3 problemy z którymi powinniśmy wybrać się do gastrologa

Męcząca zgaga po posiłkuDobry gastrolog to skarb!

Wielu z nas wydaje się, że gastrologia jest obszarem medycyny zajmującym się tylko problemami żołądkowymi jak niestrawność czy wrzody żołądka. W rzeczywistości dziedzina ta ma znacznie szerszy zakres zainteresowań. Lekarz gastrolog ma kompleksową wiedzę nie tylko na temat funkcjonowania żołądka czy jelit, ale również wątroby, trzustki i dróg żółciowych. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych problemów, które warto skonsultować z lekarzem tej specjalizacji.

Zgaga po posiłkach

Zgagą nazywamy uczucie pieczenia odczuwane głównie w przełyku i gardle, czasami może towarzyszyć jej też ból w klatce piersiowej. Objawy te obserwujemy najczęściej po obfitym posiłku, tłustych czy kwaśnych potrawach. Gdy piecze nas w przełyku wiążemy to najczęściej z nadkwasotą. Sięgamy więc po leki neutralizujące kwas lub dostępne bez recepty leki „na zgagę”. Tym samym popełniamy błąd – zgaga nie zawsze wskazuje na problem z kwasami żołądkowymi. Jest ona między innymi jednym z objawów popularnej choroby gastrycznej – refluksu żołądkowo-przełykowego. Choroba ta polega na cofaniu się treści żołądkowej, co spowodowane jest nieprawidłowo działającym dolnym zwieraczem przełyku. Gdy treść żołądkowa dostaje się do przełyku dochodzi do jego podrażnienia, co odczuwamy jako pieczenie.

Ważne jest aby refluks został prawidłowo zdiagnozowany i leczony. Brak odpowiedniej lekoterapii i diety może powodować owrzodzenia przełyku prowadzące do stanów zapalnych, a nawet nowotworów.

Częste i silne „bóle wątroby”

Gdy po obfitym posiłku odczuwamy ból pod prawym żebrem dochodzimy często do wniosku, że to nasza wątroba daje o sobie znać. Nic bardziej mylnego – wątroba jest organem nieunerwionym, a co za tym idzie nie może boleć. Tak naprawdę źródłem bólu jest położony w jej sąsiedztwie pęcherzyk żółciowy, powszechniej znany jako woreczek. Jest on organem w którym zbiera się produkowana przez wątrobę żółć. W sytuacji, gdy zjemy tłusty posiłek i w dwunastnicy znajduje się nadmiar tłuszczu dochodzi do pobudzenia pęcherzyka, który wyrzuca zgromadzoną zawartość. Żółć emulguje tłuszcze i ułatwia ich trawienie w jelicie cienkim. Najczęstszym problemem z pęcherzykiem żółciowym jest kamica. Kamienie w tym organie powstają w wyniku wytrącania się kryształków soli żółciowych i cholesterolu. Drażnią one ściany woreczka powodując ich uszkodzenia, co może prowadzić do miejscowych infekcji i stanów zapalnych wiążących się z bólem. Ból woreczka żółciowego możemy łagodzić środkami przeciwzapalnymi i rozkurczowymi. Nie zapominajmy jednak, że silne i częste bóle mogą wskazywać na stan zapalny, którego zaostrzenie wiążę się niekiedy nawet z zagrożeniem życia.

Częste biegunki

Problem z częstymi biegunkami może wskazywać na poważne, czasami przewlekłe choroby jelit. Przykładem choroby przewlekłej jest zespół jelita drażliwego (skrót z ang. IBD). Oprócz biegunek, towarzyszy mu nagła utrata masy ciała oraz uczucie przemęczenia. Wiadomo, że objawy IBD nasilają się głównie w sytuacjach stresowych tym samym utrudniając chorym normalne funkcjonowanie. Zespołu jelita drażliwego nie da się wyleczyć, ale stosowanie odpowiednich leków i dieta pomagają opanować jej objawy. Częstych biegunek nie wolno ignorować, gdyż mogą wskazywać również na poważne, wymagające szybkiego leczenia choroby jak rak jelita grubego czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W obydwu przypadkach w stolcu możemy (ale nie musimy) zaobserwować krew.

Powyżej przedstawiliśmy tylko niektóre z problemów z którymi powinniśmy niezwłocznie udać się do gastrologa. Warto pamiętać, że jakiekolwiek zaburzenie ze strony układu pokarmowego warto skonsultować z lekarzem tej specjalizacji, z którym możesz umówić się w www.dpmed.pl