Zaćma u seniora – Co warto o niej wiedzieć?

Zaćma u senioraZaćma u seniora

Opieka nad seniorem zmagającym się z problemem zaćmy (katarakta) jest szczególnie dużym wyzwaniem. Choroba postępuje powoli, kolejne zmiany zmieniają jednak jego życie i wymagają bardzo konkretnych posunięć, aby nieść mu pomoc. Jak zatem poprawić komfort życia seniora z kataraktą?

Jak widzi osoba z zaćmą?

W pierwszym etapie choroby obraz zaczyna lekko się rozmazywać. Nadal jest w miarę wyraźny, chory zdaje sobie jednak sprawę z tego, że barwy są coraz bledsze, a ich żółtawy odcień nie jest naturalny. Z czasem w silnym świetle pojawiają się nawet aureole otaczające przedmioty, niekiedy zaś może dochodzić do podwójnego widzenia. Każda z tych zmian może budzić niepokój seniora nawet, jeśli nie uniemożliwia orientowania się w domu lub poza nim.

Jak ułatwić funkcjonowanie seniorowi z zaćmą?

Najważniejszym zadaniem opiekunki seniora z zaćmą jest uczynienie jego życia jak najbardziej znośnym. Warto więc przyjrzeć się krytycznie jego otoczeniu i usunąć z niego wszystkie te przedmioty, które wraz z rozwojem choroby mogą mu uniemożliwiać sprawne poruszanie się. Jednocześnie nie zaleca się zmieniania położenia rzeczy codziennego użytku albo rozstawu mebli. Osoba starsza może być do niego przyzwyczajona i każda zmiana może przyczynić się do trudności w przemieszczaniu się z jednego miejsca w inne.

Zaćma utrudnia życie, nie musi jednak oznaczać konieczności rezygnacji z ulubionych aktywności seniora. Nadal można więc chodzić z nim na długie spacery, pamiętając jednak, że jego bezpieczeństwu należy poświęcać jeszcze więcej uwagi niż dotychczas. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby senior nadal czytał i rozwiązywał krzyżówki, choć dobrze, jeśli zadbamy o to, aby pod ręką znajdowały się nie tylko noszone przez niego okulary, ale i lupa.

Kiedy zachować szczególną ostrożność u seniora z zaćmą?

Opiekunka powinna przywiązywać maksimum uwagi do stanu zdrowia seniora. Sygnałem alarmowym przy zaćmie jest przede wszystkim gwałtowne pogorszenie się jakości widzenia, choć nie można ignorować również dolegliwości bólowych. Wskazane jest też regularne sprawdzanie czy okulary lub soczewki noszone przez podopiecznego jeszcze spełniają swoje zadania, pogorszenie stanu wzroku może się bowiem wiązać z koniecznością ich wymiany.

Senior z zaćmą potrzebuje jeszcze więcej wsparcia

Szykujesz się do pracy jako opiekunka osoby starszej i obawiasz się, że problemy takie, jak zaćma u seniora będą dla Ciebie zaskoczeniem? Odwiedź stronę opiekunki.aterima.pl, poznaj specyfikę tej pracy i poznaj odpowiedź na każde nurtujące Cię pytanie dotyczące pracy opiekunki w Niemczech.