Zespół cieśni nadgarstka – leczenie – objawy

Zespół cieśni nadgarstka – leczenieZespół cieśni nadgarstka – leczenie

Przeglądając najnowsze publikacje dotyczące zagadnień medycznych coraz częściej natrafić można na materiały dotykające tematu ZCN. Czym jest ten tajemniczo brzmiący skrót? Okazuje się, że odnosi się on do problemu zdrowotnego noszącego nazwę zespołu cieśni nadgarstka. Występuje on u coraz większej części populacji z uwagi na utrzymywanie nadgarstka przez długi okres czasu w pozycji wysoce niewygodnej oraz nietypowej dla tejże części ciała.

Na swoiste tortury jest ona narażona przede wszystkim w przypadku wszelkiej maści pracowników biurowych, spędzających wiele godzin dziennie przed ekranem komputera. Brak rehabilitacji oraz odpowiedniego leczenia sprawić może, że pewnego dnia odczuwać zaczniemy nieprzyjemne mrowienie, ból, a także nie będziemy w stanie podnosić chociażby lekkich przedmiotów z uwagi na znaczne osłabienie nadgarstka. Co należy wtedy robić i jak stan ten odwrócić?

Objawy ZCN – Zespół cieśni nadgarstka

Jak radzą ortopedzi reprezentujący krakowskie Centrum Ortopedyczno – Rehabilitacyjne „ORTOMED”, jeżeli zaczynamy zauważać u siebie pierwsze objawy tak zwanego ZCN, nie marnujmy czasu i czym prędzej udajmy się do lekarza. Jeżeli stan chorobowy nie zdążył się rozwinąć, okazać się może że całkowicie wystarczającym będzie regularne przyjmowanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych, a także – częste ćwiczenia mające za zadanie przywrócenie nadgarstka do pełnej sprawności.

Leczenie ZCN

Niestety jednak, lekarze z przykrością stwierdzają, że są oni najczęściej ostatnią deską ratunku osób zapracowanych, które to z lepszym lub gorszym skutkiem starają się leczyć we własnym zakresie. Kiedy okazuje się to nieskuteczne, umawiają się na wizytę u eksperta i słyszą przerażający dla większości z nich wyrok – „operacja”. Mimo jednak, że samo to słowo może wywoływać u niejednego pacjenta dreszcz przerażenia, to walka z zespołem cieśni nadgarstka jest relatywnie krótka, a co najważniejsze – w większości przypadków kończy się pełnym sukcesem. Najczęściej zalecanym zabiegiem jest przecięcie więzadła poprzecznego nadgarstka, co z kolei umożliwia przywrócenie wspominanej części ciała satysfakcjonującej sprawności. Musimy jedynie pamiętać, aby przez kilka tygodni po operacji nie nadwyrężać naszego nadgarstka, a pracę przed komputerem ograniczyć do absolutnego minimum. Następnie pozostaje nam profilaktyka, a więc odrywanie się od zajęć w pozycji siedzącej i wykonanie krótkiej serii ćwiczeń z naciskiem na rozciąganie oraz stymulację okolic nadgarstka. Pomoże to zachować jego sprawność przez dłuższy okres czasu i uniknąć konieczności ponawiania zabiegu w przyszłości.

Jeżeli problem nie jest na tyle dotkliwy, aby decydować się na zabieg specjalistyczny, możemy także postarać się maksymalnie odciążyć nadgarstek poprzez odpowiednie przystosowanie swojego miejsca pracy do naszych osobistych potrzeb. Szczególnie jeżeli pracujemy w domu lub we własnym biurze, zadbajmy o ustawienie zarówno fotela jak i biurka na odpowiedniej wysokości, zaopatrzmy się w dużych rozmiarów podkładkę pod myszkę i klawiaturę ze specjalną żelową podkładką pod nadgarstki i pod żadnym pozorem nie spędzajmy w jednej pozycji więcej niż 1,5-2 godzin!