ABC korzystania z tabletów — Poradnik dla seniora

tablet dla seniorówTablet dla seniora nie może być zbyt ciężki.
Tablet to wygodne urządzenie mobilne, po które coraz częściej z powodzeniem sięgają również seniorzy. Jest lekki i intuicyjny w obsłudze, przez co może stać się atrakcyjną alternatywą dla laptopa czy komputera stacjonarnego. Zobacz, jak wybrać tablet odpowiedni dla osoby starszej oraz czego warto się dowiedzieć przed rozpoczęciem użytkowania takiego sprzętu.

Tablet dla seniora — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Obecnie tablety są tak powszechnie użytkowany sprzętem, że nie będzie żadnego problemu ze znalezieniem modelu w pełni dostosowanego do potrzeb osoby starszej. Nie zawsze jednak seniorzy zdają sobie sprawę z tego, jakich cech właściwie należy szukać.

Z pewnością kluczowy jest tutaj komfort użytkowania takiego urządzenia. Dlatego tablet dla seniora powinien być stosunkowo duży, ale jednocześnie możliwie lekki, co zapewni pełną mobilność. Jeśli nie przepadasz za ekranem dotykowym, możesz zdecydować się na model, do którego dołączyć można specjalną klawiaturę. Do wyboru masz system operacyjny iOS lub Android — ta druga opcja jest bardziej ekonomiczna, dlatego warto się na nią zdecydować, jeśli chcesz kupić tani tablet dla seniora.

Kolejną zaletą, jaką powinien posiadać tablet dla starszej osoby, jest wytrzymała bateria — konieczność jej częstego ładowania może okazać się kłopotliwa. Zwróć uwagę również na intuicyjną obsługę, niewymagającą głębszej znajomości technologicznych tajników.

senior z tabletem

Jak korzystać z tabletu? Seniorze to proste.

Do czego przyda Ci się tablet?

Tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które możesz wykorzystywać na najróżniejsze sposoby. Pozwala Ci na połączenie się z internetem i przeglądanie wybranych stron, a także na kontaktowanie się z najbliższymi. Z drugiej strony umożliwia również komfortowe korzystanie z multimediów, a więc oglądanie ulubionych filmów oraz słuchanie muzyki. Za jego pomocą możesz też czytać książki w wersji elektronicznej, dzięki czemu nie będziesz musieć dźwigać ciężkich papierowych tomów.

W jaki sposób możesz uzyskać połączenie z internetem?

Zapewne jedną z ważniejszych funkcji Twojego tabletu będzie umożliwienie Ci dostępu do sieci internetowej. Warto wiedzieć, że może się to odbywać na kilka różnych sposobów. W tabletach znajdują się wbudowane moduły Wi-Fi, które umożliwiają połączenie się z siecią domową lub hotspotami, czyli publicznymi punktami dostępu. Pamiętaj, że do połączenia tabletu z siecią domową niezbędny będzie router.

W przypadku tabletów z wyższej półki, korzystać możesz z wbudowanego modemu 3G — to rozwiązanie dla osób korzystających z usług internetowych świadczonych przez operatorów sieci komórkowych. Zewnętrzny modem 3G możesz podłączyć za pomocą łącza USB, pamiętaj jednak o dopasowaniu punktu dostępu do konkretnego dostawcy usług internetowych.

tablety dla seniora

Tablet dla seniora to świetny kompan w podróży.

Kupiłeś tablet, jak użyć go po raz pierwszy?

Na początku przejrzyj wszystko, co znajduje się w pudełku z nowym sprzętem. Oprócz tabletu powinna się tam znaleźć ładowarka, kabel USB oraz niezbędne instrukcje, a w przypadku urządzenia łączącego się z internetem za pośrednictwem operatora sieci komórkowej — także karta SIM, którą należy aktywować i zgodnie z instrukcją umieścić w urządzeniu. Pamiętaj, że może zrobić to za Ciebie sprzedawca w salonie, by oszczędzić Ci kłopotu.

Chociaż większość tabletów jest od razu gotowa do pracy, warto najpierw naładować do końca baterię, korzystając z załączonej ładowarki. Gotowe! Możesz wcisnąć przycisk włączający tablet i postępować zgodnie z instrukcją, by skonfigurować nowy sprzęt.

Słuchmed badanie słuchu za darmo