Wzrok dzieci jest narażony na wiele czynników, które go osłabiają. Jak zadbać o wzrok wnuka? – Doradza okulista z Warszawy

Dzieci wzrokDzieci wzrok

Nieustannie coś się dzieje w życiu dziecka – poznaje świat, coraz to nowe bodźce wzrokowe docierają do jego oczu. Uczy się poprzez dotykanie, słuchanie, wąchanie, ale głównie właśnie patrzenie. Stąd nieustannie nadwyrężany wzrok może ulec osłabieniu i pojawiają się różne dokuczliwe symptomy.

Chrońmy oczy dziecka – jak należy prawidłowo korzystać z urządzeń elektronicznych

W zetknięciu z nowymi technologiami, urządzeniami przenośnymi tak bardzo rozpowszechnionymi teraz pośród najmłodszych, wzrok może znacznie się pogorszyć. Czy pilnujecie, w jaki sposób Wasze dziecko korzysta z laptopa (gry online, przygodowe, edukacyjne), tabletu (rozmaite aplikacje)? Gdy gania pokemony (gra POKEMON GO) albo wznosi nowe budowle podczas gry w Minecraft? Gdy ogląda kreskówki w TV, czy po prostu buszuje po Facebooku?

Nauczcie swoje dzieci pewnej bardzo przydatnej zasady: 30/30, która oznacza, że: 30 minut przy smartfonie, tablecie, laptopie równa się 30 minutom aktywności bez udziału ekranu (kreatywna zabawa, spacer, jazda na rowerze, malowanie, pisanie, wygłupianie się itd.)

Aby wzrok był „w dobrej kondycji” ważna jest również postawa ciała, jaką nasze dziecko przyjmuje podczas korzystania z urządzeń elektronicznych:

gdy siedzi na fotelu, kanapie (trzymając laptopa/tablet na kolanach), pod częścią dolną kręgosłupa koniecznie musi mieć wspomaganie w postaci poduszki, która wypełni lukę pomiędzy częścią górną siedziska a kręgosłupem; kręgosłup odetchnie z ulgą, ponieważ nie będzie już tak „napięty”; dodatkowo należy podłożyć pod urządzenie, znajdujące się na kolanach, jakąś podstawkę (np. poduszkę pod laptopa), aby było ono pod kątem 90 stopni do podłoża/podłogi;

gdy siedzi na krześle, a urządzenie jest na biurku, to górny odcinek kręgosłupa musi być wyprostowany (milusiński nie może się garbić!) – pod kątem 90 stopni do blatu biurka/stołu; laptop powinien być na podwyższeniu, aby dziecko patrzyło wprost na ekran.

Częste dolegliwości oczu

Oczy dzieci są bardzo uwrażliwione na wszelkie zewnętrzne bodźce – w szczególności na promieniowanie słoneczne (tzn. zbyt „mocne” Słońce np. w okresie letnim nad zbiornikami wodnymi, na plaży, na otwartej przestrzeni albo zimowym na dużych wysokościach), powietrze w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach, nienaturalne światło – tzw. niebieskie światło, które emitują urządzenia cyfrowe (telewizory LCD, LED, laptopy, tablety, komputery, smartfony itd.). Te czynniki zewnętrzne mogą spowodować najrozmaitsze dolegliwości takie jak np. piasek w oczach (inaczej: zespół suchego oka, suchość spojówek, piasek pod powiekami, uczucie piasku w oczach, uczucie suchego oka), czarne mroczki przed oczami, pływające robaczki (męty) w polu widzenia, śnieg optyczny, czy po prostu zapalenie spojówek.

Mamo oko mnie „piecze”, „drapie” (swędzi)!

Dziecko pociera oczy, gałki i spojówki wydają się bardziej zaczerwienione? To oznacza, że najprawdopodobniej Twojego malucha dopadł tzw. piasek pod powiekami. Najlepiej zapisz dziecko na wizytę do okulisty dziecięcego. Może okazać się, że jest to coś poważniejszego, czyli zapalenie spojówek.

Jak uniknąć zespołu suchego oka (ZSO)?

Nawet, jeśli kusi, to nigdy nie pocieramy oczu! Częściej mrugajcie (np. podczas czytania, malowania, oglądania TV). Należy pić dużo płynów niesłodzonych (przynajmniej 2 litry dziennie). Kiedy jest słoneczny dzień (wiosną, latem, jesienią, czy zimą) koniecznie zakładaj dziecku okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV (podczas jazdy na rowerze, na rolkach itd. należy nosić okulary przeznaczone do tego – najlepiej z plastikowymi soczewkami). W okresie jesienno-zimowym, gdy dużo czasu spędza się w domu, warto zakraplać dziecku od czasu do czasu kropelki do oczu – najlepiej te z jednorazowych aplikatorów, gdyż mają krótką datę przydatności i nie zawierają konserwantów. Nie narażaj swojego dziecka na sztuczny nawiew (np. z klimatyzatora, wiatraka) bezpośrednio na rejon głowy (w tym oczu). Zimą niech maluch nie siedzi blisko kaloryfera, kominka, czy piecyka. Unikajcie pomieszczeń klimatyzowanych – częste wizyty w centrum handlowym, kinie, gdzie powietrze jest po prostu „sztuczne” mogą wywołać uczucie piasku pod oczami. Jak najwięcej czasu postarajcie się spędzać na świeżym powietrzu! Unikajcie miejsc, gdzie jest duża ilość zanieczyszczeń w powietrzu (np. placów zabaw przy ruchliwych ulicach, czy placach budowy). Ograniczaj dziecku czas, który spędza przed ekranem (TV, laptopa, tabletu itd.). Nawilżanie i wietrzenie pomieszczeń, w których często przebywacie to również dobry sposób na to, aby nie dopadło was uczucie „piasku w oczach”.

Kolor tęczówki a odporność na promieniowanie słoneczne

Tęczówka oka (to dzięki niej mamy różne kolory oczu) zawiera dwa barwniki, które chronią ją przed promieniowaniem słonecznym. Najskuteczniej chroni pigment brązowy – im jest go więcej, tym dla oczu lepiej. Drugi pigment – żółty, chroni oko znacznie słabiej.

Najwięcej pigmentu brązowego jest w oczach brązowych i piwnych. W oczach o barwie jasnej, zdecydowanie mniej. Osoby o oczach barwy brązowej i piwnej lepiej tolerują światło słoneczne, ale również powinny nosić okulary z filtrami UVA i UVB.

Jeśli Twoje dziecko ma jasny kolor oczu, to tym bardziej powinno chronić oczy – przyzwyczajaj je do noszenia okularów przeciwsłonecznych od najmłodszych lat.

Jaka może być przyczyna, że dziecko w wieku szkolnym „źle widzi”?

Twoje Dziecko niechętnie odrabia pracę domową, unika wszelkich aktywności związanych z zaangażowaniem wzroku… Drogi Rodzicu, nie śpij i nie sugeruj się zdaniem innych – każdy przypadek jest inny! Na tej podstawie psychologowie szkolni często stwierdzają zagrożenie dysleksją (ryzyko dysleksji), zaburzenia koncentracji uwagi i/lub zespół stresu wzrokowego! W skrajnych przypadkach: ADHD.

Warto pomyśleć o zapisaniu dziecka na profesjonalną diagnozę ortoptyczną do dyplomowanego ortoptysty i badanie okulistyczne do lekarza okulisty dziecięcego, ponieważ bardzo często niechęć do pisania, czytania i rysowania wynika z problemów w widzeniu obuocznym (przestrzennym) i akomodacją (dostosowywanie się oka do widzenia z daleka i z bliska) – dlatego, gdy patrzy na litery w książce, nie widzi ich ostro. Są to typowe objawy dysleksji wzrokowej (OPTODYSLEKSJA).

Czas na badanie okulistyczne u lekarza okulisty dziecięcego

Bardzo ważne jest, aby kompleksowe badania okulistyczne dzieci były wykonywane przez lekarza okulistę dziecięcego. Podczas badania okulistycznego wykonuje się m.in.: badanie dna oka lampą szczelinową. W Warszawie takie badania przeprowadzane są m.in. w Fundacji Zobaczyć Jutro (kontakt: 22 266 09 95).

Jak wygląda diagnoza ortoptyczna?

Podczas diagnozy ortoptycznej wykonuje się m.in. TEST TNO (tzw. TEST MOTYLA), badanie na SYNOPTOFORZE, badanie z wykorzystaniem Skrzydła Maddoxa (służące do diagnozy ZEZA UKRYTEGO) i wiele innych. Takie specjalistyczne badania wykonują doświadczeni Dyplomowani Ortoptyści z Fundacji Zobaczyć Jutro.

Do kogo udać się, aby kompleksowo przebadać oczy (wzrok) dziecka?

Zarówno do lekarza okulisty dziecięcego, jak i dyplomowanego ortoptysty. Pełen obraz funkcji wzrokowych dostarczą: kompleksowe badanie okulistyczne i profesjonalna diagnoza ortoptyczna.

Co składa się na diagnozę ortoptyczną?

W trakcie profesjonalnej diagnozy ortoptycznej wykonuje się m.in. badanie zeza ukrytego i jawnego, określenie punktu bliży konwergencji (PBK), test akomodacyjno-konwergencyjny i różnicowania kolorów, ocenę ostrości wzroku do dali i do bliży, test ruchomości gałek ocznych (za co odpowiadają mięśnie gałek ocznych). Badanie na synoptoforze, które ma na celu zbadanie widzenia obuczonego – trójwymiarowego (fuzji, stereopsji i percepcji wzrokowej) oraz pomiar kąta zeza.

Fundacja Zobaczyć Jutro zaprasza serdecznie na kontrolne badanie okulistyczne u lekarza okulisty dziecięcego i na diagnozę ortoptyczną u dyplomowanego ortoptysty (rezerwacji wizyty możesz dokonać pod numerem tel. 22 266 09 95).