Otyłość – problem narastający z wiekiem

Otyłość problem narastający z wiekiemOtyłość problem narastający z wiekiem

Nadwaga jest prawdziwą plagą naszych czasów. Z roku na rok sukcesywnie wzrasta poziom otyłych dzieci, niepokojąco zbliżając się do 20 procent. Nie lepsza sytuacja ma miejsce w przypadku dorosłych – ponad połowa kobiet i mężczyzn zmaga się z nadmiarem kilogramów oraz skutkami wieloletnich zaniedbań, które najdotkliwiej odczuwają w podeszłym wieku.

Dlaczego starszym osobom trudniej jest schudnąć?

Często tycie nie jest związane ze zmianą nawyków żywieniowych. Mimo wszystko z upływem lat kilogramów przybywa, nawet kiedy jadłospis się nie zmienia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przekąski i wieczorne podjadanie, które praktykowali w młodości, nie ujdzie im płazem po 40. Z biegiem lat zmienia się gospodarka hormonalna organizmu – zwłaszcza u kobiet, metabolizm zwalnia, zanika tkanka mięśniowa aktywność fizyczna maleje, zaś wskaźnik wagi niepokojąco wędruje wzwyż. Momentem kulminacyjnym bywa przejście na emeryturę, wiążące się często z całkowitą zmianą trybu życia na siedzący. U pań efekt nadprogramowych kilogramów dodatkowo potęguje menopauza. Wiele osób na pewnym etapie przestaje dbać o to co je uważając, że i tak najlepsze lata kiedy zgrabna sylwetka miała znaczenie ma już za sobą. Doprowadzają w ten sposób do zwiększenia ryzyka pojawienia się wielu chorób i niejednokrotnie pogorszenia się stanu zdrowia. Odrębnymi przypadkami jest otyłość nie występująca jako przyczyna choroby, lecz jej skutek. Nie oznacza to jednak, że wolno ją bagatelizować i tłumaczyć się bezsilnością.

Jak walczyć z nadwagą w podeszłym wieku?

Seniorzy w związku z wieloma schorzeniami i gorszą niż w młodości kondycją mają utrudnione zadanie podczas tracenia wagi. Często trafiają pod opiekę lekarzy ogólnych, którzy nie potrafią zaproponować im dostosowanej do indywidualnych potrzeb zmiany. Ograniczają się do przepisywania leków, które w towarzystwie nawet niezbyt intensywnej aktywności fizycznej i zrównoważonej diety byłyby po prostu zbędne. Z drugiej strony starsze osoby dysponują większą ilością wolnego czasu, który mogłyby wykorzystać w pożyteczny dla siebie sposób. Niekiedy jedynym brakującym ogniwem jest odpowiednia osoba, która zaproponuje alternatywę dla godzin spędzonych przed telewizorem w towarzystwie sernika, szarlotki lub innych tuczących łakoci. Taką osobą może stać się dietetyk. Należy jednak pamiętać, że jest on tylko – i aż – kompetentną pomocą, która pokieruje seniora w walce z nadwagą. Natomiast przestrzeganie zaleceń, motywacja i konsekwencja należy już do pacjenta.

Jak wygląda konsultacja dietetyczna?

Część starszych osób borykających się z otyłością omija gabinety dietetyków szerokim łukiem. Być może wynika to z pewnego rodzaju nieufności i obawy przed radykalnymi zmianami. Niektórzy seniorzy wyobrażają sobie konsultację dietetyczną jako szarlataństwo, zbędny wydatek lub gotową receptę dla każdego odwiedzającego. Tymczasem jej przebieg najczęściej ma kilka stałych elementów, które mają na celu sprecyzowanie zaleceń dla konkretnego pacjenta. Pierwszym z nich jest zazwyczaj wywiad lekarski, ujawniający przebyte lub obecne choroby i nietolerancje. Na tej podstawie dietetyk może wyeliminować pewne produkty z menu lub wzbogacić jadłospis o witaminy i minerały będące w niedoborze. W związku z tym niezbędne jest wykonanie podstawowych badań krwi i moczu oraz innych analiz, o które poprosi specjalista. Kolejnym punktem jest wywiad środowiskowy. Jego zadaniem jest ustalenie nawyków żywieniowych pacjenta i prowadzonego przez niego trybu życia. W dalszej części wizyty dietetyk dokonuje pomiaru składu ciała oraz opracowuje jadłospis i zalecenia odnośnie aktywności fizycznej, na podstawie zebranych wcześniej informacji. W rezultacie senior otrzymuje gotowe menu i propozycje ćwiczeń, które są dostosowane do jego stanu zdrowia, samopoczucia, kondycji, możliwości i postawionych celów.

Walka z nadwagą jest procesem długotrwałym i etapowym. Jej podjęcie wymaga samozaparcia, jednak wsparcie specjalisty i dostrzeganie pierwszych efektów potrafi skutecznie zmotywować nawet wiekowych pacjentów do wyrzeczeń. Często rewolucja ta polega na wprowadzeniu tylko kilku zmian – zmian bardzo ważnych, wręcz przełomowych.

Każdy senior, który ma chęci, lecz nie wie od czego zacząć, powinien rozpocząć od odwiedzenia strony http://www.ziebaclinic.pl/uroda/diety/66/program_odchudzajacy.html. Tam znajdzie szczegółowe informacje o programie odchudzającym.