Aktywny senior to wyspany senior! Dlaczego wraz z wiekiem coraz trudniej zasnąć?

bezsenność przyczynySposoby na bezsenność? Czasem będą potrzebne leki na bezsenność jak melatonina.
Czasy, w których emerytura oznaczała rezygnację z aktywności zawodowej, towarzyskiej czy sportowej dawno minęły. Osoby po 60. roku życia nierzadko prowadzą własne firmy lub pracują na etacie, a po godzinach zajmują się wnukami i spotykają się ze znajomymi. Coraz częściej skarżą się jednak na problemy ze snem. Co jest przyczyną tak powszechnej u seniorów bezsenności?

Bezsenność u seniora – czy jest się, czym martwić?

Według badań dorosły człowiek do pełnej regeneracji potrzebuje około 6-8 godzin snu. Wiele osób bagatelizuje problem z zasypianiem, zrzucając winę na kawę wypitą późnym popołudniem, zbyt obfity posiłek lub zbyt dużo wrażeń w ciągu dnia. Na bezsenność skarży się nawet co druga osoba po 65. roku życia! Z czego to wynika? Już po czterdziestce organizm zaczyna produkować mniej melatoniny. Jej niedobór to jedna z przyczyn problemów ze zasypianiem.

Sen jest niezbędny dla zdrowia – fizycznego i psychicznego. Chroniczna bezsenność może prowadzić do nadwagi, drażliwości, bólów głowy i mięśni, obniżenia nastroju, spadku aktywności, a w niektórych przypadkach nawet depresji. Bardzo ważna jest właściwa diagnoza. Problemów ze snem nie należy bagatelizować. Wszystkie wątpliwości warto skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

Co zrobić, żeby poprawić komfort snu u osoby starszej?

Warto uważnie przyjrzeć się swoim nawykom. Zasypiania nie ułatwiają urządzenia elektroniczne – wiele osób po 60. roku życia przed spaniem włącza telewizor, a coraz częściej kładzie się do łóżka ze smartfonem. Komfort snu może także skutecznie poprawić materac o odpowiedniej twardości, dopasowany do wagi oraz odpowiednio wyprofilowana poduszka. Warto pamiętać również o wywietrzeniu sypialni i lekkostrawnej kolacji.

Leki na bezsenność

To normalne, że z wiekiem poziom hormonu snu produkowanego przez szyszynkę spada. Melatonina w tabletkach działa bardzo szybko, nie uzależnia (można odstawić ją w każdej chwili bez skutków ubocznych) i może być stosowana z innymi lekami. Przywrócenie naturalnego profilu snu poprawi samopoczucie osoby starszej i przyniesie długo wyczekiwaną ulgę.