10 wskazówek jak prawidłowo zamrażać świeże produkty

Mrożenie w zamrażarcie LiebherrZanim włożymy żywność do zamrażarki, powinniśmy ją umyć i wstępnie przygotować.

Twoja zamrażarka to Twój największy sojusznik w utrzymaniu zdrowej diety. Dietetycy są zgodni – nie ma lepszej metody dłuższego przechowywania żywności niż mrożenie. Poznaj 10 wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy mrożeniu. To idealny prezent dla mężczyzny i kobiety w wieku senioralnym i nie tylko.

Dzięki mrożeniu produkty mogą być przechowywane nawet przez bardzo długi okres (większość z nich może leżeć w domowej zamrażarce aż do 12 miesięcy), nie tracąc przy tym ani na jakości, ani na smaku. Żeby jednak tak było, warto trzymać się zasad prawidłowego mrożenia.

Zamrażaj możliwie jak najszybciej

Nie zwlekaj z decyzją o zamrożeniu zapasów do czasu, aż warzywa zwiędną w koszyku, a mięso zacznie wysychać w lodówce. Zasada jest prosta – aby produkty po rozmrożeniu smakowały i pachniały jak świeże – trzeba je najpierw w dobrym stanie zamrozić.

Dokładnie oczyść

Zanim włożymy żywność do zamrażarki, powinniśmy ją umyć i wstępnie przygotować – dokładnie tak samo, jak robimy przed obróbką cieplną. Szczególnie dotyczy to grzybów, mięsa i ryb – te produkty po wyjęciu z zamrażarki powinny być od razu gotowe do przyrządzenia, bez konieczności ich uprzedniego rozmrażania i oczyszczania.

Podziel na porcje

Kiedy już Twoje jedzenie zamarznie na kamień, trudno będzie ci oddzielić z niego mniejszą część. Lepszym pomysłem będzie więc podzielenie żywności na porcje jeszcze przed włożeniem do zamrażarki. Warto jednak przy tym pamiętać, że im mniejsze porcje mięsa, tym krócej możemy je przechowywać (np. mielona wołowina czy wieprzowina nie powinna leżeć w zamrażarce dłużej niż 2 miesiące).

Włóż do większego pojemnika

Pamiętaj, że wszystkie potrawy, które zawierają wodę, po zamrożeniu zwiększają swoją objętość. Z tego powodu zamrażaj je w pojemnikach, w których pozostanie jeszcze odrobina wolnego miejsca. Ta zasada jest szczególnie istotna w przypadku mrożenia bulionu, zup albo sosów.

Przełóż ze sklepowego opakowania

Styropianowe tacki, na których często są pakowane porcje drobiu, ryb czy wieprzowiny, nie nadają się do zamrażarki. Tego typu sklepowe opakowania trzeba zamienić np. na plastikowe pojemniki albo woreczki do mrożenia żywności.

Podpisz opakowanie

Wiele produktów po zamrożeniu wygląda podobnie, np. filet z kurczaka i kawałek schabu, mrożony sos boloński i fasolka po bretońsku. Żeby po kilku miesiącach mieć pewność, co wyjmujemy z zamrażarki, warto podczas mrożenia nakleić np. kawałek zwykłego plastra z odpowiednim podpisem.

Napisz datę mrożenia

Poza nazwą produktu, dobrze jest też zaznaczyć datę mrożenia. Pomimo że niska temperatura hamuje aktywność enzymów i drobnoustrojów, które w normalnych warunkach powodują psucie się żywności, to jednak nie możemy przechowywać zamrożonych rzeczy w nieskończoność. Warzywa i surowe mięso możesz przechowywać w zamrażarce nawet do roku, ale już np. ryby lub pierogi trzeba spożyć o wiele wcześniej – ryby najpóźniej po trzech miesiącach od zamrożenia, a pierogi najpóźniej po czterech miesiącach. Ważna jest też temperatura panująca w zamrażarce – jeśli chcemy przechowywać w niej jedzenie dłużej niż miesiąc, to warto nastawić termostat nie na -18°C, ale przynajmniej na -24°C.

Schłodź przed mrożeniem

Ciepłe potrawy wymagają dłuższego czasu mrożenia, a ich zamrażanie pochłania więcej energii urządzenia. Poza tym wkładanie do zamrażarki ciepłych potraw może powodować czasowy wzrost temperatury wewnątrz urządzenia i częściowe rozmrażanie już zamrożonych produktów.

Mroź w możliwie najniższej temperaturze

Jeśli Twoja zamrażarka ma funkcję szybkiego mrożenia, korzystaj z niej przy każdym mrożeniu nowych zapasów. Dzięki temu systemowi nie tylko szybko zamrozisz świeżą żywność i zapobiegniesz stratom wartości odżywczych, lecz także unikniesz częściowego rozmrożenia wcześniej zamrożonych produktów.

Odpowiednio ułóż w zamrażarce

Zwracaj uwagę, aby produkty, które dopiero zamrażasz, nie stykały się z już zamrożoną żywnością. Z kolei produkty, które już są zamrożone, warto układać ciasno obok siebie. Dzięki technologii NoFrost, obecnej w nowoczesnych zamrażarkach, nie musisz obawiać się, że mrożonki skleją się ze sobą.

 

 

Zobacz: Testy i Recenzje

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.