Udar mózgu

Udar mózguUdar mózgu

Udar mózgu najczęściej dotyka osoby powyżej 45. roku życia, jednak wyróżnia się trzy grupy wiekowe, wśród których przypadki występowania choroby zwiększają się. W przypadku osób w wieku 45-55 lat udar występuje w skali 1:1000, pomiędzy 65. rokiem życia a 75. – 1:100, z kolei powyżej 85. roku życia – 1:30. Jest to choroba, która występuje na całym świecie i jest jedną z najczęstszych powodów zgonów, bądź niesprawności ruchowej.

Czym jest udar mózgu?

Choroba ta w głównej mierze jest uzależniona od miejsca uszkodzenia, a także rozległości udaru, toteż objawy i przebieg mogą się różnić. Udar powstaje w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego, który utrzymuje się ponad 24 godziny. Udar mózgu dzieli się na :

  • krwotoczny, czyli wywołany wylewem krwi do mózgu,
  • niedokrwienny, którego powodem jest zatrzymanie dopływu krwi do mózgu.  Występuje najczęściej, aż w 85 – 90% przypadków. Dodatkowo, udar krwotoczny można rozróżnić na krwotok śródmózgowy i podpajęczynówkowy.

Jak rozpoznać udar mózgu?

Należy mieć na uwadze, że objawy udaru mózgu są uzależnione od miejsca uszkodzenia, dlatego też w wielu przypadkach choroba ta może zagrażać życiu, w związku z czym chorego należy bezzwłocznie hospitalizować.

Ulife: Opieka osób starszych w Niemczech

Nawet najmniejszy i – teoretycznie – niegroźny objaw neurologiczny może okazać się bardzo poważnym problemem. Zwykle do objawów udaru zalicza się ból lewej ręki, żuchwy, bądź też lewej strony klatki piersiowej, często odbierane jako ból serca. Dodatkowo, o udarze sygnalizuje drętwienie, a nawet bezwład po przebudzeniu prawej dłoni oraz drętwienie połowy ciała. Często są to sygnały odbierane jako problem nerwicy, zmęczenia, bądź związane z nerwowymi, stresującymi sytuacjami, jednakże zwykle okazują się być objawami udaru mózgu. W przypadku ich występowania, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Do charakterystycznych objawów tejże choroby zalicza się też nagłe zawroty głowy i utrzymania równowagi, nieoczekiwane upadki, podwójne widzenie, zaburzenia świadomości, niepewny, chwiejny chód (w tym przypadku osoby z udarem są uważane za nietrzeźwe), niewyraźna mowa, bełkotanie oraz nagłe zaburzenia widzenia na jedno oko lub niedowidzenie połowy pola lewej, bądź prawej strony.

Objawy udaru mózgu nie zawsze pojawiają się od razu. Zwykle wpierw występują symptomy ostrzegawcze, czyli tak zwany mały udar.