Zaćma i jej biologiczna patogeneza

Zaćma jak leczyć zagranicąZaćma jak leczyć zagranicą

Doskwierająca ok. 20 mln ludzi z całego świata, stanowiąca 48% przyczyn ślepoty, jedna z najczęstszych degeneracyjnych chorób oczu wieku starczego. Statystyki te odnoszą się do zaćmy, inaczej: katarakty, czyli schorzenia powodującego zmętnienie soczewki, wskutek czego następuje zakłócenie przepływu światła do siatkówki. Zaćma powoduje pogorszenie ostrości wzroku do tego stopnia, że w skrajnych przypadkach chorzy mogą jedynie rozróżniać dzień od nocy. W celu dokładnego zrozumienia tej nieprawidłowości należy zgłębić prawidłową fizjologię narządu wzroku.

Budowa oka

Gałka oczna otoczona jest błoną zewnętrzną, w skład której wchodzi twardówka i przezroczysta rogówka z przodu oka. Błonę wewnętrzną określa się mianem „czuciowej” i to właśnie w jej składzie znajduje się siatkówka zlokalizowana z tyłu oka i zbudowana z dziesięciu warstw, stanowiąca kluczowy element odbierający bodźce wzrokowe. Widzenie czarno-białe i kolorowe możliwe jest dzięki obecności pręcików i czopków, czyli światłoczułych receptorów. Momentem niezbędnym jest ich spotkanie ze światłem, które skupiane jest za pomocą soczewki znajdującej się w przedniej części oka.

Jak powstaje zaćma?

Soczewka u zdrowego człowieka jest całkowicie przeźroczysta, co umożliwia 100% przedostanie się przez nią promieni słonecznych. Wraz z wiekiem, ok. 40 roku życia, ta niezwykle istotna struktura traci swoją elastyczność oraz zdolność pełnego przepuszczania światła. Pojawiające się wtedy problemy ze wzrokiem najczęściej można zniwelować za pomocą okularów korekcyjnych. Niestety postępująca degeneracja soczewki prowadzi do zburzenia jej przejrzystości i powstania zaćmy nabytej. Z biologicznego punktu widzenia wiąże się to z przemianami chemicznymi struktur soczewki i powstaniu na niej warstwy nierozpuszczalnych białek, które powodują zmianę barwy soczewki oraz jej zmętnienie.

Zaćma towarzysząca – zaćma wtórna

Niestety zaćma to choroba, która może się także pojawić jako dolegliwość towarzysząca przebiegu innych schorzeń. Najczęściej zaćma wtórna rozwija się przy: cukrzycy, niedoczynności przytarczyc, zapaleniach rogówki/twardówki czy nawet wysokiej krótkowzroczności.

Więcej informacji na temat zaćmy i metod jej leczenia znajdą Państwo na leczsiezagranica.pl