Wyjazd do pracy jako opiekunka: Przez agencję czy na własną rękę?

Praca w Niemczech jako opiekunka seniora: Z agencją czy na własną rękęPraca w Niemczech jako opiekunka seniora: Z agencją czy na własną rękę

Jednym z głównych źródeł zarobkowania poza granicami naszego kraju jest praca jako opiekunka osoby starszej w Niemczech. Ogłoszeniodawcy oferują zwykle od 1000 do nawet 1300 euro wynagrodzenia za miesiąc pracy.

Oferta nie wymaga zwykle specjalistycznego wykształcenia, a zatrudnienie w takim charakterze może znaleźć prawie każdy. Niestety często zdarza się, że zafascynowani wizją lepszego życia nie zwracamy uwagi na istotne aspekty, które w praktyce okazują się pułapką. Może zdarzyć się, że zamiast wypłaty w euro przywieziemy do domu rozczarowanie i żal za zainwestowane w podróż pieniądze. Agencji zajmujących się pośrednictwem pracy w Niemczech jest na prawdę wiele. U naszych zachodnich sąsiadów liczba seniorów jest pokaźna. Dodatkowo, jak wszystkim wiadomo Niemców stać na to, aby wynająć kogoś do pomocy. Dzięki temu zapewniają bezpieczeństwo swoim najbliższym w podeszłym wieku. Zdarza się, że osoba starsza samotnie mieszka w dużym domu i nie radzi już sobie z codziennymi obowiązkami.

Praca w Niemczech jako opiekunka seniora:

Z agencją czy na własną rękę?

To pytanie często zadają sobie osoby, które podjęły decyzje o wyjeździe za granicę, ale nie wiedzą jak postawić pierwsze kroki. Zrozumiałe jest, że każdy szuka dla siebie najbardziej korzystnych warunków. Zatrudnienie w agencji jest o wiele łatwiejsze niż szukanie pracy samodzielnie. Wszelkie formalności i szczegóły związane z podróżą do obcego kraju nie będą problemem nawet wówczas, gdy słabo radzimy sobie z językiem niemieckim. Niemcy to kraj biurokratyczny, a spraw do załatwienia związanych z przyjazdem i zatrudnieniem się bezpośrednio przez niemieckiego pracodawcę jest bardzo dużo. Uzyskanie numeru podatkowego, ubezpieczenia zdrowotnego oraz zameldowanie sie w urzędzie miasta, otwarcie konta w banku, to tylko niektóre formalności, jakich trzeba dopełnić. Ważne, by nasze zatrudnienie było legalne. Pracując „na czarno” nie tylko wchodzisz w konflikt z prawem, ale również nie otrzymasz ubezpieczenia zdrowotnego, które jest bardzo istotne. Leczenie w Niemczech lub pobyt w szpitalu wiąże się z ogromnymi kosztami. Podejmując pracę  na własną rękę musimy liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów ubezpieczenia zdrowotnego. Ponadto nasze zarobki nie liczą się do emerytury oraz nie możemy liczyć na ochronę prawną w przypadku kiedy nie otrzymamy obiecanego wynagrodzenia.

Jak wybrać odpowiednią agencję i czym sugerować się przy wyborze oferty?

1. Zdecydować się na już sprawdzoną agencję. Często nasi znajomi wyjeżdżają za granicę przez różne firmy. Posłuchać jakie są opinie i nie decydować się na ofertę, która w jakikolwiek sposób budzi nasze wątpliwości.

2. Oferta powinna być przejrzysta, nie budzić zastrzeżeń. Wyjeżdżając musisz wiedzieć ile będziesz zarabiać, jak wygląda praca, w jakim stanie zdrowia będzie nasz przyszły podopieczny.

3. Przeliczyć możliwości na zamiary. Często zdarza się, że senior nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie. Opiekunka musi pomagać takiej osobie w toalecie, towarzyszyć podczas kąpieli. Każda osoba starsza wymaga szczególnej troski, a praca z nią może okazać się ogromną odpowiedzialnością. Warto zadać sobie pytanie – czy podołam, jeśli senior wymaga uwagi oraz specjalistycznej wiedzy na przykład w dziedzinie żywienia diabetyków?

4. Sprawdzić, czy dana agencja rzeczywiście istnieje. Poszukać informacji w Internecie, poczytać fora i opinie. Często okazuje się, że ogłoszenia wystawiają osoby, które po prostu chcą nas oszukać.

5. Przeczytaj dokładnie zawieraną umowę. Dowiedz się tego, jakie są koszty pośrednictwa, w jakim okresie obowiązuje umowa, kto finansuje koszty podróży.

6. Uzyskaj jak najwięcej informacji o rodzinie do której jedziesz. Dowiedz się, czy podopieczny posiada zwierzęta, jakie są warunki mieszkaniowe i jak będą wyglądać Twoje przerwy od pracy.

 Praca dla opiekunów seniora – Niemcy szukaj na www.ulife.pl