Senior na emigracji: Emerytury w Niemczech

System emerytalny Niemiec - Niemiecka emeryturaSystem emerytalny Niemiec - Niemiecka emerytura

Niemcy już od wielu lat są miejscem docelowym dla polskich emigrantów, zamach w Berlinie, także tego nie zmieni. Emerytura w Niemczech jest godna i kusząca. Wielu z tych, którzy rozpoczęli życie za Odrą zastanawia się, jak będzie wyglądała ich emerytura. Przedstawiamy zatem obowiązujący tam system i odpowiadamy na ważne pytania.

System emerytalny w Niemczech

W Niemczech, podobnie jak w Polsce, system ubezpieczeń emerytalnych opiera się na trzech filarach.

Pierwszy filar to ustawowa emerytura, która obejmuje wszystkich zatrudnionych oraz – już nieobligatoryjnie, właścicieli własnych firm. Aby otrzymać te pieniądze, konieczne jest opłacanie składek przez minimum pięć lat oraz osiągnięcie odpowiedniego wieku. Warto tutaj przypomnieć, że od 2014 roku minimalny wiek emerytalny w Niemczech wynosi 63 lata.Oczywiście wysokość emerytury zależy od tego, jak długo pracowaliśmy oraz jak wysokie płatki były opłacane.

Drugi filar ubezpieczenia emerytalnego to tzw. emerytura zakładowa – umowę o przystąpienie do filaru podpisuje pracodawca oraz przedsiębiorca. Podobnie jak emerytury w Wielkiej Brytanii, tak i tutaj warto skorzystać (nie jest to emerytura obowiązkowa), ponieważ pracodawca na rzecz większej emerytury pracownika w mniejszym stopniu opodatkowuje pensję.

Chociaż w Polsce panuje przekonanie o dostatnim i pełnym luksusów życiu niemieckich emerytów, w istocie emerytury te nie są aż tak wysokie. Dlatego warto rozważyć opcję trzeciego filaru, czyli emerytury prywatnej.

Praca w Niemczech a emerytura Polaka

Każda osoba, która przepracowała w Niemczech minimum 5 lat, może liczyć na niemiecką emeryturę. Jeżeli jednak pracujący za Odrą Polak pracował krócej, nie oznacza to, że nie ma prawa do żadnych świadczeń. W takiej sytuacji okres pracy w Niemczech zalicza się w Polsce jako okres składkowy, co wpływa na wzrost wysokości polskiego świadczenia.

Dwie emerytury niemiecka i polska

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy możliwe jest uzyskanie dwóch emerytur. Mianowicie, czy Polak, który pracował minimum 5 lat w Niemczech (i opłacał składki), a część życia spędził w Polsce (także legalnie pracując) może uzyskać emeryturę zarówno niemiecką, jak  i polską?

Tak – jeśli tylko wejdzie w odpowiedni wiek emerytalny. Wówczas jedyne, co musimy zrobić, to zwrócić się o wyliczenie wysokości świadczeń do instytucji w obu krajach.

ZOBACZ: SYSTEM EMERYTALNY WIELKIEJ BRYTANII