Obiekty sakralne Wrocławia

Obiekty sakralne WrocławiaObiekty sakralne Wrocławia

Wrocław jest miastem, które już od wieków „stoi” kościołami. Panorama miasta zdominowana jest głównie przez świątynie gotyckie powstałe w średniowieczu. Było ich na tyle dużo, że przyrost obiektów sakralnych w kolejnych wiekach nie był już tak duży. I chociaż Wrocław w czasie drugiej wojny światowej utracił część tego duchowego dobytku, część kościołów udało się odbudować.

Najstarsze świątynie we Wrocławiu

Za najstarszą świątynię zachowaną w pełni uważa się kościół św. Idziego przy Archikatedrze Wrocławskiej, którego budowa datowana jest na pierwszą połowę XIII wieku. Jego wygląd odpowiada popularnym w tych czasach typu kościołów jednofilarowych. Cechami charakterystycznymi tego kościółka są: arkada z cegieł, tzw. Brama Kluskowa, a także kamienne elementy cokołu, całkowicie niepasujące do stylu kościółka, które wskazują na to, że wcześniej znajdowały się tam jeszcze inne budowle. W budynku kapituły i w sąsiedniej kamienicy znajduje się Muzeum Archidiecezjalne. Znajdują się w nim zbiory artefaktów sztuki sakralnej oraz słynną „skamieniałą kluskę”, która znajduje się na arkadzie łączącej kościółek z kapitułą.

Drugim co do wieku kościołem we Wrocławiu jest ten pod wezwaniem św. Marka, który znajduje się w zachodniej części Ostrowa Tumskiego. Jest on jedyną ocalałą budowlą, która należała do dawnego zamku piastowskiego we Wrocławiu. Zbudowany jest z cegły i powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku. Chociaż dzisiaj posiada jeden poziom i podziemną kryptę, w czasach budowy był budowlą dwupoziomową, a obecna krypta pełniła rolę parteru. Zmieniło się to przez stałe podnoszenie się gruntu na przestrzeni wieków.

W okresie międzywojennym odbywały się w nim msze prowadzone w języku polskim dla wrocławskiej Polonii. W czasie drugiej wojny światowej został poważnie zniszczony, ale w latach 50 XX wieku za jego odbudowę wziął się Tadeusz Kozaczewski.

Katedra Wrocławska

To jedna z najpiękniejszych budowli sakralnych w Polsce, która już od pierwszych wieków po przyjęciu chrześcijaństwa przez państwo Piastów służyła jako ośrodek kościelny na terenie miasta. Powstała w Ostrowie Tumskim, najstarszej historycznej, osiedlowej części Wrocławia już w XII wieku.

Katedra przez wiele wieków była rozbudowywana. Początkowo była murowaną romańską budowlą, W XV wieku ukończono budowę prezbiterium, kaplic i jednej wieży, a w kolejnym stuleciu, po nieszczęśliwym pożarze, dobudowano drugą wieżę i wieńczące je hełmy. W XVII wieku powstała jedna z najpiękniejszych polskich kaplic – barokowa kaplica św. Elżbiety.

Świątynie innych wyznań

We Wrocławiu znajdują się dwie cerkwie prawosławne. Jedna z nich, św. Cyryla i Metodego, znajduje się na wyspie Piasek, druga z kolei Sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy znajduje się bliżej centrum – przy ul. Św. Mikołaja.

Do najbardziej nietypowych świątyni należy luterański kościół Pamięci Króla Gustawa Adolfa mieszczący się na osiedlu Sępolno. Kościół zbudowany jest w stylu modernistycznym, z cegły, z frontową wysoką wieżą. Po drugiej wojnie światowej został przemianowany na… kino „Światowid” i dom kultury. Dopiero w 1996 roku wrócił w ręce kościoła ewalgelicko-augsburskiego.

Szlakiem wrocławskich obiektów sakralnych prowadziła nas firma Golden Apartmenty Wrocław, która specjalizuje się w wynajmie apartamentów.