Najczęstsze choroby związane z wiekiem – część 2.

Najczęstsze choroby starszych osób, choroby seniorówNajczęstsze choroby starszych osób, choroby seniorów

Co dolega seniorom? W pierwszej części opisaliśmy pierwsze objawy nadciśnienia, cukrzycy oraz niektórych nowotworów – najczęściej występujących chorób senioralnego wieku. To jednak tylko połowa popularnych schorzeń, które dotykają naszych rodziców, babcie i dziadków. O których jeszcze musimy pamiętać?

Osteoporoza

Ze względu na częstotliwość występowania choroby „kruchych kości” u osób starszych, w Unii Europejskiej schorzenie to zostało uznane za chorobę cywilizacyjną. Ryzyko z nią związane jest spore, ponieważ aż połowa seniorów po złamaniach kości traci pełną sprawność ruchową. Co gorsza, spora część z nich umiera w ciągu roku do trzech od złamania.

Niestety, osteoporoza nie daje żadnych szczególnych objawów aż do pierwszego złamania. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Po 65 roku życia warto wykonać badania densynometryczne, które dadzą nam jasną odpowiedź na stopień zagrożenia osteoporozą. Jeśli jednak jesteśmy w grupie ryzyka (osteoporoza w rodzinie, złamania w przeszłości, niska masa ciała, mała aktywność fizyczna, mało witaminy D przyjmowanej w pożywieniu), to takie badanie należy przeprowadzić już wcześniej.

Zaćma

Zaćma, zwana także kataraktą, to postępujące mętnienie soczewki oka – choroba seniorów. Jej objawy są bardzo charakterystyczne: widziany obraz staje się coraz mniej wyraźny, kolory wydają się ciemniejsze, pojawiają się problemy z widzeniem przy bardzo jasnym świetle dziennym.

Obecnie leczenie zaćmy jest bardzo skuteczne i stosunkowo proste – polega albo na podawaniu kropli do oka albo na szybkim i bezpiecznym zabiegu wymiany soczewki oka. Warto zwracać uwagę na objawy choroby (u siebie bądź bliskiego seniora), ponieważ postępująca choroba może doprowadzić nawet do utraty wzroku. W początkowych fazach zaawansowania jest z kolei bardzo łatwa do wyleczenia.

Operację wymiany soczewki możemy wykonać albo za darmo (jeśli specjalista wystawi nam skierowanie) albo we własnym zakresie (w placówkach prywatnych).

Choroba Alzheimera

Czyli najczęściej występująca choroba otępienna, pojawiająca się u osób po 65 roku życia. Nie znamy jej dokładnych przyczyn, nie wymyślono jeszcze na nią lekarstwa. Prowadzi do stanu, w którym chory staje się inną, zupełnie „obcą” i niezaradną osobą – w krańcowej fazie nie pamięta bliskich, nie potrafi swobodnie jeść ani korzystać z toalety. Niestety, jedyne, co pozostaje lekarzom oraz bliskim chorej osoby, to leczenie objawowe.

Pierwszymi objawami choroby Alzheimera jest: pogorszenie pamięci (pamięci świeżej, czyli np. chory nie potrafi przyswoić nowego numeru telefonu czy PIN-u), problemy z mową i koncentracją uwagi, obniżenie nastroju. Kiedy zauważamy te objawy, warto udać się do specjalisty i przeprowadzić szczegółowe badania. Istnieje szansa, że odpowiednio dobrane leki opóźnią przebieg procesu chorobowego.

Najczęstsze choroby związane z wiekiem cz. 1 – ZOBACZ