Pooperacyjna i pourazowa rehabilitacja seniora

Rehabilitacja pooperacyjna i pourazowaRehabilitacja pooperacyjna i pourazowa

Osoby w podeszłym wieku wymagają specjalistycznej opieki, która zaspokoi wszystkie ich wymagania. Ich organizmy nie są już tak sprawne, a procesy naprawcze zachodzą w nich znacznie wolniej niż u osób młodych. Stąd także rehabilitacja pourazowa i pooperacyjna osób starszych musi uwzględniać ich wiek, stan zdrowia i specyficzne potrzeby.

Założenia rehabilitacji osób starszych

Seniorzy systematycznie tracą sprawność fizyczną – są bardziej narażeni na urazy, ich mięśnie i ścięgna słabną, kości stają się kruche, a stawy – sztywne i bolesne. Jeśli dodatkowo dojdzie do kontuzji lub konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego, jedyną możliwością pomocy jest specjalistyczna rehabilitacja. Jej podstawowym zadaniem jest przywrócenie maksimum sprawności fizycznej i umożliwienie normalnego, samodzielnego funkcjonowania. Ma to wpływ nie tylko na samopoczucie fizyczne, ale także zapobiega poczuciu wyobcowania spowodowanego niepełnosprawnością i depresji.

Rehabilitacja pourazowa – ma znaczenie po urazach takich jak złamania, skręcenia czy zwichnięcia oraz naderwanie ścięgien mięśniowych. Po takich wypadkach uszkodzone miejsce, nawet po zagojeniu, może sprawiać ból jeszcze po długim czasie. Chory zaczyna się więc poruszać i wykonywać codzienne czynności w taki sposób, by bolesne miejsce odciążyć, a zmiany te na trwałe zapisują się w ciele pacjenta.

Rehabilitacja pooperacyjna – to działania mające na celu przywrócenie pacjentowi sprawności po operacjach takich jak artroskopie, zespolenie złamań kości, rekonstrukcje więzadeł i wiele innych.

blank

Skutki urazów u osób starszych

Skutki urazów czy operacji u pacjentów w podeszłym wieku mogą być trwałe i powodować znaczne upośledzenie ich codziennego funkcjonowania. Zaliczamy do nich:

  • ból i obrzęk kontuzjowanej części ciała,
  • ograniczenie sprawności i ruchomości,
  • osłabienie mięśni i ich zaniki,
  • przykurcze mięśniowe.

Skutkom tym zapobiega się właśnie poprzez przeprowadzenie profesjonalnej i kompleksowej rehabilitacji w czasie jak najkrótszym od zaistnienia urazu lub operacji chirurgicznej.

Jak powinna wyglądać rehabilitacja osoby starszej?

Najlepszym z punktu widzenia pacjenta modelem, jest model: jeden pacjent – jeden terapeuta. Ma to szereg zalet:

  • terapeuta “na wyłączność” ma odpowiednią ilość czasu, by poznać każdego ze swych pacjentów – historię choroby, choroby współtowarzyszące, przebyte wcześniej urazy, i tak dalej;
  • terapeuta poświęca cały swój czas na wytłumaczenie i pokazanie pacjentowi ćwiczenia, może pomóc mu przezwyciężyć słabości i zachęcić do wytężonej pracy,
  • jest to doskonała okazja do odbycia miłej pogawędki i odciągnięcia uwagi seniora od jego dolegliwości.

Program rehabilitacji pourazowej i pooperacyjnej obejmuje ćwiczenia, których celem jest przywrócenie pacjenta do stanu sprzed urazu i wyeliminowanie skutków kontuzji w jak najkrótszym czasie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że rehabilitacja umożliwia powrót do sprawności fizycznej, co pomaga zapobiegać kolejnym urazom.

Gdzie i jak szukać dobrego fizjoterapeuty?

Pierwszym, co możemy zrobić, jest uzyskanie skierowania na rehabilitację. Wówczas choremu będzie przysługiwała rehabilitacja finansowana ze środków NFZ. Jednak na taką rehabilitację przyjdzie nam poczekać, czasem nawet kilkanaście miesięcy. A ponieważ u pacjentów w podeszłym wieku liczy się jak najszybsze rozpoczęcie ćwiczeń usprawniających, czas oczekiwania jest znacznie za długi.

blank

Wtedy jedynym i najlepszym wyjściem jest przeprowadzenie rehabilitacji w prywatnym ośrodku. Z łatwością znajdziesz adres centrum zdrowia, które oferuje rehabilitację pourazową i pooperacyjną prywatnie. Profesjonalni fizjoterapeuci, komfortowe warunki i nowoczesny sprzęt – pomogą choremu w szybkim powrocie do pełni sił i sprawności.

Nowoczesna medycyna oferuje pacjentom w podeszłym wieku efektywną opiekę i pomoc w rozmaitych dolegliwościach. Osoby starsze nie są już skazane na niepełnosprawność, wykluczenie z życia i zapomnienie. Mogą cieszyć się życiem i sprawnością, nawet po skomplikowanych urazach i operacjach.