Senior na emigracji: Emerytury w Wielkiej Brytanii

Emerytura w AngliiUbezpieczenie na życie w Anglii

Już od wielu lat Polacy emigrują do Wielkiej Brytanii – na ten krok decydują się nie tylko młodzi ludzie, ale także ci w średnim wieku oraz starsi. Ci ostatni często zastanawiają się, jak wygląda system emerytur w UK. Co trzeba zrobić, aby otrzymać pieniądze i w jakich warunkach one przysługują?

System emerytur w Anglii

W Wielkiej Brytanii zakłada się, że o część emerytury dba sam zainteresowany, a część dokłada państwo. Tym sposobem mamy Personal Pension (rodzaj prywatnej emerytury) i Company Pension (emerytura firmowa) oraz Basic State Pension (podstawowa emerytura uzyskiwana od państwa) i Additional State Pension (dodatkowe świadczenie dla tych, którzy spełniają określone kryteria).

Personal Pension

W pierwszej kolejności zajmijmy się tzw. emeryturą prywatną, czyli Personal Pension. Można ją uzyskać dzięki wpłatom do banku, ubezpieczyciela albo towarzystwa budowlanego. Wypłat można dokonywać już od 50-tego roku życia.

Wpłat do Personal Pension dokonują ci, którym np. nie odpowiada kolejny wymieniony rodzaj emerytury (Company Pension, czyli emerytura firmowa), którzy zatrudniają się sami (czyli prowadzą własną firmę), których pracodawca nie oferuje Company Pension albo którzy po prostu pragną powiększyć firmową emeryturę.

Ważna informacja! Od pieniędzy, które wpłacimy na Personal Pension, zapłacimy mniejszy podatek – to sposób na zachęcenie Brytyjczyków do tego rodzaju inwestycji.

Company Pension

Czyli emerytura, którą może zapewnić nam pracodawca. Ujmując sprawę w dużym skrócie, pracownik musi wpłacać na konto emerytalne 5% zarobków, taką samą kwotę wpłaca pracodawca. W taki sposób emerytura rośnie szybciej. Te warunki nie są jednak narzucone – wiele zależy od tego, jak przedstawiają się szczegóły umowy zawartej w miejscu pracy.

Basic State Pension

Państwowa emerytura, którą uzyskujemy od państwa, nie jest wyjątkowo wysoka – dlatego bardzo polecane jest zainwestowanie w przyszłość na własną rękę. Niemniej, warto wiedzieć, że:

  • Odpowiednikiem polskiego ZUS-u, czyli instytucją zbierającą pieniądze na podstawowy wymiar emerytury, jest National Insurance.
  • Wysokość emerytury zależna jest od liczby lat, w których wpłacaliśmy kwoty do National Insurance.
  • Przed osiągnięciem wieku emerytalnego należy zgromadzić odpowiednią ilość środków, aby otrzymywać Basic State Pension.
  • Świadczenie dla osoby, która regularnie opłacała składki może wynieść maksymalnie ok. 116 funtów tygodniowo. Niezależnie od tego, czy dana osoba jest samotna, czy żyje w związku (zakładając, że oboje partnerzy płacili składki).
  • Jeśli świadczeniobiorca korzystał ze składek męża/partnera, wysokość emerytury to maksymalnie ok.70 funtów tygodniowo.

Additional State Pension

Z tej emerytury mogą korzystać osoby poniżej wieku emerytalnego (który w Anglii wynosi obecnie 65 lat). Warunki otrzymywania świadczenia to: opieka nad dziećmi poniżej 12-go roku życia i pobierany w związku z tym zasiłek, opieka nad osobą niepełnosprawną (minimum 20 godzin tygodniowo) i pobierany w związku z tym zasiłek, pobieranie niektórych świadczeń z powodu własnej niepełnosprawności lub choroby oraz zarobki powyżej 5772 rocznie w jednym miejscu pracy.

ZOBACZ: SYSTEM EMERYTALNY W NIEMCZECH