Profilaktyka oczu – Czy można zapobiegać zaćmie?

Profilaktyka oczuProfilaktyka oczu

Zmętnienie soczewki oka to poważny problem, który dotyczy coraz większego grona ludzi. Najczęstszą postacią zaćmy jest ta nabyta, określana jako starcza. Na jej rozwój składa się wiele czynników, również genetycznych. O ile z wrodzonymi wadami organizmu ciężko walczyć, o tyle każdy z nas ma wpływ na przyczyny pochodzenia zewnętrznego. Oto kilka kroków do tego, by na starość cieszyć się dobrym wzrokiem.

Zdrowy styl życia to więcej niż pusty slogan

Ile razy słyszałeś to hasło: „dbaj o zdrowy styl życia”? Zapewne nie jeden, gdyż co chwilę przewija się ono w mediach, przy okazji różnych dyskusji. Jest w tym sporo prawdy, gdyż to jak żyjesz, co jesz i jak dbasz o siebie ma wpływ na zdrowie i samopoczucie. Chociaż nie można całkowicie zapobiec dysfunkcji soczewki, można zawczasu podjąć pewne kroki minimalizujące ryzyko zachorowania i późniejszego pogłębiania się efektu zmętnienia. Dbanie o zdrowy tryb życia z pewnością nie zaszkodzi, a może pomóc nie tylko w przypadku zaćmy.

Jednym z czynników ryzyka jest cukrzyca, dlatego zmiana przyzwyczajeń żywieniowych może przynieść naprawdę dobre efekty. Wśród osób chorujących na cukrzycę typu I, niemal 10% ma zaćmę, a wśród chorych na cukrzycę typu II, aż 13%. Istnieje więc poważny związek pomiędzy tą chorobą a kataraktą. Zmieniając złe nawyki żywieniowe oraz ograniczając spożywanie zbyt dużej ilości słodyczy i tzw. śmieciowego jedzenia możesz ustrzec się przed oboma problemami.

Zaćma może być powikłaniem również po innych chorobach, np. niedoczynności tarczycy i terapiach związanych ze stosowaniem sterydów. Dlatego najważniejszymi zasadami profilaktyki są: regularna badania i niedopuszczanie do rozwoju chorób, mogących dawać powikłania.

Dobroczynna witamina C i dieta, która czyni cuda

Kwas askorbinowy, czyli popularna witamina C, jest znany ze swoich właściwości ochronnych i wzmacniających odporność organizmu. Jednak bierze udział również w wielu innych procesach zachodzących w ludzkim ciele. Badania wykazały, że poziom tej witaminy w oku, a dokładniej w cieczy wypełniającej przednią komorę oka, jest ok. 30-50 razy wyższy niż we krwi, natomiast w oku z zaćmą wartość ta spada poniżej poziomu ogólnoustrojowego. Ciecz zabezpiecza soczewkę przed jej mętnieniem. Spadek poziomu witaminy C ogranicza właściwości płynu, co może prowadzić do problemów ze wzrokiem.

Witaminę C można suplementować, ale jej znacznie lepszym źródłem są owoce i warzywa. Wystarczy lekka zmiana w diecie, surówka do każdego obiadu i owoce na deser, by cieszyć się dobrym zdrowiem i wzrokiem przez naprawdę długi czas.

Do codziennej diety warto włączyć także: ziarna zbóż, rośliny strączkowe, przetwory mleczne, chude mięsa i ryby. Warto ograniczyć spożycie tłuszczu do 15-20% ogółu kalorii dziennie, unikać spożywania białego pieczywa, cukru, smażonych potraw mięsnych, wypieków na tłuszczach nasyconych i ostrych przypraw. Dieta ma bezpośredni związek z występowaniem wielu chorób, dlatego zmiana nawyków żywieniowych odbije się korzystnie na Twoim zdrowiu. Stosując się do powyższych zaleceń, zyskają na tym nie tylko Twoje oczy.