6 badań, które powinnaś wykonać przed 40-tką

seksowna 40 latkaBadania po 40-tce trzeba regularnie.

Badania przed 40-tką

Kiedy zbliżasz się do momentu w swoim życiu gdzie już prawie 40 rok chodzisz po Ziemi, nauczyłaś się kilku rzeczy o życiu: spać wystarczająco długo, ćwiczyć i jeść warzywa, mając nadzieję że będziesz mniej chorować.

Nauczyłaś się przechowywać w torebce przekąski awaryjne i nosić płyn antybakteryjny do rąk. Opłaca się być przygotowanym! Ten rodzaj inteligentnego myślenia i planowania z wyprzedzeniem jest częścią sukcesu. Idealne jest więc zastosowanie tego podejścia do swojego przyszłego zdrowia i zwrócenie uwagi na zalecenia ekspertów dotyczące tego, jakie kontrole zdrowotne powinny przejść wszystkie kobiety w momencie, gdy osiągną 40 lat.

Badania przesiewowe raka piersi

Pewnie słyszałaś zdanie „wykryliśmy to wcześnie”, prawda? Każdy, kto kiedykolwiek otrzymał naprawdę przerażające wiadomości o zdrowiu, wie, że te słowa dają nadzieję i zbawczą łaskę. Rak piersi dotyka co trzecią kobietę w Polsce, dlatego wczesne wykrycie ma kluczowe znaczenie.

Według zaleceń wielu lekarzy kobiety w wieku od 40 do 44 lat powinny mieć możliwość rozpoczęcia corocznych badań przesiewowych w kierunku raka piersi z użyciem mammografii. Podczas gdy od 45 roku życia kobiety powinny wykonywać mammografię co roku. Ale to nie jest początek ani koniec profilaktyki wykrywania raka piersi. Częste samokontrole, ręczne kontrole przeprowadzane przez lekarza za każdym razem, pobieranie wymazu, a nawet utrzymanie zdrowego stylu życia są ważnymi elementami zapobiegania chorobom.

Badania w zakresie zdrowia serca

Choroby serca jest jedną z głównych przyczyną śmierci kobiet. Więc nawet jeśli obecnie nie zmagasz się z chorobami serca, prawdopodobnie znasz kogoś, kto jest lub ma, i istnieje przerażająco wysokie ryzyko, że Ty możesz w przyszłości je mieć.

Lekarze zalecają aby kobiety w wieku od 40 do 49 lat powinny co roku poddawać się badaniu fizycznemu. Ich zalecenia mówią, że część tego badania fizycznego powinna obejmować sprawdzenie wzrostu, masy ciała i wskaźnika masy ciała (BMI), a także kontrolę poziomu cholestrolu, jeśli w rodzinie występowały czynniki ryzyka choroby niedokrwiennej serca.

Badanie ciśnienia krwi

Dla 40-letniej kobiety rekomenduje się regularne badania ciśnienia krwi. Jeśli górna liczba (liczba skurczowa) wynosi od 120 do 139 lub dolna liczba ( liczba rozkurczowa) wynosi od 80 do 89 mm Hg. Jeśli najwyższa wartość jest większa niż 140 lub dolna wartość jest większa niż 90, umów się na spotkanie z lekarzem, ponieważ liczby te mogą sugerować powód do obaw.

Sprawdzanie ciśnienia krwi, stężenia glukozy na czczo i sprawdzanie masy ciała jest również niezbędne, aby uniknąć ryzyka nadciśnienia, cukrzycy i chorób serca. A ponieważ sprawdzenie ciśnienia krwi jest łatwe, dlaczego nie sprawdzać go często? Prawie każda apteka posiada urządzenia samoobsługowe do użytku publicznego, więc dlaczego nie sprawdzić ciśnienia następnym razem, przy okazji wizyty w aptece? W końcu wiedza to potęga.

Badania cholesterolu

Kobiety powinny regularnie wykonywać badania cholesterolu w wieku od 40 do 45 lat. Jeśli Twoje poziomy są normalne, a lekarz nie widzi powodów do niepokoju, możesz powtórzyć test tylko raz na pięć lat. Natomiast gdy masz wysoki poziom cholesterolu, cukrzycę, choroby serca, problemy z nerkami, konieczne jest wykonywanie częstszych badań.

Badania oczu

Jeśli nie nosisz okularów lub kontaktów, istnieje prawdopodobieństwo, że rzadko myślisz o swoim zdrowiu oczu. Jednak wzrok może szybko się pogorszyć, a Twoje oczy mogą wiele powiedzieć o ogólnym stanie zdrowia.

Sugeruje się, aby wykonywać badanie okulistyczne co 2 do 4 lat w wieku od 40 do 54 lat i co roku, jeśli ma się cukrzycę. Jednak nie każdy mały roczny spadek ostrości widzenia może być powodem do zmartwień.

W wieku około 40 lat kobiety (i mężczyźni również) często zauważają, że ich ramiona nie są wystarczająco długie, aby trzymać telefon, tablet, książkę lub menu wystarczająco daleko, by się na nim skupić. Należy wtedy zdjąć obecne okulary, aby lepiej widzieć z bliska. Są to dwa z wielu rozpoznawalnych objawów starczowzroczności, stanu związanego z wiekiem.

Jeśli czujesz, że masz problemy z widzeniem rzeczy na odległość, zaleca się udanie do okulisty, aby uzyskać kompleksowe badanie okulistyczne i znaleźć rozwiązanie pasujące do Twojego stylu życia.

Badania w kierunku raka skóry

Czy opalasz się? Czy leżysz na słońcu? Czy kiedykolwiek zapomniałaś zastosować krem do opalania i poczułaś ukłucie na gorących policzkach? Szczerze mówiąc, nawet jeśli żadna z tych rzeczy nie dotyczy Ciebie, nadal musisz sprawdzić swoją skórę! Nowotwory skóry są o wiele bardziej powszechne niż myślisz.

Kobiety w wieku 40 lat i młodsze mają większe prawdopodobieństwo rozwoju czerniaka niż jakikolwiek inny nowotwór z wyjątkiem nowotworów piersi i tarczycy.

Dobrą wiadomością jest to, że wczesne wykrycie może mieć duże znaczenie. Pomocne może być sprawdzenie własnego ciała pod kątem dziwnych pieprzyków i wszelkich podejrzanych piegów, ale naprawdę musisz odwiedzić specjalistę, aby upewnić się, że Twoja skóra jest zdrowa.

Twoje zdrowie lepsze niż kiedykolwiek

Stanie na czele swojego zdrowia to niemal praca na cały etat, ale każdy, kto borykał się z problemami zdrowotnymi, powie, że zapobieganie i wczesne wykrywanie są warte dodatkowego wysiłku. Jeśli Twoje ciało coś Ci mówi, posłuchaj tego!

Artykuł skonsultowany z Panią Dr Elżbietą Michalską.