Nie daj się zaskoczyć jaskrze. Poznaj objawy i metody leczenia choroby

Leczenie jaskry, objawy jaskryLeczenie jaskry, objawy jaskry

Jak nie dać się zaskoczyć chorobie? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta: wystarczy wcześnie ją wykryć i wyleczyć, zanim zdąży spowodować poważne uszkodzenia w naszym organizmie. Takie postępowanie nabiera szczególnego znaczenia w przypadku jaskry.

Objawy jaskry

Jaskra jest chorobą potencjalnie niebezpieczną, może nawet spowodować utratę wzroku. Zdarza się, że przez długi czas nie daje żadnych objawów. Okres bezobjawowy lub skąpoobjawowy jest idealnym momentem, w którym powinno się wykryć jaskrę, by móc zapobiec jej negatywnym następstwom. Aby było to możliwe, konieczne jest poddawanie się regularnym badaniom profilaktycznym.

Kto szczególnie powinien skorzystać z badań profilaktycznych?

Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaleca, by każda osoba po 40 r.ż. raz na dwa lata udała się do okulisty, by poddać się badaniom profilaktycznym pod kątem jaskry. Takie zalecenie wynika z faktu, że po przekroczeniu tej granicy wieku zachorowalność na jaskrę wzrasta, a jej początki często są bezobjawowe. Jeszcze częściej, bo raz do roku, profilaktyczne badania w kierunku jaskry polecane są osobom należącym do grupy ryzyka wystąpienia tej choroby: osobom z krótkowzrocznością, zwłaszcza powyżej -3.0D (dioptrie), ale także chorym z nadwzrocznością, osobom cierpiącym na migrenowe bóle głowy, hipercholesterolemię, nadciśnienie tętnicze lub niskie ciśnienie tętnicze.

Niekiedy wśród słabszych czynników ryzyka wymieniane są: palenie tytoniu, przewlekły stres, alkohol, otyłość, czy cukrzyca.

Jaskra objawy – kliknij i dowiedz się więcej.

Jak wygląda badanie profilaktyczne w kierunku jaskry?

Jednym z elementów badania profilaktycznego w kierunku jaskry jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, które prawidłowo nie powinno przekraczać 21mmHg. Trzeba jednak pamiętać, że podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe nie jest jednoznaczne z diagnozą jaskry. Prawidłowy wynik tego badania nie wyklucza choroby, u podłoża jaskry leży bowiem uszkodzenie nerwu wzrokowego, które w trakcie badań profilaktycznych ocenia się w oftalmoskopii, czyli badaniu dna oka. Trzecim elementem badania profilaktycznego jest badanie pola widzenia, w którym w przebiegu jaskry mogą pojawić się ubytki. Dopiero po takim trzyelementowym badaniu może pojawić się podejrzenie jaskry – wtedy kieruje pacjenta na dalsze specjalistyczne badania.

Ostry atak jaskry

Często objawy jaskry utożsamia się z objawami tzw. ostrego ataku jaskry, które występują w przypadku gwałtownego zamknięcia kąta przesączania w oku. Są to: bardzo silny ból oka, promieniujący do szczęki, czoła i skroni, silny ból głowy, znaczące pogorszenie ostrości widzenia, widzenie tęczowej otoczki, tzw. „halo” wokół źródeł światła, nudności i wymioty. Niekiedy dołącza się do tego światłowstręt i łzawienie.

Wystąpienie powyższych objawów związane jest z bardzo wysokim wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego do wartości równych nawet 40-80mmHg i jest stanem, który powinien skłonić do natychmiastowego zgłoszenia się do okulisty, gdyż w ciągu kilkunastu godzin może doprowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku. Tak silne i gwałtowne objawy dotyczą jednak tylko części osób cierpiących z powodu jaskry. Jeśli w przebiegu tej choroby pojawiają się objawy, mogą one przybrać formę łagodniejszą, na przykład pobolewań gałki ocznej, czy głowy, albo jedynie wystąpienia ubytków w polu widzenia.

Leczenie jaskry

Dobór odpowiedniego leczenia jaskry zależy od rodzaju stwierdzonych nieprawidłowości i aktualnego stanu klinicznego pacjenta. W przypadku ostrego ataku jaskry leczenie musi być szybkie i zdecydowane. Musi prowadzić do obniżenia ciśnienia w gałce ocznej poprzez zastosowanie odpowiednich leków lub przez zabieg operacyjny, także z użyciem lasera.

W przypadku łagodniejszych objawów lub wykrycia jaskry bezobjawowej leczenie zwykle rozpoczyna się od farmakoterapii, a więc stosowania leków w postaci kropli do oczu, a niekiedy także w formie tabletek, które będą hamować produkcję cieczy wodnistej w oku lub ułatwiać jej odpływ. W ostatnim czasie prężnie rozwija się laseroterapia. Dość duża skuteczność takich zabiegów, które mogą być wykonywane niemal w każdym typie jaskry sprawia, że stają się one coraz popularniejsze. Z laserowych zabiegów, dla których oczywiście istnieją szczegółowe wskazania, dostępne są metody poprawiające odpływ cieczy wodnistej (trabekuloplastyka, irydotomia i irydoplastyka) oraz zmniejszające produkcję cieczy wodnistej (zabiegi cyklodestrukcyjne). Jeśli w leczeniu jaskry potrzebny jest zabieg operacyjny inny niż laserowy, współczesna medycyna idzie w kierunku jak najmniejszej inwazyjności, co wiąże się również z mniejszym ryzykiem takich zabiegów.

W każdej chorobie, a szczególnie w jaskrze, wcześnie podjęte leczenie może ustrzec nas przed ciężkimi i nieodwracalnymi następstwami. Warto korzystać z możliwości diagnostycznych i terapeutycznych, jakie niesie współczesna medycyna, aby przez całe życie cieszyć się dobrym wzrokiem.

Najczęstsze choroby związane z wiekiem. Część 1. SPRAWDŹ