Życie Seniora – żyj zdrowo i aktywnie

Życie seniora w zdrowiu i aktywościŻycie seniora w zdrowiu i aktywości

Wraz z gazetą Nasze Miasto startuje edukacyjny projekt prasowo-internetowy „Życie Seniora – żyj zdrowo i aktywnie”. Portal senioralny Słowo Seniora jest partnerem projektu, do którego lektury Was zachęcamy.

Statystyki pokazują, że żyjemy coraz dłużej. Przekłada się to na to, iż społeczeństwo się starzeje i z roku na rok przybywa coraz więcej osób starszych. Jest to etap w życiu, wokół którego powstało wiele stereotypów, między innymi, że wiąże się z chorobami i brakiem aktywności. Postrzegana jest poprzez pryzmat chorób i niesprawności, oraz zależności od osób z otoczenia. Oczywiście, proces starzenia wiąże się tym, iż zwiększa się ryzyko wystąpienia wielu chorób, ale odpowiednia profilaktyka i znajomość tego, co może nas dotknąć, może pomóc nam w tym, aby jesień życia spędzić aktywnie, szczęśliwie i przede wszystkim w zdrowiu.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom pozwalamy sobie przedstawić zaproszenie do publikacji „Życie Seniora – żyj zdrowo i aktywnie”, która składa się z zestawu materiałów współtworzonych przez ekspertów, którzy są autorytetami w danej tematyce, a także osób, których historie inspirują do cieszenia się życiem, niezależnie od wieku, w którym się znajdujemy.

Kampanię wsparła Helena Norowicz – polska aktorka teatralna, która w wieku 80 lat została modelką. Pani Helena to osoba niezwykle aktywna, z wielkim poczuciem humoru i przede wszystkim z pozytywnym nastawieniem do życia. Dla nas zgodziła się opowiedzieć o swojej karierze, którą rozpoczęła na emeryturze, oraz zdradziła nam sekret swojej doskonałej kondycji.

Jak zadbać o swoje serce?

Publikację otwiera wypowiedź prof. dr hab. n. med. Piotra Hoffmana, prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która podkreśla, iż seniorzy szczególnie powinni zadbać o swoje serce. Zaznacza, jak istotna jest edukacja w zakresie chorób sercowo-naczyniowych oraz wskazuje, jak ważna jest profilaktyka, aby się przed nimi uchronić: „Prawidłowa dieta, regularna aktywność fizyczna, niepalenie tytoniu i okresowa kontrola ciśnienia tętniczego oraz poziomu cukru i cholesterolu w surowicy krwi przyczynia się do znaczącej redukcji liczby chorych (…)” – mówi prof. Hoffman.

Kondycja osób starszych w Polsce

Bardzo istotne kwestie w kontekście seniorów porusza prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, Przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, która omawia kondycję osób starszych w Polce – mówi o tym, jakie schorzenia często dotykają osoby starsze oraz podkreśla, jak istotna jest jak najlepsza relacja pacjent-lekarz. Ale najważniejsze o czym mówi Pani Profesor, to fakt, iż możliwa jest zdrowa i sprawna starość: „Upływ czasu i proces starzenia się nie muszą się koniecznie wiązać z chorobami, a jest to niestety bardzo często mylone.” – zauważa prof. Wieczorowska-Tobis.

Prostata, przerost gruczołu krokowego – temat tabu

Problemy z prostatą to temat, który ciągle owiany jest tabu. Jest to schorzenie, które dotyka wielu dojrzałych mężczyzn, mimo to, nadal jest to temat krępujący i często spychany na dalszy plan. Lek. med. Matylda Mazur dostrzega, jak ważna jest edukacja w tym zakresie, dlatego w swoim materiale porusza najważniejsze kwestie odnośnie tego schorzenia – dlaczego dochodzi do przerostu gruczołu krokowego, jak wygląda badanie oraz jak należy postępować w przypadku problemów z prostatą.

Niedosłuch – problem seniorów

Najważniejszym tematem poruszanym w publikacji jest problem niedosłuchu, który bardzo często dotyka osoby w starszym wieku. Jest to bardzo istotny temat, ponieważ pogarszanie się słuchu to proces długotrwały, gdzie często osoby zmagające się z tą dolegliwością same nie chcą się przyznać do problemu. A to może doprowadzić do poważnych konsekwencji – obniżenia komfortu życia, zaniechania aktywności, poczucia wyizolowania, a nawet do depresji. W przygotowanym materiale pokazujemy dostępne metody leczenia oraz udzielamy praktycznych wskazówek, jak można uzyskać refundację na urządzenia wspomagające słyszenie. Dodatkowo podkreślamy, iż oprócz samego leczenia bardzo istotna jest rehabilitacja, która pomaga w poprawieniu zdolności komunikacyjnych, oraz wsparcie najbliższych, bez których bardzo często proces leczenia nie byłby możliwy.

Dopełnieniem tego materiału jest inspirująca historia Pana Witolda Wiszniewskiego – tłumacza języków obcych, który cierpi na niedosłuch typu zmysłowo-nerwowego. Pan Witold opisuje swoją walkę o to, aby słyszeć. Wspomina o wątpliwościach i obiekcjach przed wszczepieniem implantu ślimakowego, oraz podkreśla o pozytywach podjęcia tej decyzji. „(…) odzyskałem pewność siebie w kontaktach z ludźmi. Nie potrzebuję pomocy bliskich, żeby załatwić coś w sklepie, aptece, banku. Nie muszę czytać z ust.” – to najlepsza rekomendacja dla osób, które cierpią na niedosłuch a mają wątpliwości przed rozpoczęciem leczenia.

Choroby stawów

Wraz z upływem lat u osób starszych mogą się pojawić problemy ze sprawnością stawów. Jest to szczególnie uporczywa dolegliwość na wiosnę, kiedy piękna pogoda motywuje do spacerów czy przydomowych porządków. Na pytanie, jak sobie pomóc z tymi dolegliwościami odpowiada mgr Lucyna Sandomierska, fizjoterapeutka. Chcesz się dowiedzieć, jak walczyć z wiosennymi przeciążeniami oraz czym się kierować przy wyborze odpowiedniego preparatu do zwalczenia bólu? Na te i inne pytania, odpowiedź znajdziecie w naszej publikacji.

Najważniejszą rzeczą w naszym życiu, niezależnie od wieku, to czuć się komfortowo. Niestety osoby cierpiące na nietrzymanie moczu najlepiej wiedzą, jak ich dolegliwość wpływa na obniżenie jakości życia. Oprócz poczucia skrępowania i izolacji, pojawiają się również zakażenia układu moczowego czy problemy ze zmianami skórnymi w okolicach intymnych. Aby sobie pomóc w przypadku, kiedy zmagamy się z problemem nietrzymaniem moczu, wystarczą niewielkie zmiany. Aby dowiedzieć się jakie, musisz koniecznie zajrzeć do naszej publikacji.

Publikacja „Życie Seniora – żyj zdrowo i aktywnie” jest dostępna w gazecie NaszeMiasto, a także na portalu wydawnictwa www.dbajozdrowie.info. A specjalnie dla naszych czytelników, którym nie udało się zapoznać z wersją papierową, publikacja w wersji on-line

http://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2017/05/Życie_Seniora_M2.pdf

Zapraszamy do lektury!