Zastosowanie medycznej marihuany – jakie choroby leczy

Marihuana - sadzonka marihuanyMarihuana - sadzonka marihuany

Medyczna marihuana już zalegalizowana w Polsce. Sejm przyjął ustawę o jej sprzedaży w polskich aptekach. Będzie ona sprowadzana z zagranicy. Odpowiadamy jakie są zastosowania olejku z konopi indyjskich i jakie choroby leczy.

Medyczna marihuana to specjalnie wyselekcjonowane odmiany konopi Cannabis sativa. Tym, co wyróżnia je wśród innych odmian, jest zredukowana ilość substancji psychoaktywnej – THC. Dzięki temu ma właściwości lecznicze, lecz jej stosowanie nie pozwala na osiągnięcie stanu odurzenia. A jakie są medyczne zastosowania olejku konopnego?

blank

Nad skutecznością medycznej marihuany nadal trwają intensywne badania. I choć ich wyniki są obiecujące, to nadal nie znamy wszystkich skutków jej zażywania. Warto wiedzieć także, że część z tych badań prowadzona była do tej pory tylko na zwierzętach, a danych o wpływie na ludzki organizm – brakuje. Dowiedzmy się teraz więcej na temat jej zastosowań.

Bóle 

Olej z konopii indyjskich wykazuje dużą skuteczność w łagodzeniu bólu o różnym pochodzeniu. Bywa więc używana w przypadkach pacjentów z nowotworami, u których występują bóle o dużym nasileniu, niepoddające się leczeniu nawet największymi dawkami leków opioidowych, np. morfiny.

Marihuana przynosi ulgę także pacjentom z bólami neuropatycznymi, czyli spowodowanymi chorobą lub uszkodzeniem układu nerwowego. Wbrew pozorom na bóle takie cierpieć może spora ilość pacjentów, np. chorzy na cukrzycę .

Nowotwory

W przypadku chorych na nowotwory zastosowanie oleju konopnego wykazuje podwójny skutek: łagodzi ból towarzyszący chorobie, oraz prowadzi do redukcji komórek nowotworowych. Badania nad wpływem oleju CBD na samopoczucie pacjentów onkologicznych są prowadzone cały czas, co jest zjawiskiem pozytywnym i koniecznym, zważywszy na coraz powszechniejsze występowanie nowotworów u osób w każdym wieku.

Na razie udało się potwierdzić zmniejszanie ilości komórek nowotworowych w przypadkach nowotworów piersi, jelita grubego, skóry, oraz glejaków.

Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną. W jej przebiegu dochodzi do stanu zapalnego i zniszczenia neuronów. Impulsy nerwowe są przekazywane w sposób nieprawidłowy, a pacjent cierpi na niedowład mięśni, traci kontrolę nad wykonywanymi przez siebie ruchami, ma problemy z widzeniem, zaburzenia czucia i równowagi. Do tej pory leczenie stwardnienia rozsianego polegało wyłącznie na podawaniu leków steroidowych, które osłabiały stan zapalny, powodując jednak szereg objawów ubocznych. Dlatego też nadziei dla chorych upatruje się w marihuanie medycznej, której właściwości przeciwzapalne potencjalnie mogą zahamować kolejne rzuty choroby.

Choroba Crohna

Choroba Crohna należy do grupy nieswoistych chorób zapalnych jelit. Oznacza to, że właściwie nie wiadomo nic na temat jej przyczyn i mechanizmu powstawania. Co za tym idzie – medycyna nie potrafi jej skutecznie leczyć. A objawy choroby są niezwykle dokuczliwe i potrafią mocno utrudnić choremu życie. Zalicza się do nich: biegunki o charakterze przewlekłym, bóle brzucha, zmiany okołoodbytowe, niedrożność jelit.

Choroby Crohna nie da się wyleczyć farmakologicznie ani chirurgicznie, możliwe jest wyłącznie złagodzenie jej skutków.

Badania nad zastosowaniem medycznej marihuany w chorobie Crohna trwają. Na razie ich wyniki są mocno niejednoznaczne: u połowy pacjentów, którzy przez 8 tygodni paliły marihuanę, zauważono ustąpienie choroby. I choć wydaje się to niewielkim sukcesem, to jednak tylko u niecałych 10% pacjentów, którym podawano placebo, wystąpiła poprawa stanu zdrowia.

Epilepsja

Wielkie nadzieje związane z marihuaną mają pacjenci chorzy na padaczkę. Wiele odmian epilepsji okazuje się odporna na konwencjonalne terapie, a kolejne napady drgawek oznaczają dla chorego niewyobrażalne katusze. Badania nad jej skutecznością w leczeniu epilepsji wciąż trwają, i przynoszą wciąż niejednoznaczne wyniki. U jednych pacjentów dają spektakularne wręcz skutki, u niektórych natomiast – wywołują efekty uboczne lub wręcz pogorszenie stanu zdrowia.

Choroby neurodegradacyjne

Nieuleczalne obecnie choroby Alzheimera i Parkinsona to kolejne pozycje na liście zastosowań. Konwencjonalne leczenie opiera się wyłącznie na spowolnieniu występowania kolejnych zmian chorobowych.

Badania wskazują, że u pacjentów stosujących olej konopny nastąpiła poprawa samopoczucia, zmniejszenie drżenia oraz bólu i bezsenności. Niektórzy z pacjentów odnotowali także ustąpienie objawów psychotycznych.