Rodzaje lokat. Zobacz, która lokata najbardziej się opłaca

Lokaty długoterminowe i krótkoterminowe najbardziej popularneLokaty długoterminowe i krótkoterminowe najbardziej popularne

Nawet 30 proc. Polaków oszczędza na lokatach. Do dyspozycji mają szeroki wybór produktów, które różnią się szczegółami. Warto więc poznać je wszystkie, by wybrać rozwiązanie optymalne – dostosowane do swoich potrzeb i oczekiwań.

Oszczędzanie na lokatach, chociaż nie pozwala osiągnąć tak wysokich zysków jak jeszcze kilkanaście lat temu, nadal może być opłacalne. Pozwala pomnażać oszczędności bez żadnego ryzyka – z pewnością kapitału oraz z gwarancją zysków.

Lokaty długoterminowe i krótkoterminowe – najbardziej popularne

Wśród dostępnych produktów bankowych największą popularnością cieszą się lokaty długoterminowe oraz krótkoterminowe. Należą do lokat terminowych – zawieranych na czas określony umową. Wysokość zysków uzależniona jest m.in. od wartości oprocentowania, czasu trwania lokaty oraz wielkości depozytu.

Przykład. Korzystając z oferty Planu Depozytowego na 160 dni (oferta Toyota Banku) i deponując 13 tys. złotych, można zyskać ok. 100 zł.

  • Lokaty krótkoterminowe

Tego rodzaju produkty bankowe charakteryzują się dość krótkim czasem trwania umowy – z reguły od 1 do 6 miesięcy. W zależności od oferty konkretnego banku, kapitalizacja odsetek może następować każdego dnia lub w momencie wygasania umowy.

  • Lokaty długoterminowe

W tego rodzaju lokatach umowa zawierana jest na co najmniej kilka miesięcy (z reguły okres od 9 miesięcy wzwyż). Mogą charakteryzować się nieco niższym oprocentowaniem, ale finalnie przynoszą znacznie większe zyski. Kapitalizacja odsetek odbywa się zwykle na koniec okresu trwania umowy, aczkolwiek niekiedy może dochodzi do miesięcznej kapitalizacji.

Pozostałe rodzaje lokat

Osoby, które chcą oszczędzać na lokatach, mogą spotkać się także z innymi rodzajami tego typu produktów bankowych. Wyróżnić można m.in.:

  • lokatę progresywną – z oprocentowaniem, które rośnie z czasem trwania lokaty
  • lokatę overnight – to specyficzny rodzaj lokaty terminowej, która trwa tylko jedną noc
  • lokatę automatyczną – zakładana jest automatycznie przez bank wówczas, gdy środki na koncie przekroczą określone saldo.

Warto przy tym podkreślić, że każda z lokat to lokatą terminowa. Różnią się między sobą nie tylko czasem trwania umowy, ale również innymi parametrami, np. formą kapitalizacji czy zmiennością / stałością oprocentowania.

Jaką lokatę wybrać?

Zastanawiasz się, które produkty bankowe są korzystne? Czy lokata długoterminowa będzie korzystniejsza niż krótkoterminowa? A może zamiast lokaty ze stałym oprocentowaniem wybrać lokatę progresywną?

Tak naprawdę trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ponieważ wszystko zależy od wielu czynników. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim oprocentowanie i wysokość możliwych do osiągnięcia zysków. Ponadto ważne są warunki konkretnej lokaty – począwszy od zakresu kwotowego limitów oraz dodatkowych kryteriów do spełnienia, np. niektóre lokaty dedykowane są wyłącznie nowym klientom.

 

Podobne:

1. Konto z Lokatą Bezkarną w BGŻOptima

Ostatnia wysoko oprocentowania lokata w stabilnym banku – Lokata Bezkarna w BGŻOptima: https://www.eit-centrum.waw.pl/bgzoptima-opinie-lokaty-konto/ Lokatę Bezarkną w BGŻOptima można założyć tylko na etapie składania wniosku o konto oszczędnościowe w BGŻOptima. Jest to oferta kierowana do nowych klientów BGŻOptima. Konto oszczędnościowe nie jest objęte żadnymi opłatami i można je zamknąć przez Internet po zakończeniu lokaty po zalogowaniu do systemu i wysłaniu wniosku o zamknięcie konta wraz z wypowiedzeniem umowy ramowej. Platforma BGŻ Optima należy do banku BGŻ BNP Paribas, który jest międzynarodową grupą kapitałową o stabilnej sytuacji finansowej w przeciwieństwie do niektórych banków działających na polskim rynku finansowym. Jedynym warunkiem do założenia lokaty bezkarnej w BGŻOptima jest brak jakiejkolwiek umowy z bankiem BGŻ Optima w ciągu minimum 1 roku.