Niespodziewany wydatek? Jak karta kredytowa pomoże ci w nieprzewidzianych sytuacjach

Jak karta kredytowa pomoże ci w nieprzewidzianych sytuacjach dnia codziennego Jak karta kredytowa pomoże ci w nieprzewidzianych sytuacjach dnia codziennego

Korzystanie z karty kredytowej często bywa postrzegane jako przejaw snobizmu. Nie da się jednak ukryć, że takie teorie najczęściej wygłaszają osoby, które nie mają świadomości zalet, wynikających z użytkowania „plastikowych pieniędzy”. Chcesz wiedzieć, w jakich sytuacjach karta kredytowa okaże się pomocna? Sprawdźmy.

Karta kredytowa to rodzaj kredytu, udzielanego przez bank. Użytkując kartę, nie korzystasz z własnych pieniędzy, ale ze środków udostępnionych przez instytucję finansową. W przeciwieństwie do karty debetowej, jej kredytowa „siostra”, nie jest powiązana z rachunkiem osobistym. Stanowi natomiast odrębny, niezależny produkt finansowy. W jakich okolicznościach przyda się najbardziej?

Gdy do wypłaty emerytury jeszcze kilka dni

Jeśli Twój domowy budżet jest bardzo napięty, korzystanie z karty kredytowej pozwoli spokojnie dotrwać do symbolicznego „pierwszego”. Bez konieczności pożyczania pieniędzy od najbliższych. Karta kredytowa może okazać się bardzo przydatna również wtedy, gdy tuż przed wypłatą na Twojej drodze pojawią się nieplanowane wydatki. Dzięki karcie zachowasz finansowe bezpieczeństwo. w każdej sytuacji.

Pamiętaj jednak, żeby korzystać z takiego sposobu łatania dziur finansowych jedynie od czasu do czasu. Wydawanie pożyczonych przez bank środków zbyt lekkomyślnie może okazać się pierwszym krokiem do poważnych kłopotów finansowych i pętli zadłużenia.

Gdy auto odmówi posłuszeństwa

Kiedy samochód najcześciej odmawia posłuszeństwa? Wtedy, gdy portfel świeci pustkami, a na koncie znajdują się jedynie mgliste wspomnienia ostatniej wypłaty. Choć warto potraktować takie stwierdzenie pół żartem – pół serio nie ulega wątpliwości, że nieplanowane wydatki najczęściej przytrafiają się właśnie wtedy, kiedy zupełnie nie jesteśmy na nie przygotowani.

Korzystając z karty kredytowej będziesz mógł zapłacić za naprawę auta szybko i sprawnie. A to przywróci Twój samochód do życia i pozwoli powrócić do normalnego rytmu codziennego funkcjonowania. Dzięki długiemu okresowi bezodsetkowemu spłacisz zadłużenie bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Gdy trafi się wyjątkowa okazja

Masz okazję kupić upragniony samochód w bardzo atrakcyjnej cenie? Wreszcie znalazłaś sukienkę, o jakiej zawsze marzyłaś? Przyjaciel sprzedaje zupełnie nowy komputer, który pomógłby Ci usprawnić zarządzanie własnym biznesem? Jeśli jedyną przeszkodą jest brak środków na koncie, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z karty kredytowej.

Dzięki niej unikniesz konieczności zaciągania kredytu, co może być nie tylko stosunkowo skomplikowane, ale również czasochłonne.

Zanim zapłacisz „plastikowym pieniądzem” zastanów się, ile czasu będziesz potrzebował, aby spłacić powstałe zadłużenie. Jeśli nie zdołasz zrobić tego przed zakończeniem okresu bezodsetkowego, do kosztu auta, sukienki czy komputera dolicz również kwotę odsetek.

Gdy zapomniałeś o zamówieniu

Kilkanaście dni temu zamówiłeś za pobraniem towary ze sklepu internetowego? W natłoku zajęć zupełnie zapomniałeś o zbliżającym się terminie dostarczenia przesyłki?

Jeśli nie wypłaciłeś potrzebnej gotówki na czas, możesz zapłacić za paczkę kartą kredytową. Aby uniknąć naliczenia odsetek, zaraz po dokonaniu transakcji przelej na konto karty wydaną kwotę. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nie zapomnisz o terminowej spłacie zadłużenia na karcie.

Czy użytkowanie karty kredytowej jest drogie?

Jeśli będziesz korzystał z karty kredytowej „z głową”, za pożyczone od banku pieniądze nie zapłacisz ani złotówki. Jak tego dokonać?

Aby zminimalizować koszty użytkowania karty, należy spłacać powstałe zadłużenie przed zakończeniem okresu bezodsetkowego. W zależności od banku wynosi on od 51 do 61 dni. Jeśli zwrócisz wszystkie pieniądze w terminie, kredyt okaże się zupełnie darmowy.

Pamiętaj jednak, że jeśli spłacisz jedynie część należności, od pozostałej kwoty bank naliczy odsetki. Ich maksymalna wysokość wynosi czterokrotność stopy lombardowej NBP, co aktualnie przekłada się na oprocentowanie w wysokości 10% w skali roku.

Warto wiedzieć, że odsetki od pożyczonej kwoty nie są jedynym kosztem, który – jako użytkownik karty – będziesz zobowiązany ponieść. Bank może doliczyć także opłaty za jej wydanie, ubezpieczenie, przekroczenie limitu czy zmianę cyklu rozliczeniowego. Zanim podpiszesz umowę z bankiem, koniecznie sprawdź ich wysokość.