Zaćma chorobą seniorów

Zaćma jest schorzeniem, które głównie przypisuje się starszym osobom, dlatego też nazywana jest chorobą seniorów. Nie bez powodu – różne statystyki potwierdzają tylko prawdziwość tego stwierdzenia. Obecnie na zaćmę choruje w samej Polsce aż 800 tys. osób, z czego aż 60 proc. z nich ukończyło 60. rok życia. Jeszcze gorzej przedstawiają się dane dotyczące seniorów, którzy przekroczyli 75. rok życia – stanowią oni około 90 proc. wszystkich zachorowań.

Co to jest zaćma?

Zaćma (z łac. cataracta, stąd też nazywana jest też kataraktą) to degeneracyjna choroba oczu, która dotyka jednej części naszej gałki ocznej, mianowicie soczewki. Sama soczewka pełni istotną funkcję w procesie widzenia – to właśnie przez tę przezroczystą strukturę przechodzą promienie światła, dzięki czemu jesteśmy w stanie widzieć wyraźny i ostry obraz. W momencie, gdy przezroczysta struktura zaczyna mętnieć, światło rozszczepia się, a my w efekcie stopniowo tracimy zdolność widzenia ostrego obrazu.

Poniższa grafika nie tylko pokazuje, w jaki sposób promienie świetlne przechodzą przez zdrową i dotkniętą zaćmą soczewkę, ale też przedstawia efekty choroby.

blank

Podstawowym podziałem tej choroby jest rozdzielenie jej na zaćmę wrodzoną i nabytą. Przypadki dzieci lub młodych osób, których dotyka katarakta, są bardzo rzadkie. Zdecydowanie częściej występuje zaćma nabyta, która w dużej mierze jest związana z wiekiem. Zaćma starcza jest efektem naturalnego procesu starzenia oraz nieuniknionych zmian, jakie zachodzą w naszym organizmie. Początki zaćmy starczej mogą objawić się już po 40. roku życia, ale najczęściej dotyka ona osoby, które skończyły 60 lat.

Objawy katarakty

Zaćma jest jedną z tych chorób, która posiada charakterystyczne objawy. Pierwszy z nich jest związany z rozszczepianiem się wiązki światła w procesie widzenia – chory odnosi wrażenie, że patrzy na daną rzecz przez brudną szybę lub widzi ją jakby przez mgłę. Jednak pogorszona ostrość widzenia to nie jedyny rezultat katarakty. Chorzy na zaćmę bardzo często narzekają na problemy z widzeniem przy jaskrawym świetle.

Rozszczepienie się światła powoduje także kolejne symptomy, którymi są: efekt podwójnego widzenia oraz wyblakłe kolory. Oprócz tego wzrok u chorych bardzo szybko się męczy, przez co oczy mogą często łzawić.

Objawem katarakty może być również krótkowzroczność, która rozwija się w bardzo krótkim czasie, przez co chory jest zmuszony regularnie wymieniać okulary korekcyjne.

Nie lekceważ objawów zaćmy

Zaćma jest bardzo niebezpieczną chorobą, a nieleczona może prowadzić nawet do ślepoty. Niestety, bardzo wiele osób lekceważy objawy katarakty, co prowadzi do poważnych konsekwencji. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, zaćma jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku na całym świecie, dlatego też w razie problemów ze wzrokiem niezwłocznie udaj się do okulisty.

W jaki sposób można wyleczyć zaćmę? Jedynym skutecznym sposobem wygrania z chorobą jest operacja zaćmy. To nowoczesny zabieg, który najczęściej przeprowadzany jest metodą fakoemulsyfikacji. Polega on na usunięciu zmętniałej soczewki przy cięciu o szerokości 1,5-3 mm, a następnie wprowadzeniu sztucznego odpowiednika.

Fakoemulsyfikacja zaćmy należy do najbardziej popularnych zabiegów usunięcia tej choroby. W samej Polsce wykonuje się rocznie ponad 250 tys. operacji, a na całym świecie aż ponad 20 mln. Na korzyść tej metody działają też rewelacyjne statystyki – aż 95 proc. zoperowanych ocenia ten zabieg jako skuteczny.

Operacja zaćmy w 6 krokach

Operacja zaćmy nie jest skomplikowanym zabiegiem. Trwa zaledwie około 20 minut i jest dla pacjenta bezpieczna. Warto wspomnieć, że operowany dostaje znieczulenie, dzięki czemu zabieg jest dla niego bezbolesny.

Niestety, w Polsce oczekiwanie na zabieg refundowany przez NFZ trwa kilkanaście miesięcy. Jeszcze do niedawna chorzy mieli tylko jedną opcję – mogli zapisać się na prywatne leczenie. Dziś, dzięki dyrektywie transgranicznej, która pozwala na korzystanie z opieki zdrowotnej poza granicami kraju, Polacy mogą leczyć się w Czechach, a w dodatku dostają refundację, która pokrywa prawie wszystkie koszty! Pacjenci inwestują jedynie 400 zł (koszt zabiegu to 2,5 tys. zł, a refundacja z NFZ wynosi obecnie 2,1 tys. zł), co jest niewielką ceną za zdrowy wzrok.

W jaki sposób zapisać się na zabieg? Poniżej przedstawiamy, jak usunąć zaćmę w 6 krokach.

blank

 Krok nr 1

Zdiagnozuj zaćmę. W tym celu udaj się do poradni okulistycznej i odbierz skierowanie na zabieg.

Krok nr 2

Zapisz się na wizytę konsultacyjną do wybranej placówki. Wiele z nich, np.: AlfaVision, oferuje pacjentom możliwość przeprowadzenia wizyty w Polsce i dopiero operacja zaćmy jest wykonywana w Czechach.

Krok nr 3

Zgłoś się w umówionym terminie do okulisty. Zleci on przeprowadzenie niezbędnych badań, na podstawie których oceni stan zaawansowania choroby. Oprócz tego zostanie też ustalona data przyjęcia do szpitala w Czechach.

Krok nr 4

Przyjeżdżasz do czeskiego szpitala w ustalonym terminie, gdzie zostaje przeprowadzona operacja i rekonwalescencja. Po zabiegu otrzymujesz komplet dokumentów, które następnie składasz do NFZ w celu uzyskania refundacji.

Krok nr 5

Następnego dnia zgłaszasz się na kontrolę pooperacyjną, która odbywa się w Polsce.

Krok nr 6

Teraz możesz cieszyć się zdrowym wzrokiem, a po upłynięciu 3 miesięcy możesz zgłosić się do swojego okulisty w celu dobrania odpowiednich okularów korekcyjnych.

Jesteś zainteresowany operacją zaćmy w Czechach? Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Zajrzyj na stronę AlfaVision: http://alfavision-zacma.pl/