Wszystko, co musisz wiedzieć o implantach zębów

Implant zęba, implant dentystyczny, implant stomatologicznyImplant zęba, implant dentystyczny, implant stomatologiczny - różne nazwy, cel ten sam.

Z czego zrobione są implanty dentystyczne? Jak się je wstawia? Kiedy wskazany jest implant zębowy? Jak przebiega zabieg? Ile trwa i kosztuje leczenie implantologiczne?

Wbrew potocznej opinii, implanty zębowe nie są rozwiązaniem nowym, choć z pewnością jest to obecnie bardzo nowoczesna metoda uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty stosuje się w stomatologii już od kilkudziesięciu lat. Coraz lepsze materiały i technologie sprawiają, że wstawianie implantów jest dziś bezpieczne, skuteczne i estetyczne.

Rozprawiamy się z mitami o implantach stomatologicznych

Na początek, warto „odkłamać” kilka stwierdzeń, które „przylgnęły” do implantów stomatologicznych…

  • „Implanty często się nie przyjmują się”.

Nieprawda. Obecny poziom rozwoju stomatologii i stopień zaawansowania metod leczenia implantologicznego jest tak wysoki, że statystyki pokazują wynik bliski 100%, jeśli chodzi o zakończone sukcesem wstawianie implantów zębowych.

  • „Implantów dentystycznych nie wstawia się starszym osobom”.

Sam wiek nie musi tu być przeciwwskazaniem. Ważnym kryterium jest natomiast ogólna kondycja zdrowotna danej osoby, przebyte choroby, zażywane leki, a także aktualny stan jej uzębienia i / lub dziąseł. Pacjentom do 65 roku życia można bezpiecznie wstawiać implanty dentystyczne.

  • „Implanty już za 1500 – 1800 zł”.

To rodzaj marketingowej manipulacji. Rzeczywiście, sam implant, czyli element osadzany w kości szczęki lub żuchwy tyle właśnie kosztuje, ale do uzupełnienia braków w uzębieniu on sam nie wystarcza. Potrzebna jest jeszcze korona zęba (mniej więcej 600 – 1800 zł zależnie od użytego materiału) i łącznik, na którym się ją montuje, a to kolejny wydatek rzędu kilkuset złotych.

  • „Implanty bez gwarancji”.

Działające obecnie na rynku kliniki stomatologiczne specjalizujące się w implantologii stosują różne materiały i różne rozwiązania implantologiczne, ale wszystkie wiarygodne i cenione placówki dają na swoje implanty i przeprowadzane zabiegi 5- a niekiedy nawet 10-letnie gwarancje. Nie oznacza to oczywiście, że po tym czasie implant jest do wymiany. Zazwyczaj służy on pacjentowi przez całe życie.

Co to jest implant stomatologiczny?

Implant stomatologiczny to rodzaj niezwykle wytrzymałej, tytanowej śruby, która pełni funkcję nieobecnego już korzenia zęba. Jest on wykonany z materiału biokompatybilnego, co oznacza, że implant jest dobrze tolerowany przez organizm ludzki i z czasem naturalnie zrasta się on z kością. Do tej śruby przymocowany jest (standardowy lub indywidualnie dopasowany) łącznik – rodzaj sztyftu, na którym osadza się sztuczną koronę zęba.

Kiedy implant jest najlepszym rozwiązaniem?

Implantologia przychodzi z pomocą w wielu sytuacjach. Implantami uzupełnia się przerwy między zębami powstałe na skutek konieczności usunięcia zęba lub zębów stałych. Na implantach osadza się korony, mosty, a nawet całe protezy, co daje nie tylko świetny efekt estetyczny, ale gwarantuje pacjentowi także ogromny komfort psychiczny.

Czy są jakieś przeciwwskazania dla implantu stomatologicznego?

W niektórych przypadkach nie wszczepia się implantów. Nie wykonuje się tego typu zabiegów między innymi kobietom w ciąży, a także osobom przewlekle chorym (nowotwory, uzależnienie od alkoholu, choroby reumatyczne, nadciśnienie, cukrzyca, niektóre alergie, osteoporoza i in.). Nie robi się też implantacji dzieciom, ze względu na niezakończony jeszcze proces rozwoju kości, jak również pacjentom wykazującym zły stan higieny jamy ustnej.

Najpierw konsultacja implantologiczna i plan leczenia

Z powyżej wskazanych powodów przed wstawieniem implantów niezbędna jest dokładna konsultacja. Obejmuje ona szczegółowy wywiad lekarski, ocenę stanu uzębienia i dziąseł, badania rentgenowskie i / lub tomograficzne kości szczęki i żuchwy, czasami także badania ogólnoustrojowe (na przykład morfologię krwi). Implantolog poznaje historię chorób pacjenta oraz wykaz zażywanych przez niego leków. Sprawdza czy w jamie ustnej nie ma stanów zapalnych i próchnicy. Weryfikuje pozycje i ruchomość zębów, a także wygląd obszarów bezzębnych. Bada stan i gęstość kości, kierując pacjenta na zdjęcie pantomograficzne . W niektórych przypadkach zleca również inne badania specjalistyczne. W zależności od wniosków płynących z takiej konsultacji odstępuje się od implantacji, przystępuje do niej od razu lub ewentualnie wdraża leczenie przygotowawcze do zabiegu (może to być np. pozbywanie się próchnicy, zaleczanie ubytków, czyszczenie kieszonek dziąsłowych, usuwanie kamienia i płytki nazębnej, augmentacja kości etc.). Pacjent powinien otrzymać od lekarza – implantologa precyzyjny plan zawierający etapy leczenia, terminy oraz ceny poszczególnych zabiegów, a także ewentualne rozwiązania alternatywne.

Jak wygląda wstawianie implantów stomatologicznych?

Kiedy pacjent jest gotowy, można przystąpić do implantacji. W wyjątkowo sprzyjających warunkach, czyli w przypadku idealnego stanu kości i niewielkiego otworu po ekstrakcji zęba, wykonuje się czasami „jednodniowe” wszczepianie implantów dentystycznych, co oznacza, że w zasadzie po jednej wizycie u stomatologa, pacjent wychodzi z gabinetu z implantologicznym uzupełnieniem ubytków w uzębieniu. Zazwyczaj jednak stosuje się rozłożone w czasie wstawianie implantów, które trwa kilka miesięcy.

  • Najpierw, zwykle w znieczuleniu miejscowym, wykonuje się zabieg chirurgiczny polegający na nacięciu dziąsła i wywierceniu w kości odpowiedniego otworu oraz umieszczeniu w nim implantu i zszyciu rany. Trwa to od 30 do 60 minut.
  • Po kilkunastu dniach stomatolog zdejmuje szwy. Następuje proces gojenia i osteointegracji, czyli zrastania się sztucznego korzenia zębowego z kością. Jeśli jest to kość żuchwy, wystarczają 2 – 3 miesiące. Jeżeli implant wstawiany jest w szczęce, proces może trwać nawet pół roku.
  • Po tych kilku miesiącach, poprzez delikatne nacięcie dziąsła, odsłania się implant i na mniej więcej dwa tygodnie wkręca w niego śrubę gojącą, która pomaga między innymi wymodelować odpowiednio kształt dziąsła pod przyszłą odbudowę protetyczną.
  • Podczas kolejnej wizyty dobiera się kolor korony i robi wyciski protetyczne, które służą technikom do wykonania łącznika, czyli elementu, na którym osadza się koronę zęba oraz samej korony.
  • Ostatnim etapem jest połączenie wszystkiego. Łącznik przykręcany jest do implantu, a korona przymocowywana do łącznika.

Niekiedy stosuje się jednofazowe wszczepianie implantów dentystycznych, które polega na tym, że tzw. śruba gojąca umieszczana jest w implancie od razu.

A co po zabiegu?

Niezależnie od metody implantacji, po zabiegach wstawiania implantów zębowych należy bezwzględnie trzymać się zaleceń lekarza, spośród których najważniejsze dotyczą zachowania najwyższej higieny jamy ustnej. Szczególnie newralgiczne są pierwsze tygodnie po zabiegu.

Plusy i minusy implantów zębowych

Implanty dentystyczne to rozwiązania uniwersalne, trwałe, bezpieczne i estetyczne. Przywracają funkcje naturalnego uzębienia, poprawiają wygląd i samopoczucie pacjenta. Do minusów zalicza się przede wszystkim stosunkowo wysoki koszt takiego leczenia (3 – 4 tys. zł za jeden implant) oraz czas jego trwania (w przypadku dwufazowej implantacji to – niestety – nawet 6 miesięcy).

Dowiedz się więcej: https://cm.enel.pl

 

Artykuł powstał m.in. w oparciu o materiały zamieszczone na stronie https://zietekclinic.com/implantologia/