5 najskuteczniejszych sposobów na alergię wziewną

wnuczka z alergiąWnuczka ma alergię wziewną? Zobacz jak pomóc.
Sezon alergiczny w pełni, kwiecień jest miesiącem pylenia silnie uczulającej brzozy, również to okres kwitnięcia topoli, jesionu i dębu. Dla alergików oznacza to nasilenie objawów alergicznych i zmaganie się z ciągłym katarem, kaszlem oraz podrażnionymi oczami. Poznaj 5 najskuteczniejszych metod na zmniejszenie objawów alergicznych.

Alergia – co powinniśmy wiedzieć

Objawy alergiczne powstają na skutek niewłaściwej reakcji organizmu na niegroźne alergeny. Te dostają się do organizmu, układ immunologiczny traktuje je jako ciało obce i stara się usunąć wywołując objawy alergiczne np. wodnisty katar, kaszel, stan zapalny.

  • Predyspozycja do powstawania alergii jest uwarunkowana genetycznie, jednak nasilenie alergii i jej objawów jest zależne od ekspozycji osoby chorej na kontakt z alergenami.
  • W klimacie umiarkowanym za najczęstszą przyczynę występowania alergenów w domu uznaje się alergeny roztoczy kurzu domowego.
  • Występują przypadki uodpornienia się organizmu na alergeny, dzieje się tak często w przypadku częstego obcowania z patogenem. Jednak co zrobić, gdy symptomy się nasilają i nie pozwalają normalnie funkcjonować?

Pylenie roślin – początek sezonu alergicznego

Pylenie roślin jest wzmożone w słoneczne i wietrzne dni, jednak objawy występują po niewielkich opadach deszczu. Dzieje się tak, ponieważ ziarna pyłków chłoną parę wodną z powietrza, pęcznieją i uwalniają alergeny o średnicy ok. 2,5 μm. Taka wielkość cząsteczek jest ok. 20 – krotnie mniejsza od ziaren pyłków traw, dlatego bez problemu dostaje się do organizmu wywołując objawy alergii i napady astmy. Także wywołuje atopowe zmiany skórne.

1. Oczyszczacz powietrza – pomocnik alergików i astmatyków

Oczyszczacz powietrza to urządzenie wyposażone w zestaw filtrów, obudowę i wiatrak, który napędzany jest silnikiem. Niegdyś producenci projektowali go wyłącznie dla alergików, aktualnie za sprawą smogu, stał się tak popularny. Rynek stale się rozwija, co powinno cieszyć alergików – można zakupić sprzęt w coraz lepszej cenie i świetnych parametrach. Na https://wybierzoczyszczacz.pl/ można znaleźć dużo różnych oczyszczaczy, które skutecznie wychwytują zanieczyszczenia w powietrzu i zmniejszają objawy alergiczne.

Oczyszczacze powietrza dla alergików i astmatyków powinny zawierać przede wszystkim filtr HEPA, który radzi sobie z wychwytywaniem nawet najmniejszych zanieczyszczeń – tych smogowych jak np. pył PM2,5 czy pyłków roślin.

2. Ograniczyć dywany, koce, wykładziny

Niestety takie miejsca są siedliskiem m.in. roztoczy, które w Polsce są najczęstszym alergenem. Ludzkie włosy, martwy naskórek czy sierść zwierząt na dywanach są idealną pożywką dla rozwoju roztoczy i innych mikroorganizmów.

3. Pranie pościeli, poszewek w temperaturze minimum 60°C

Przez długi czas uważano, że temperatura nie ma wpływu na zmniejszenie ilości alergenów, jednak dobra wiadomość jest taka, że już przy temperaturze 60°C, usuwa się ok 100% roztoczy! Przy niższych temperaturach pomiędzy 30-40 stopni, roztoczy ginie tylko ok. 6,5%.

4. Usunięcie firan, zasłon

Podobnie wygląda sytuacja z zasłonami, na których zbiera się kurz. W przypadku mieszkań na parterze, gdzie zasłonki to konieczność, należy wybrać te z grubego materiału.

5. Pościel z tkanin barierowych (pokrowce)

Materac to miejsce w którym gromadzi się bardzo dużo roztoczy, grzybów. Materac powinien być z tworzywa zapewniającego odpowiednią cyrkulację powietrza, aby zapobiec rozwojowi żyjątek. To połowa sukcesu. Kolejnym krokiem jest wybór pokrowca na materac, który zapewni dodatkową ochronę. Pokrowiec ochronny jest pozbawiony naturalnych składników pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, ponadto nie powinien zawierać dodatków chemicznych czy substancji zapachowych.