5 wskazówek na temat pielęgnacji aparatu słuchowego

Aparat słuchowy wymaga pielęgnacji tak samo jak proteza zębowa.

Technologia aparatów słuchowych posuwa się do przodu w ogromnym tempie. Dzięki temu są one coraz bardziej wytrzymałe, odporne na zakłócenia. Pamiętajmy jednak, że jednocześnie jest to delikatne i małe urządzenie, które wymaga specjalnej troski z naszej strony. Aparat słuchowy powinien nam służyć 5-6 lat, a przy właściwej pielęgnacji nawet dłużej. Co zrobić, aby jak najlepiej dbać o swoje urządzenie? Jak przedłużyć jego żywotność?

O aparat powinniśmy dbać codziennie. Przecierać delikatnie wacikiem przed i po użytkowaniu. Ostrożnie obchodzić się z nim, nie upuszczać, delikatnie odkładać do opakowania na noc. Trzymać w bezpiecznym miejscu, niedostępnym dzieciom i zwierzętom. Co więcej możemy zrobić?

5 wskazówek na temat pielęgnacji aparatu słuchowego

Dbałość o czystość

Częste czyszczenie Twojego urządzenia powinno stać się rutyną. Zanieczyszczony mikrofon może być przyczyną pogorszenia słyszenia lub występowania trzasków i szumów. Dodatkowo brudny aparat zużywa więcej energii.

Przynajmniej raz w tygodniu myjmy aparat w specjalnym płynie lub w wodzie z mydłem. Następnie koniecznie powinniśmy umieścić go w specjalnej kapsule, która osuszy aparat przez noc. Możemy również zakupić urządzenie do suszenia aparatu, jednak jest to już dość wysoki koszt. Nigdy nie używajmy suszarki do włosów jako osuszacza! Ciepłe powietrze może zniszczyć nasze urządzenie.

Regularne osuszanie aparatu

Aparat mamy przy sobie cały czas, w każdych warunkach atmosferycznych, o różnych porach dnia. Z tego powodu narażony jest on na dostawanie się wilgoci do środka. Czy to z powodu padającego deszczu, czy z powodu kropelek potu. Aparat osuszajmy tak samo, jak podczas rutynowego czyszczenia- za pomocą kapsuły lub specjalnej suszarki do aparatu.

Ochrona przez wilgocią

Nie używaj aparatu podczas kąpieli w wannie, pod prysznicem, czy w morzu lub jeziorze. Aparaty słuchowe coraz częściej powinny działać podczas krótkich kąpieli, jednak nie warto ryzykować uszkodzeniem urządzenia. Nie przechowuj również aparatu w łazience lub innych narażonych na wilgoć pomieszczeniach.

Usuwanie woskowiny z uszu

Użytkując aparat słuchowy jesteśmy narażeni na zwiększone wydzielanie się woskowiny. Ta z kolei sprawia, że filtr mikrofonu brudzi się i zatyka szybciej. Pamiętaj zatem o regularnym czyszczeniu uszu. Nie rób tego jednak przy użyciu patyczków. Sprawią one, że część woskowiny zostanie wepchnięta głębiej do kanału słuchowego, a Twoje słyszenie może się znacznie pogorszyć. Do usuwania woskowiny użyj specjalnego płynu, który dostępny jest w każdej aptece. Możesz również poprosić o to laryngologa, który powinien robić to przynajmniej raz w miesiącu.

Częsta wymiana baterii

Czyli tak, jak jest to zalecane przez producenta. Zbyt długie pozostawienie baterii w środku aparatu może go uszkodzić. Raz na jakiś czas, podczas wymiany delikatnie wyczyść styki baterii. Możesz użyć do tego bawełnianego wacika. Brudne styki mogą być przyczyną niższej wydajności baterii.

Konserwacja

Przynajmniej raz na 5-6 miesięcy powinniśmy udać się do protetyka słuchu (więcej tutaj: www.swiatsluchu24.pl/protetyk-sluchu-dlaczego-warto-sie-niego-udac/) na rutynowy przegląd aparatu słuchowego. Sprawdzi on jego ogólny stan oraz wkładki czy wężyki.

 

 

Zobacz też: Ornat w liturgii