Przeszczep wątroby – Informacje w pigułce

Przeszczep wątroby w PolscePrzeszczep wątroby w Polsce

26 stycznia obchodzimy Polski Dzień Transplantacji. Im więcej o tym mówimy, tym lepiej – przytoczmy zatem garść informacji w kontekście przeszczepu wątroby. Kiedy wymagany jest przeszczep? Jak długo trzeba czekać na operację?

Chociaż z roku na rok coraz więcej osób deklaruje oddanie narządów po śmierci, lista biorców wciąż jest bardzo długa – dotyczy to także kolejek osób czekających na nową wątrobę. Wśród nich sporo jest seniorów.

Bardzo częstą przyczyną niewydolności wątroby u osób starszych jest choroba nowotworowa tego narządu. Ponadto, na listę oczekujących można dostać się także w przypadku piorunującej niewydolności wątroby (np. na skutek zatrucia lekami), autoimmunologicznej albo pozapalnej marskości tego organu czy choroby narządu na tle cholestatycznym.

Przeszczep wątroby rokowania

Bardzo wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wygląda kwestia przeszczepiania organów – w tym wątroby, u seniorów. Ogólne wytyczne co do przeszczepu mówią, że zakwalifikowane zostają przede wszystkim osoby, które mają mniej, niż 90% szans na przeżycie jednego roku bez operacji oraz te, którym przeszczep może niejako zapewnić wiele lat życia. Ponadto, przeszczepów zwykle dokonuje się u osób do 65 roku życia – tylko wówczas korzyści z operacji przerastają ryzyko, które się z nią wiąże. Warto jednak wiedzieć, że nie jest bezwzględny zapis – najważniejszy jest przede wszystkim stan zdrowia seniora (w kontekście ryzyka ewentualnej operacji).

Operacji przeszczepu nie dokonuje się nie tylko u osób bardzo słabych, których stan zdrowia prognozuje bardzo duże ryzyko związane z zabiegiem. Wykluczeni zostają także ci, u których choroba nowotworowa przeniosła się na inne organy albo którzy cierpią z powodu niewydolności większej ilości narządów.

Przeszczep wątroby czas oczekiwania

Osoba, która dostała się na listę biorców, na operację czeka średnio od 4 do 6 miesięcy. W tym czasie bardzo ważne jest zachowanie jak najzdrowszego trybu życia. Pamiętajmy, że zdrowe odżywianie się i ruch mogą zagwarantować nam lub seniorowi kilka dodatkowych tygodni życia. Tygodni, podczas których może znaleźć się odpowiedni dawca.

26 stycznia Polski Dzień Transplantacji