Aktywność fizyczna seniorów – Ćwiczenia w plenerze

Ćwiczenia w plenerze

Siłownie zewnętrzne są coraz bardziej popularne i powszechnie spotykane, także w niewielkich miejscowościach. Wynika to z ich uniwersalnego charakteru i możliwości darmowego treningu, bez względu na kondycję i wiek. Seniorzy stanowią grupę ludzi, którzy także są częstymi bywalcami takich miejsc. Jakie są tego efekty? Dowiesz się czytając dalej.

Ćwiczenia bez przeciążania

Siłownia plenerowa jest często odwiedzana przez osoby starsze. Taki rodzaj aktywności fizycznej nie grozi kontuzjami, ponieważ urządzenia do ćwiczeń nie posiadają dużych obciążeń. Zamiast tego wykorzystują masę ciała użytkownika, co zapobiega przeciążeniom. Sprzęt taki jak rowerki lub koła Tai-chi, może stanowić alternatywę dla jazdy na rowerze, gdyż seniorzy często mają problemy z utrzymaniem równowagi. Takie trudności mogą zredukować maszyny poprawiające koordynację ruchową, na przykład biegacz, wahadło, twister lub walec.

Regularne ćwiczenia zwiększą także ruchomość stawów, zwłaszcza kolanowych i biodrowych, których niesprawność jest najczęstszą przyczyną dolegliwości ze strony układu ruchu. Bardzo częstym problemem u osób starszych są także bóle kręgosłupa, w których pomocne będą ćwiczenia z użyciem wahadła, wyciągu górnego, wioślarza lub motylka.

Wymienione wyżej urządzenia siłowni zewnętrznej to tylko pewna część tego co jest dostępne na rynku. Bogata oferta dostępna na http://www.stameco.pl/ pozwala kreować dowolnie urządzone place plenerowe i siłownie. Profesjonalne projekty oraz dobór sprzętu do ćwiczeń z pewnością zadowoli grupę seniorów, którzy szukają nowoczesnych form aktywności na świeżym powietrzu.

Siłownia zewnętrzna

Siłownia zewnętrzna

Dlaczego warto ćwiczyć w plenerze?

Outdoor fitness może być także sposobem na poprawę kondycji i spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej. Podczas ćwiczeń na świeżym powietrzu zwiększa się ilość zużywanej energii, a dotlenienie tkanek przyspiesza procesy metaboliczne. Redukcji tkanki tłuszczowej sprzyjają ćwiczenia z użyciem takich maszyn jak biegacz, rowerek lub stepper. Trening na siłowni zewnętrznej może także wspomóc rehabilitację.

Wiele maszyn ma działanie wzmacniające na mięśnie grzbietu, co pomaga w zwalczaniu bólu kręgosłupa i nieprawidłowej postawy. Zastosowanie w takich dolegliwościach mają głównie wyciąg górny, prostownik grzbietu, motylek i drabinka.W problemach związanych z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa, pomocne mogą być ćwiczenia za pomocą twistera. Do częstych problemów układu ruchu należy także zmniejszona ruchomość stawów kolanowych lub biodrowych. W takim wypadku warto intensywnie trenować na orbitreku, biegaczu, wahadle i twisterze.

Siłownia plenerowa jest aktywną formą spędzania czasu i może wspomagać odchudzanie, rehabilitację oraz w bezpieczny sposób zwiększać ogólną sprawność seniorów. Uzyskanie odpowiednich efektów wymaga regularnych ćwiczeń i ich prawidłowego wykonywania, zgodnego z instrukcjami umieszczonymi na maszynach. Nigdy nie jest za późno na to, aby rozpocząć nowy etap w seniorskim życiu i można było się cieszyć drugą młodością.

Słuchmed badanie słuchu za darmo