Wpływ psychiki na problemy trawienne

Psychika a problemy z trawieniemStres a problemy trawienne

Wszelkiego rodzaju problemy trawienne takie jak zgaga, wzdęcia, bóle brzucha, niestrawność, nadmierne gazy, biorą się zwykle z niewłaściwej diety i działań, na przykład pospiesznego jedzenia. Warto też jednak wiedzieć, że bardzo często są spowodowane także przez to, co dzieje się w głowie.

Układ pokarmowy reaguje na stres

Nie trzeba mieć stwierdzonej choroby, jaką jest zespół jelita drażliwego czy nerwicy żołądka (które ma wiele osób, a duża grupa nie wie, że je ma, gdyż schorzenia te dość trudno jest zdiagnozować), by móc zauważyć negatywny wpływ problemów emocjonalnych na funkcjonowanie układu pokarmowego. Zły wpływ wywiera zwłaszcza stres, ale także strach, a nawet nadmierna ekscytacja mogą wywoływać określone problemy. Jakie? Do niedawna uważało się, że napięcie nerwowe skutkuje jedynie brakiem apetytu, ewentualnie bólem brzucha czy nawet biegunką, mogło też być w drugą stronę, gdyż niektórzy mają tendencje do „zajadania” stresu i kiedy się denerwują, jedzą znacznie więcej, skąd potem może brać się nadwaga. Jednakże napięcie może także powodować szereg innych problemów i reakcji ze strony układu pokarmowego, całkowicie zaburzając jego działanie, co objawia się między innymi zgagą i nadkwaśnością spowodowanymi przez wzmożone wydzielanie kwasu żołądkowego, wzdęciami, zahamowaniem wypróżniania czy uczuciem przelewania się w żołądku. Mogą nawet pojawiać się nudności, a w skrajnych przypadkach także wymioty, są to więc problemy bardzo powszechne i utrudniające normalne funkcjonowanie.

Jak sobie pomóc?

Stresu nie zawsze da się uniknąć, dlatego koniecznie trzeba dowiedzieć się, jak sobie z nim radzić. Pomóc mogą techniki wskazane przez psychoterapeutę, duża dawka wypoczynku i relaksu czy też zażywanie środków uspokajających, zwłaszcza gdy napięcie jest szczególnie silne i nie da się nad nim panować, przez co paraliżuje życie. Równolegle z psychiką, trzeba zadbać o drugą stronę problemu, czyli o układ pokarmowy. Wskazana jest przede wszystkim lekka dieta, dostosowana do przeżywanych problemów, na przykład tego, czy pojawia się biegunka, czy raczej zaparcia.

Pomóc uniknąć zgagi pomoże na przykład regularne spożywanie posiłków i częste przyjmowanie mniejszych racji żywności. Nie warto także męczyć się z dokuczliwymi objawami, gdy już się pojawią, ale niezwłocznie sięgać po środki, które zlikwidują wzdęcia, usuną objawy zgagi czy, działając rozkurczowo, złagodzą dokuczliwy ból brzucha. Takie środki zawsze warto mieć pod ręką i zażywać je szybko, zanim objawy staną się bardzo dokuczliwe, gdyż wówczas można będzie uniknąć nasilenia problemu i przywrócić sobie komfort życia. Jest to bardzo istotne, gdyż przykre reakcje ze strony układu pokarmowego są nieprzyjemne, a nawet mogą być krępujące, co dodatkowo potęguje odczuwany stres (można zacząć bać się samych objawów, które pojawiają się w wyniku stresu, co powoduje błędne koło).

Można także stosować inne metody, na przykład ćwiczenia fizyczne, które pomogą uwolnić zalegające w jelitach gazy czy masaż brzucha, który usunie jego ból i przyspieszy ruchy perystaltyczne jelit.

Więcej o zgadze, refluksie i problemach układu trawiennego przeczytasz na stronie www.controloccontrol.pl