Remont ścian wewnętrznych

Z biegiem czasu ściany brudzą się oraz niszczeją poddane różnym działaniom. Wówczas pojawia się konieczność przeprowadzenia remontu. Jak się za niego zabrać?

Zanim ściany w domu jednorodzinnym zostaną poddane malowaniu lub tapetowaniu, konieczne jest sprawdzenie ich stanu technicznego. Jest to również czas na podjęcie decyzji, czy remont zostanie przeprowadzony samodzielnie, czy zlecony ekipie budowlanej.

Jeśli tynk nie trzyma się powierzchni, konieczne będzie jego skucie. Jeśli po ostukaniu ściany, odgłos jest pusty, oznacza to, że pod tynkiem powstała pusta przestrzeń. Jeśli tynk osypuje się również po lekkim zarysowaniu, oznacza to także konieczność skucia tynku. Zaprawy stosowane do uzupełniania ubytków dobiera się w zależności od rodzaju tynku oraz od stopnia jego zniszczenia. Tynki tego typu nakłada się w dwóch lub trzech warstwach.

Zaprawy cementowo- wapienne stosuje się przede wszystkim do wykonywania podkładów pod warstwy wykańczające, głównie z gładzi gipsowej lub też pod okładziny z płytek ceramicznych. Zaprawy tego typu przygotowuje się na bieżąco lub używa gotowych mieszanek. Zaprawy gipsowe są na tyle gładkie po wyschnięciu, że wystarczy ułożenie jednej warstwy. Dodatkowo szybko wysychają, co jest ich niewątpliwym atutem. Gipsowe zaprawy tynkarskie produkowane są w różnych odmianach. Można je nakładać ręcznie, jak również maszynowo.

Zaprawy wapienno- gipsowe stosuje się najczęściej w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Należy jednak pamiętać, że gips w zetknięciu ze stalą działa korozyjnie, dlatego elementy stalowe najlepiej zabezpieczyć odpowiednimi powłokami ochronnymi. Największą ich zaletą jest łatwość ich naprawy w razie powstania ubytków. Po zatarciu i przeszlifowaniu nie ma śladu po ubytku.

Przygotowanie ścian do malowania

  1. Przed każdym malowaniem konieczne jest zagruntowanie powierzchni. Dzięki zastosowaniu gruntu ściana jest wzmocniona i równo wchłania wilgoć.
  2. Jeśli ściana była malowana farbą emulsyjną, wystarczy umyć ją wodą z detergentem. Jeżeli jednak użyta została farba klejowa lub wapienna, konieczne będzie całkowite zeskrobanie farby.
  3. Przy wyborze farby warto brać pod uwagę jej przyczepność do gruntu. Wysoka przyczepność zapobiega powstawaniu zacieków oraz smug.
  4. Farba powinna być również odporna na zabrudzenia, ścieranie, uszkodzenia. Do malowania wnętrz najczęściej stosuje się farby akrylowe.
  5. Do zlikwidowania zacieków oraz zażółceń po dymie papierosowym warto zastosować farby rozpuszczalnikowe, które mogą pełnić rolę podkładu lub pokrycia docelowego.

Tapetowanie

Teoretycznie jest droższym rozwiązaniem, aniżeli malowanie, ale lepiej pokrywa drobne niedoskonałości ściany, bez uprzedniego jej przygotowania.

  1. Tapety papierowe są najtańszym, ale i najmniej trwałym rozwiązaniem. Ich użytkowanie jest zazwyczaj krótkotrwałe.
  2. Tapety winylowe pomimo większej odporności nie są polecane do miejsc, które mają kontakt z parą, czy tłuszczem, ponieważ szybko go wchłaniają.
  3. Raufazy to tapety, które można samodzielnie malować. Do malowania używa się zazwyczaj farb akrylowych.
  4. Tapety z włókna szklanego są stosunkowo wytrzymałe, dlatego polecane są do pomieszczeń najbardziej narażonych na uszkodzenia.
  5. Tapety welurowe, czy fototapety to rodzaj tapet dekoracyjnych. Pełnią rolę wystroju wnętrza.
  6. Tynk pod tapetę nie musi być tak gładki jak pod malowanie, ale nie mogą na nim pojawić się również fałdy, ponieważ staną się widoczne. Podłożem może być surowy tynk, pomalowana ściana, czy tapeta.
  7. Surowy tynk wymaga zastosowania gruntu. Natomiast stare tapety najlepiej usunąć, ponieważ zazwyczaj łuszczą się.