Aktywność fizyczna osób starszych – Porady trenera personalnego

Trene personalny Piotr JanickiĆwiczenia dla seniorów pod okiem trenera personalnego.
Aktywność fizyczna do niedawna była uważana za domenę osób w młodym wieku. Dzisiaj o taką aktywność dbają jednak coraz częściej osoby w starszym wieku. Sprawdź jak zacząć i na co zwrócić uwagę podczas pierwszych treningów.

Aktywność ruchowa to przede wszystkim skuteczne działania prewencyjne w wielu chorobach, które są powiązane z wiekiem. Uprawianie sportu nawet w minimalnym stopniu może znacząco wpłynąć na komfort osób w podeszłym wieku, które bardzo często prowadzą siedzący tryb życia. Nie od dziś wiadomo, że niska aktywność ruchowa osób w podeszłym wieku ma bezpośredni wpływ na układ krążenia, który jest bezpośrednio powiązany z niezależnością w zakresie wielu codziennych czynności. Brak aktywności fizycznej jest więc równoznaczny ze spadkiem samej wydolności organizmu, który bez odpowiednich bodźców zewnętrznych staje się każdego dnia coraz słabszy.

Zajęcia fitness dla seniorów

Wiele klubów fitness już kilka lat temu zauważyło rosnący problem braku ruchu u osób starszych i wprowadziło do swojej oferty wiele zajęć dedykowanych seniorom. Takie posunięcie to niezwykle ważny krok w stronę podkreślenia roli aktywności fizycznej dla osób powyżej 50 czy 60 roku życia. Dzięki dedykowanym zajęciom dla seniorów wiele osób mogło dostrzec problem braku aktywności u siebie. Jak wiadomo, na ćwiczenia fizyczne nigdy nie jest za późno, dlatego możliwość skorzystania z różnego rodzaju zajęć takich jak stretching, pilates, ćwiczenia na kręgosłup, aqua aerobic czy basen to doskonały sposób na utrzymanie ciała w doskonałej kondycji mimo upływu lat.

Jakie ćwiczenia dla seniora?

Dobór intensywności oraz rodzaju ćwiczeń jest niezwykle ważny i powinien odbywać się pod nadzorem trenera personalnego, który jest w stanie dokładnie sprawdzić możliwości każdego organizmu. Główną zasadą doboru ćwiczeń dla osób w podeszłym wieku jest zachowanie umiarkowanego wysiłku każdego dnia. Takie osoby mogą trenować nawet pięć razy w tygodniu, jednak powinny zwracać uwagę na to, by nie przeciążać zbytnio swojego organizmu, ponieważ może mieć to dla nich odwrotny skutek. Dlatego tak ważna jest osoba nadzorująca intensywność każdego treningu w przypadku seniorów. Wiele informacji dotyczących aktywności fizycznej można znaleźć na stronie trenera personalnego www.piotr-janicki.com.

Osoby w wieku powyżej 60 roku życia nie muszą się skupiać na zgrabnej sylwetce tak jak osoby w granicy 30 roku życia. Trening dla seniorów powinien zawierać więc elementy, które pomogą im w codziennym funkcjonowaniu oraz sprawnym poruszaniu się. Warto by zestaw ćwiczeń dla seniora stymulował zmysły utrzymania równowagi, który jest wykorzystywany przez niego każdego dnia, a jego właściwe funkcjonowanie jest niezwykle istotne.

Przykładowy zestaw ćwiczeń dla seniora

Przykładowy zestaw ćwiczeń dla seniora powinien skupiać się w głównej mierze na poprawie jego ogólnej funkcjonalności przez stosowanie:

  • ćwiczeń wytrzymałościowych takich jak marsz, spacer, pływanie czy jazda rowerem,
  • ćwiczeń rozciągających, które zwiększają i utrzymują mobilność na wysokim poziomie,
  • ćwiczeń siłowych, które zaangażują większe grupy mięśni, dając im nowe bodźce w postaci dodatkowego obciążenia.

Akcesoria do ćwiczeń dla seniora

Akcesoria do treningu dla osób starszych nie tylko pomagają im utrzymać odpowiedni poziom sprawności, ale również zwiększają ich bezpieczeństwo podczas treningu. Bardzo dobrym przykładem może tu być nordic walking, który stał się niezwykle popularny wśród osób w starszym wieku. Uprawianie tego sportu nieznacznie różni się od typowego spaceru, jednak trzymanie w dłoniach kijków pomaga osobom starszym w zachowaniu równowagi. Dodatkowy punkt podparcia, jaki daje kijek, pozwala zmniejszyć ryzyko kontuzji przez utratę równowagi na nierównym podłożu. Kolejnym bardzo chętnie wybieranym dodatkiem są taśmy rehabilitacyjne there band, które pozwalają jednakowo zwiększyć lub zmniejszyć siłę mięśniową podczas wykonywania ćwiczeń. Dlatego też taśmy thera band znakomicie odnajdują się podczas treningu i rehabilitacji.

Trener personalny dla osób w podeszłym wieku

Trener personalny to osoba, która bardzo często posiada niezwykle szeroką i ugruntowaną wiedzę w dziedzinie sportu. Wielu trenerów personalnych posiada specjalizacje w wybranych dziedzinach, w tym również w dziedzinie treningu dla osób w podeszłym wieku. Wizyta u trenera personalnego to bardzo dobry wybór dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie i sprawność mimo upływu lat, a nie wiedzą od czego zacząć. Wystarczy kilka zajęć przeprowadzonych z trenerem personalnym, by skomponować plan treningowy szyty na miarę i dostosowany do naszych potrzeb i możliwości. Dodatkowo wsparcie, jakie daje nam obecność oraz wiedza trenera personalnego mogą pozytywnie wpłynąć na nasze zaangażowanie, oraz bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń. Warto więc sprawdzić co może nam zaoferować trener personalny Piotr Janicki, który posiada ponad 10 lat doświadczenia w prowadzeniu swoich podopiecznych.