8 mitów na temat choroby Alzheimera

Mity choroba AlzheimeraPoznaj 8 mitów choroby Alzheimera.

Prawie każdego dnia w internecie napotykamy niepokojące informacje na temat statystyk lub zagrożeń dotyczących chorób demencyjnych. Szczególnie osobom zbliżającym się do wieku senioralnego trudno jest przechodzić nad takimi wiadomościami do porządku, więc warto sprawdzić, które informacje krążące w sieci mijają się z faktami.

Alzheimer’s Association – organizacja zajmująca się problemami dotyczącymi choroby Alzheimera – opierając się na badaniach naukowych prowadzonych w USA i Kanadzie, prezentuje swoje opinie i ujawnia aż 8 mitów dotyczących choroby Alzheimera.

Mit 1: Utrata pamięci stanowi naturalną część procesu starzenia się

Fakty dowodzą , że problemy z pamięcią, pojawiające się od czasu do czasu u starszych osób, takie jak niepamiętanie imienia ostatnio poznanej osoby, są zupełnie naturalnie naturalne. Choroba Alzheimera jest czymś znacznie gorszym i poważniejszym, niż sporadyczne zapominanie. Powoduje ona nieprawidłowe działanie, a następnie obumieranie komórek mózgowych. Dlatego chora osoba zapomina podstawowe fakty ze swojego życia, nie może odnaleźć drogi do domu, w którym mieszka od lat.

Czasami nie jest łatwo samemu odróżnić zwykłe problemy z pamięcią od tych, które powinny budzić zaniepokojenie. Niektóre niezwiązane ze zmianami neurodegeneracyjnymi mózgu zaburzenia pamięci mogą być wynikiem złej diety, niedoboru witamin lub zażywania pewnych leków. Należy mieć na uwadze, że poważne problemy z pamięcią mogą być też rezultatem innych typów demencji, niekoniecznie choroby Alzheimera. Skorzystanie z konsultacji lekarskiej lub badań przesiewowych to najprostszy sposób, aby poszukiwać przyczyny kłopotów z pamięcią. 

Mit 2: Choroba Alzheimera nie jest śmiertelna

Do chwili obecnej choroba Alzheimera jest chorobą nieuleczalną i śmiertelną. W wyniku spowodowanego nią procesu niszczenia komórek mózgowych, powstają nieodwracalne zmiany w pamięci, niezrównoważone zachowania oraz zanik funkcji życiowych. Osoba chora cierpi z powodu utraty tożsamości, zdolności myślenia, zaniku umiejętności kontaktu z innymi, przyjmowania pokarmów oraz mowy, chodzenia.

Mit 3: Na chorobę Alzheimera chorują tylko osoby starsze

Do chwili obecnej nie ma dokładnych danych, jaki procent wszystkich chorych stanowią osoby do 65 roku życia. Na chorobę Alzheimera cierpią także osoby w wieku 30-60 lat.

Mit 4: Aluminiowe puszki i garnki mogą być przyczyną choroby Alzheimera

Opinie, które pojawiły się w latach 60-tych i 70-tych dwudziestego stulecia, że aluminium może być czynnikiem wywołującym chorobę Alzheimera nie znalazły pokrycia w wynikach badań. Większość współczesnych naukowców skoncentrowała się na poszukiwaniu innych przyczyn choroby.

Mit 5: Aspartam (eng. aspartame) przyczynia się do utraty pamięci

Fakty: 50 lat temu odkryty został sztuczny słodzik Aspartam – występujący dziś na świecie pod różnymi nazwami handlowymi. Dzięki swojemu słodkiemu smakowi szybko znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, jako  mniej kaloryczna alternatywa cukru. Były podejrzenia, że powoduje on bóle głowy, migreny, neurologiczne uszkodzenia  mózgu, raka, zaburzenia endokrynologiczne, a także chorobę Alzheimera.

Oficjalnie nie ma jednak żadnych naukowych dowodów na to, że Aspartam stanowi jakiekolwiek zagrożenie dla ludzi. Przykładowo, amerykańska agencja FDA w 1996 roku uznała Aspartam za bezpieczny do konsumpcji przez ludzi, a swoją decyzję oparła na ponad 100 badaniach laboratoryjnych i klinicznych.

Mit 6: Szczepionki przeciw grypie zwiększają ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera

Istnieje teoria łącząca szczepionki przeciwgrypowe ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na chorobę Alzheimera. Teoria ta nie została dotąd naukowo potwierdzona. Przeciwnie – w opinii uznanych naukowców, którzy prowadzili programy badawcze szczepionki przeciwko grypie i   niektórym innym chorobom redukują ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Pojawiły się nawet stwierdzenia, że w przypadku starszych osób zaszczepionych przeciwko grypie błonicy, tężcowi i polio (heinemedina), ryzyko choroby Alzheimera wydawało się niższe, niż w przypadku osób nieszczepionych.

Mit 7: Srebrne plomby zwiększają ryzyko choroby Alzheimera

Nie ma żadnych dostępnych obecnie dowodów naukowych potwierdzających jednoznacznie związek między srebrnymi plombami, a chorobą Alzheimera i innymi chorobami neurologicznymi. Plomby amalgamatowe zawierają około 50% rtęci, 35%srebra 15% cyny. Rtęć należy do metali ciężkich i w pewnych formach jest toksyczna dla mózgu i innych organów organizmu ludzkiego. Jednak organizacje dentystyczne I agencje zdrowia nadal zachęcają do kontynuacji stosowania plomb amalgamatowych jako bezpiecznego i niedrogiego materiału wypełniającego zęby.

Mit 8: Dostępne jest leczenie mogące zatrzymać rozwój choroby Alzheimera

Do chwili  obecnej nie znaleziono sposobu  na zatrzymanie rozwoju choroby Alzheimera. Dostępne środki  spowalniają pogarszanie się symptomów choroby na przeciętnie 6-12 miesięcy i to tylko w przypadku około połowy przyjmujących je osób.

Źródło: Alzheimer’s Association