Niska emerytura – Jak ją zwiększyć?

Emerytura: Sprawdź na jaką emeryturę Cię staćEmerytura: Sprawdź na jaką emeryturę Cię stać

W naszym kraju bardzo wiele osób narzeka na warunki życia na emeryturze, pieniądze przyznawane przez państwo często nie wystarczają na bieżące potrzeby jak leki czy opłaty za mieszkanie. Jednak nawet jeżeli jesteśmy już na emeryturze, mamy szanse na przyznanie dodatkowego świadczenia, nie będzie to zadanie łatwe, jest jednak możliwe. Jeżeli chcemy liczyć na podwyższenie naszego świadczenia emerytalnego, możemy skorzystać z kilku sposobów. Przedstawiamy 3 możliwości, dzięki którym zwiększycie swoje świadczenia emerytalne.

Po pierwsze uzupełnij dokumentacje

Mówiąc o wysokości tzw. starej emerytury, musimy mieć świadomość, że w największej mierze zależy ona od wysokości udokumentowanych zarobków w konkretnym okresie pracy. Składając wniosek emerytalny, powinniśmy więc wybrać okres, w którym nasze zarobki były największe (miały najkorzystniejszą relację w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia w tymże okresie).

Jeżeli przeszliście już wszystkie formalności prowadzące do przyznania emerytury, w dowolnej chwili możecie dostarczyć do ZUS dodatkową dokumentację, która potwierdzi wasze zarobki. Jeżeli tylko posiadacie pełną dokumentacje zarobków, możecie uzupełnić o nią wniosek, a ZUS ma obowiązek uwzględnić każdy taki wniosek. Jeżeli po sprawdzeniu dokumentacji okaże się, że jest ona podstawą do podwyższenia świadczenia emerytalnego, zostanie ono oczywiście podniesione. Pamiętajcie, że na potrzeby ustalenia wysokości emerytury, będziemy musieli przedłożyć zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu.

Zlikwiduj okresy zerowe

Ten sposób dotyczy osób, które swoje świadczenie emerytalne ustaliły przed dniem 1 stycznia 2009 roku, a które nie były w stanie udokumentować wszystkich okresów swojego zatrudnienia – mają one bowiem szanse na podwyższenie świadczenia.

Po zmianach z 31 grudnia 2008, przy obliczaniu renty czy emerytury okresy nieudokumentowane przestały być liczone jako okresy zerowe, nie liczące się do stażu ubezpieczeniowego. Po zmianach w owej ustawie mamy możliwość ponownego przeliczenia świadczeń i otrzymania większego wynagrodzenia za wspomniane okresy.

A może trochę popracować?

Jeżeli przekroczyliście już powszechny wiek emerytalny, możecie dorabiać w zasadzie bez ograniczeń – decydując się na dorabianie do emerytury wcześniejszej, musimy jednak mieć świadomość, że świadczenie może zostać zmniejszone lub zawieszone. Jeżeli jednak dorabiamy już na standardowej emeryturze, możemy zyskać dwojakie korzyści. Po pierwsze będziemy otrzymywać dodatkowe pieniądze, które poprawią nasz comiesięczny budżet, a dodatkowo wypracowany przez nas okres może podwyższyć wysokość świadczenia emerytalnego. Niezbędne jednak będzie złożenie wniosku o przeliczenie emerytury (sprawdź na jaką emeryturę Cię stać).