Podologia – Najczęstsze problemy ze stopami

Stopy senioraStopy seniora

Podologia to szybko zdobywająca popularność wśród pacjentek dziedzina medycyny, która zajmuje się zapobieganiem, diagnozowaniem i leczeniem zmian powstających na stopach.

Można stwierdzić wręcz, że podologia jest dziedziną interdyscyplinarną, gdyż od osoby praktykującej ją wymaga wiedzy z zakresu innych nauk medycznych: diabetologii, ortopedii, chirurgii (w przypadku lekarza) czy dermatologii. I choć większość problemów, z którymi borykają się pacjenci podologa to zjawiska niezależne od nich, warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i higienie – pozwoli ona uniknąć przykrych dolegliwości, jakie niosą za sobą choroby stóp.

Wrastające paznokcie

Znaczny odsetek pacjentów podologa to osoby cierpiące z powodu wrastających paznokci u stóp. Niestety nadal wiele osób borykających się z tym problemem próbuje domowych sposobów, a to poważny błąd. Wrastające paznokcie są bowiem nie tylko źródłem dokuczliwego bólu, ale także mogą spowodować stan zapalny tkanek otaczających paznokieć i w konsekwencji – niebezpieczne dla zdrowia zakażenie. Powody wrastania paznokci mogą być dwa: uraz mechaniczny (spowodowany przez zbyt ciasne buty, nieprawidłowe obcinanie paznokci) lub wrastanie samoistne o podłożu genetycznym.

Niezależnie od przyczyny wrastania, defekt ten należy leczyć u podologa, który zastosuje jedną z dwóch dostępnych metod:

  • ortonyksję – terapia przy użyciu specjalnych klamer, które spłaszczają płytkę paznokcia, nadając mu nowy tor wzrostu;
  • tamponowanie – miękka, przepuszczająca powietrze flizelina, którą wkłada się pomiędzy paznokieć a otaczający go wał skórny.

Metody te wykazują dużą skuteczność, chroniąc pacjenta przed nieprzyjemnymi konsekwencjami wrastania paznokci. Tym, co może pomóc zachować efekty leczenia, są prawidłowa pielęgnacja stóp i technika obcinania paznokci.

Modzele

Modzel to zgrubienie naskórka spowodowane stałym uciskiem lub tarciem, jakim poddawane są nasze stopy. Najczęściej powstają więc na podeszwie stopy oraz zewnętrznych krawędziach najmniejszych palców. Spowodowane mogą być noszeniem zbyt wąskiego obuwia. Modzele mają żółtawy odcień i są nieostro odgraniczone od reszty skóry.

Leczenie modzeli polega na ich złuszczeniu przy pomocy maści zawierającej kwas salicylowy.

blank

Odciski

Odciski, podobnie jak modzele, powstają w wyniku stałego nacisku na określoną partię skóry. Najczęstszymi miejscami ich występowania są stawy palców, podeszwa stopy, przestrzenie między palcami oraz wały paznokciowe. Od modzeli odróżnia je obecność czopa rogowego w kształcie stożka o wierzchołku skierowanym w głąb skóry, który może powodować ból o charakterze napadowym.

Usuwanie odcisków odbywa się podobnie jak usuwanie modzeli i opiera się na ich złuszczeniu maścią.

blank

Grzybica skóry

Grzybica to dla większości pacjentów problem bardzo wstydliwy. Jednak jej wyleczenie jest niezwykle ważne – grzybica skóry może przenieść się na paznokcie i zdeformować je oraz trwale przebarwić. Nie wolno zapominać także o tym, iż jest to choroba szybko przenosząca się na inne osoby. Problem grzybicy jest powszechny: jeden na dwóch pacjentów gabinetów kosmetycznych boryka się z grzybicą stóp.

Główne objawy grzybicy stóp to uporczywy świąd, zaczerwienienie, silne złuszczanie się skóry, jej nadmierna potliwość. Nietrudno więc je zauważyć.

Leczenie grzybicy stóp jest procesem długotrwałym i wymagającym, jednak doprowadzenie go do końca ma ogromne znaczenie: zbyt wczesne zakończenie terapii spowoduje nawrót choroby.

blank

Nigdy nie wolno bagatelizować problemów dotyczących zdrowia stóp i ich skóry. Jeśli więc dokucza Ci któraś w wymienionych wyżej zmian chorobowych albo też dotknął Cię inny problem – zgłoś się do podologa. Wybierz gabinet, który cieszy się doskonałą renomą i ma stałe grono zadowolonych pacjentek. To daje gwarancję prawidłowej diagnostyki i skutecznego leczenia.