na seniorach i sposobach na to, by pozostali aktywni mimo swojego wieku i pewnych ograniczeń z nim związanych. Regularny ruch to sposób na długie zachowanie sprawności i dobry nastrój. Często regularne ćwiczenia pozwalają nawet na zmniejszenie dawki pewnych leków przyjmowanych przewlekle, np. z powodu nadciśnienia czy cukrzycy typu II.

Spacery i nordic walking dla seniorów i wnucząt

To dwie podstawowe aktywności, które można praktykować wszędzie, niezależnie od pory roku. Na niektórych osiedlach tworzone są nawet grupy, których członkowie, przy okazji wspólnych ćwiczeń, mają szansę na zapoznanie się i integrację. Na spacer można też po prostu zaprosić sąsiada czy członka rodziny aby wspólnie spędzić czas z pożytkiem dla zdrowia.

Ćwiczenia i zabiegi rehabilitacyjne dla seniorów i nie tylko

Nie każdy wie, że osoby objęte ubezpieczeniem w ramach NFZ mają prawo do korzystania z darmowych ćwiczeń i zabiegów z zakresu fizjoterapii. Aby zarejestrować się w ośrodku rehabilitacyjnym potrzebne jest skierowanie od lekarza. Zwykle trzeba poczekać kilka tygodni na swoją kolej. Osoby z poważnymi schorzeniami znacznie utrudniającymi lub uniemożliwiającymi wychodzenie z domu (m.in. choroby układu nerwowego, stan po wszczepieniu endoprotezy, stan po złamaniu lub ciężkim urazie kończyny…), mają prawo do bezpłatnego korzystania z rehabilitacji w warunkach domowych.

Ćwiczenia grupowe dla seniorów

W wielu domach kultury i ośrodkach sportowych odbywają się zajęcia typu ,,zdrowy kręgosłup”, ,,fitness dla seniora”, ,,gimnastyka 50+” czy ,,joga dla seniorów”. Są okazją nie tylko do zadbania o swoją sprawność, ale także do nawiązania nowych znajomości. Dużym plusem ćwiczeń w grupie jest obecność instruktora, który dba o poprawność wykonywanych ćwiczeń oraz o dopasowanie intensywności treningu do możliwości seniorów.

Basen dla seniora jest OK

Zarówno ,,zwykłe” pływanie, jak i tzw. aqua aerobik, to doskonała propozycja dla seniorów. Ćwiczenia w wodzie nie przeciążają stawów i pozwalają na równomierne wzmacnianie różnych partii mięśniowych. Są zdrowe dla kręgosłupa i dla serca. Regularne ćwiczenia często pozwalają pozbyć się dolegliwości bólowych związanych z przewlekłymi stanami chorobowymi, poprawiają koordynację ruchową i gibkość.

W przypadku kontuzji…

Sport to zdrowie, ale trzeba do niego podchodzić odpowiedzialnie, szczególnie wtedy gdy nasze wyniki nie są idealne. Przed rozpoczęciem ćwiczeń zawsze należy się rozgrzać. Nie należy przesadzać z intensywnością treningu, aby nie przeciążać organizmu. Gdy przydarzy się uraz, należy odstąpić od ćwiczeń. Należy przede wszystkim odciążyć staw i ograniczyć aktywność. Jak najszybciej należy schłodzić uszkodzone miejsce, stosując zimne okłady. Chorą kończynę należy trzymać w pozycji uniesionej powyżej poziomu serca, co pozwala na zmniejszenie obrzęku. W walce z bólem pourazowym stosuje się zwykle niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które działają nie tylko przeciwbólowo, ale i przeciwzapalnie. Przed zastosowaniem leku warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Spośród NLPZ stosowanych doustnie można zastosować np.  dostępny bez recepty lek zawierający deksketoprofen. Nie wolno zaniedbać leczenia, ponieważ dolegliwości mogą stać się coraz bardziej dokuczliwe, a prawidłowe funkcjonowanie stawu może być utrudnione.