Pieluchomajtki a majtki chłonne – Czym się różnią?

Nietrzymanie moczu - co robić?Nietrzymanie moczu - co robić?

Kiedy pojawia się problem nietrzymania moczu (NTM), warto skorzystać z każdego dostępnego sposobu, żeby złagodzić związany z nim dyskomfort. Bez względu na to, czy szukasz wygodnego rozwiązania dla siebie czy bliskiej osoby, którą się opiekujesz, poznaj kilka faktów na temat dostępnych na rynku środków ochronnych.

Nietrzymanie moczu – co robić?

Nietrzymanie moczu może spotkać osobę w każdym wieku, choć sprzyjają mu zmiany zachodzące w wyniku starzenia się organizmu oraz niektóre schorzenia. W każdym przypadku wymaga konsultacji z lekarzem – mimo iż rozmowa o tym może budzić zakłopotanie, warto się przełamać. Nietrzymanie moczu powoduje bowiem wiele problemów w życiu codziennym, tym bardziej, jeśli jest bardzo nasilone. Na szczęście specjalista jest w stanie dobrać odpowiednią metodę terapeutyczną, która łagodzi nietrzymanie moczu. Oprócz tego konieczna jest ochrona w postaci wkładek lub bielizny chłonnej. Zabezpieczenie powinno być dobrej jakości, z przyjaznych dla skóry tworzyw i dopasowujące się do kształtów ciała, aby zapewnić wygodę w każdej sytuacji. Podstawowymi środkami ochronnymi są wkładki, które sprawdzają się przy niewielkim lub umiarkowanym nietrzymaniu moczu – można je dobrać pod kątem nasilenia problemu, dostępne są także w wersji dla mężczyzn. Jeżeli jednak niekontrolowany wyciek moczu jest bardziej intensywny, wówczas trzeba sięgnąć po zabezpieczenia o wyższym stopniu chłonności.

Pieluchomajtki, majtki chłonne, pieluchy anatomiczne – czy się charakteryzują?

W przypadku średniego, ciężkiego i bardzo ciężkiego nietrzymania moczu dobrym rozwiązaniem są pieluchomajtki. Zabezpieczają przed wyciekiem nawet znacznej ilości płynu. Ważne, aby miały anatomiczną budowę i były bezpieczne dla skóry. Ciężkie nietrzymanie moczu dotyczy głównie ludzi chorych, leżących, którzy wymagają pielęgnacji. Wygodnym rozwiązaniem dla opiekunów są pieluchomajtki z pasem, ułatwiającym ich zakładanie.

Czym różnią się pieluchomajtki od majtek chłonnych? Te drugie będą odpowiednią ochroną nie tylko dla osób leżących, ale przede wszystkim aktywnych. Czasami pomimo dobrej kondycji ogólnej NTM stanowi barierę uniemożliwiającą opuszczanie domu, spotkania towarzyskie, wyjścia kulturalne i rekreację. Wkładka nie w każdym przypadku jest jednak wystarczającym rozwiązaniem. Wówczas sprawdzają się majtki chłonne, zakładane jak zwykła bielizna. Tego typu majtki są cieńsze, ściśle przylegają do ciała, są komfortowe w użytkowaniu i dają poczucie bezpieczeństwa w każdej sytuacji, a wskaźnik wilgoci informuje, kiedy należy je wymienić. Wśród produktów matki TENA znajdują się zarówno wkładki, pieluchomajtki oraz majtki chłonne o różnych stopniach chłonności, dlatego z łatwością można dobrać dla siebie rozwiązanie na miarę potrzeb i oczekiwań.

O czym jeszcze należy pamiętać w przypadku nietrzymania moczu?

Pomimo wielu metod leczenie NTM nie zawsze udaje się nad nim zapanować. Bardzo istotne jest jednak przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza oraz zmiany w stylu życia, w tym rezygnacja z papierosów, kawy, alkoholu, pozbycie się nadwagi, kontrola przyjmowania płynów oraz regularne ćwiczenia mięśni Kegla. Nietrzymanie moczu nie musi powodować zawstydzenia i stawać na przeszkodzie ulubionym aktywnościom. Pamiętaj, że to problem bardzo powszechnie występujący w społeczeństwie, dlatego w odpowiedzi na duże zapotrzebowanie powstają coraz lepsze środki ochronne.