Aktywność fizyczna dla seniora – Na to nigdy nie jest za późno!

Aktywny senior uprawia sportAktywność fizyczna dla seniora jest wskazana również profilaktycznie.

Sport to zdrowie, a aktywny styl życia wskazany jest niezależnie od wieku. To naturalny lek na wiele dolegliwości i czynnik napędzający dobre samopoczucie na co dzień. Jednak według badania PolSenior prawie 30 proc. seniorów deklaruje, że w ogóle nie odczuwa potrzeby aktywności ruchowej. Świadomość w zakresie korzyści wynikających z regularnych ćwiczeń to jeden z celów MultiSport Senior, pilotażowego programu Benefit Systems, w ramach którego można bezpłatnie korzystać m.in. z zajęć fitness, basenu, nauki tańca czy relaksu w grocie solnej.

Żyj aktywnie, to się opłaca

Aktywność fizyczna łagodzi dolegliwości bólowe związane ze schorzeniami układu ruchu, ma działanie profilaktyczne i lecznicze w przypadku wielu chorób związanych z wiekiem, takich jak choroba wieńcowa, otyłość, osteoporoza czy cukrzyca. Konsekwentne ćwiczenia redukują również ilość przyjmowanych przez seniorów leków. Jest to szczególnie ważna korzyść zdrowotna, ponieważ według statystyk, przeciętny senior przyjmuje na stałe ok. 6 leków i choruje przynajmniej 3 choroby przewlekłe.

Karta Senior Multisport

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje osobom starszym podejmowanie aktywności fizycznej składającej się z trzech elementów:

  • ćwiczeń wytrzymałościowych 2-3 razy w tygodniu przez co najmniej 20 minut
  • ćwiczeń siłowych wykonywanych 2 razy w tygodniu po 20 minut
  • oraz ćwiczeń rozciągających, trwających codziennie od 5 do 10 minut.

Jakie aktywności wybrać, aby poczuć się lepiej i zacząć żyć zdrowo i aktywnie? Z kartą MultiSport Senior mamy wiele możliwości.

Zajęcia fitness oraz spotkania z fizjoterapeutą

Nie taki diabeł straszny, jak go malują, szczególnie jeśli chodzi o zajęcia fitness dedykowane seniorom. Prowadzą je profesjonalni, doświadczeni trenerzy, którzy z pewnością dostosują intensywność ćwiczeń do poziomu całej grupy. Fitness poprawia kondycję ruchową, wpływa korzystanie na cały układ krwionośny oraz poprawia funkcjonowanie mózgu. W trakcie ćwiczeń uwalniane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, które wprawią nas w doskonały nastrój, działając jeszcze długo po zakończonych ćwiczeniach. Dodatkowo, dzięki karcie MultiSport Senior spotkasz się z fizjoterapeutą, który przekaże ci wiedzę na temat profilaktyki i leczenia np. dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Basen

Pływanie nie tylko poprawia kondycję i wysmukla sylwetkę, ale ma również rehabilitacyjny wpływ na kręgosłup, łagodzi bóle stawów i poprawia ich elastyczność oraz reguluje poziom cholesterolu. Dzięki ćwiczeniom w basenie wzmocnisz mięśnie grzbietu, wzmocnisz układ oddechowy, pobudzisz układ krążenia oraz przede wszystkim… zrelaksujesz się i nabierzesz energii na resztę dnia.

Grota solna

Relaks w grocie solnej działa nie tylko odprężająco, ale również wzmacnia odporność. Zjonizowane powietrze korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego, a także  wspomaga leczenie wielu dolegliwości z nim związanych. Przebywanie w niej zalecane jest osobom, które zmagają się z alergiami, nadciśnieniem, niedoczynnością tarczycy czy przewlekłymi stanami zapalnymi górnych dróg oddechowych.

Taniec

Warsztaty taneczne to najlepszy sposób na pozbycie się stresu i negatywnych emocji. Muzyka dodaje energii, poprawia nastrój i działa kojąco na zmysły, zaś nauka kroków poprawia koncentrację i pamięć, która z wiekiem staje się coraz słabsza. Według naukowców z Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych w Magdeburgu, regularny taniec wpływa na spowolnienie procesu starzenia mózgu u osób po 60 roku życia. W grupie tańczących seniorów zaobserwowano wzrost objętości różnych obszarów hipokampa, struktury odpowiedzialnej za utrwalanie informacji, ulegającej zniszczeniu w znacznym stopniu u osób chorych na Alzheimera.

Ćwiczenia pamięci

W ramach uczestnictwa w programie MultiSport Senior organizowane są spotkania poświęcone różnym technikom szybszego i bardziej efektywnego zapamiętywania. Ćwiczenia pobudzają obie półkule mózgu, poprawiają spostrzegawczość, koncentrację i logiczne myślenie.

Jak dołączyć do programu MultiSport Senior?

Darmową kartę można zamówić za pośrednictwem osoby posiadającej aktywną kartę MultiSport Plus, MultiSport Classic lub MultiActive typu Pracownik. Bezpłatna karta MultiSport Senior, w ramach pilotażu dostępna w Krakowie i Warszawie, ułatwia rozpoczęcie treningu oraz regularne uczęszczanie na niego. To sposób nie tylko na zwiększenie aktywności fizycznej i poprawę kondycji, ale również na znalezienie nowej pasji, spotkania ze znajomymi.

Więcej informacji na stronie www.multisportsenior.pl

Sandra Dobrowolska

Słuchmed badanie słuchu za darmo