Nietrzymanie moczu – Przypadłość, którą trzeba leczyć, a nie się jej wstydzić

NTM Nietrzymanie moczuNTM Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu kojarzy się głównie z okresem, w którym nasz organizm wchodzi w proces starzenia się. Jednak jest to coraz częstsza przypadłość dotykająca ludzi w średnim wieku.

Cierpią na nią zarówno kobiety jak i mężczyźni. Najnowsze badania podają jednak, że zwiększoną liczbę zachorowań odnotowano wśród kobiet. Wiele z nich uważa, że jest to choroba wstydliwa, o której nie powinno się głośno mówić, a najlepiej się do niej nie przyznawać.

Czym właściwie jest nietrzymanie moczu?

Przypadłość ta, w głównej mierze polega na niekontrolowanym wycieku moczu z pęcherza moczowego. Spowodowane jest to czynnikami anatomicznymi oraz fizjologią dróg moczowych oraz dna miednicy.
W dzisiejszych czasach nietrzymanie moczu, uznawane jest za najczęstszą przewlekłą chorobę kobiecą. Kojarzymy ją ze wstydem, pacjenci rzadko decydują się o poinformowaniu lekarza o swoim „mokrym problemie”. Jest to choroba, jak każda inna, dlatego nie należy się jej wstydzić, a podjąć odpowiednie leczenie, które może okazać się skuteczne.

Nietrzymanie moczu przyczyny NTM

Omawiając problem nietrzymania moczu, należy dobrze przeanalizować jego przyczyny. Wśród głównych wymienić należy infekcje moczowo-płciowe, w których opisywana inkontynencja jest głównym objawem. Towarzyszą jej również gorączka, trudności w oddawaniu moczu oraz ciągłe uczucie pełności pęcherza.

Kolejną przyczyną problemu z nietrzymaniem moczu są zaburzenia hormonalne, w szczególności estrogenu. Wraz z obniżeniem się jego poziomu, zmniejsza się elastyczność przepony moczowo-płciowej oraz mięśnia dna miednicy. Mięśnie te utrzymują narządy płciowe we właściwym położeniu. Ich prawidłowa praca odgrywa ważną rolę w okresie rozrodczym. Dlatego spadek poziomu wspomnianego hormonu, dotyczy szczególnie kobiety w okresie menopauzy, u których zwiotczałe mięśnie nie utrzymują stabilności narządów, a tym samym dochodzi do ich opuszczenia. Tak opisana sytuacja powoduje nacisk na cewkę moczową.

Wśród innych powodów „mokrej dolegliwości” wymienić można również ciężką pracę fizyczną, mającą wpływ na elastyczność mięśni krocza oraz otyłość. Dzisiejsza medycyna, chcąc lepiej zidentyfikować wagę omawianej przypadłości wprowadziła skalę stopniującą natężenie problemu. Stopień najniższy oznacza popuszczenie moczu na skutek nagłych, niezapowiedzianych czynności życiowych takich jak kichniecie, śmiech, napad kaszlu. Dzieje się tak na skutek niekontrolowanego napięcia powłok brzusznych, podczas którego dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrz brzusznego. Drugi stopień występuje podczas normalnych czynności życiowych, w których konieczne jest trzymanie nóg w pozycji rozstawionej. Dzieje się tak między innymi podczas wchodzenia po schodach, biegania, pływania oraz aktywności fizycznej. Najbardziej uciążliwy stopień nietrzymania moczu, pojawia się już w trakcie najprostszych czynności, takich jak stanie bądź spacer.

Objawy i leczenie nietrzymania moczu NTM

Pierwsze objawy można już łatwo zaobserwować, podczas oddawania moczu, ponieważ proces ten jest utrudniony, a po całym dniu bielizna jest zabrudzona. Żeby wybrać najlepszą metodę leczenia, koniecznie trzeba poddać się wnikliwiej kontroli u lekarza pierwszego kontaktu. Z dużym prawdopodobieństwem zleci on nam kontynuację diagnozy u specjalisty neurologa, urologa oraz w przypadku kobiet dalszą wizytę u ginekologa. Jeśli z wywiadu wstępnego jako przyczynę schorzenia lekarz wskaże infekcję bakteryjną, om nom kolejnym etapem będzie badanie moczu. W przypadku wyniku negatywnego, następnym krokiem jest przeprowadzenie badania urodynamicznego. Jego zadaniem jest określenie ciśnienia wewnątrz pęcherza, co pozwoli dobrać odpowiednią, skuteczną terapię. Podczas diagnostyki lekarz może również wykorzystać badanie USG, którym oceni stan układu rozrodczego eliminując wady natury anatomicznej. Po określeniu podłoża schorzenia, specjalista będzie mógł wybrać skuteczną metodę leczenia.

Pierwszą z nich jest ćwiczenie mięśni Kegla, odpowiadających za kontrolę poprawności zwieracza pęcherza moczowego. Polega ono na zaciśnięciu mięśnia podczas oddawania moczu.

Pracę jako opiekunka w Niemczech znajdziesz na ulife.pl

Jeśli opanujemy to ćwiczenie w trakcie oddawania moczu, należy następnie wykonywać je również poza toaletą. Należy odpowiednio zacisnąć oraz rozluźnić mięsień, utrzymując go w każdej z pozycji przez kilka sekund. Dodatkowo ważne jest by przestrzegać regularności w oddawaniu moczu, tak aby go nie przetrzymać zbyt długo w organizmie. Ćwiczenie najlepiej wykonywać codziennie, jednak jeśli same ćwiczenie nie pomogą, kolejną metodą jest leczenie farmakologiczne.

Jak należy prawidłowo opiekować się osobą cierpiącą na nietrzymanie moczu?

Angażując się w opiekę nad osobą wymagającą specjalistycznej pomocy, należy poszukać możliwości, które pozwolą nam utrzymać prawidłową higienę osobistą. Apteki dysponują szeroką gamą produktów wykorzystywanych podczas nietrzymania moczu. Wśród nich wymienić należy wkładki intymne czy pieluchomajtki.
Kolejnym ważnym aspektem, o którym należy pomyśleć jest odpowiednia opieka psychologiczna, zapewnienie możliwości rozmowy i zrozumienia potrzeb pacjenta oraz poznanie jego obaw.

Chcąc uniknąć zachorowania należy przestrzegać kilku prostych zasad. Dbać o prawidłową masę ciała, unikać kofeiny oraz regularnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy.