Kamica nerkowa – Jak ją rozpoznać i leczyć?

Kamica nerkowaKamica nerkowa

Kamica nerkowa jest powszechnie występującą chorobą. Co roku jej objawy zgłasza 1-3% osób. Połowa z tych osób wcześniej czy później ponownie trafia do lekarza z tymi samymi objawami. Kamica nerkowa częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. U mężczyzn najczęściej występuje w wieku 40-50 lat, kobiety zwykle dotyka w wieku 50-70 lat.

Czym jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa polega na odkładaniu się w układzie moczowym złogów gromadzących się w efekcie wytrącania się substancji chemicznych, które normalnie są wydalane z organizmu, ale w momencie, gdy gromadzą się w nadmiernej ilości przestają być rozpuszczane i wydalane, a zamiast tego odkładają się w postaci piasku, z którego z czasem tworzą się złogi określane mianem kamieni. Kamienie mogą się tworzyć w różnych częściach dróg moczowych. Zwykle tworzą się bezpośrednio w nerkach, ale mogą się przemieszczać, trafiając do moczowodów lub pęcherza moczowego.

Rodzaje kamicy nerkowej

Kamienie nerkowe mogą tworzyć się z jednego rodzaju substancji, ale najczęściej powstają pod wpływem nawarstwiania się substancji różnego pochodzenia. Substancje, z których powstają kamienie:

  • wapń
  • szczawiany
  • fosforany
  • związki kwasu moczowego
  • cystyny.

Dlatego rozróżniamy kamienie wapniowe czyli kamicę wapniową, szczawianą i kolejno adekwatnie do danej substancji, a także kamice mieszane, np. kamicę szczawianowo-wapniową.

Kamica nerkowa objawy – Dolegliwości wywołane przez kolkę nerkową

Zdarza się, że kamica przebiega bezobjawowo, ale również dobrze mogą występować napady kolki nerkowej, którym towarzyszy bardzo silny ból często powiązany z nudnościami lub wymiotami, krwiomoczem, a nawet omdleniami. Osoba chora zwykle jest niespokojna i automatycznie zmienia pozycje ciała, szukając takiej, która będzie sprzyjała złagodzeniu bólu.

Metody wykrywania kamicy nerkowej

W pierwszej kolejności wykonuje się badanie ogólne moczu oraz wykorzystuje metodą obrazowania, jaką jest USG. W dalszym postępowaniu może zostać zastosowana tomografia komputerowa brzucha, dzięki której można zlokalizować kamienie powstałe z dowolnej substancji. Bardziej szczegółowa diagnostyka jest wskazana w przypadku nawracającego problemu. Wówczas konieczne staje się znalezienie przyczyny wytrącania się danej substancji w układzie moczowym.

Kamica nerkowa leczenie – W jaki sposób leczy się kamicę nerkową?

Gdy kamica zostanie zdiagnozowana, podaje się przede wszystkim środki przeciwbólowe i rozkurczowe, co można sprawdzić na stronie http://www.no-spa.pl/inne-bole-brzucha/kamica-nerkowa. Większość kamieni zostaje usunięta przez organizm samodzielnie, a leki rozkurczowe są w tym pomocne. Równie istotne pozostaje przyjmowanie dużej ilości płynów. Jeżeli nie istnieją przeciwskazania zdrowotne, rekomenduje się wypijanie 2-2,5 litrów wody dziennie. Gdy mamy do czynienia z kamicą cystynową, zalecana ilość płynów to nawet 3-4 litry.

Przyjmowanie dużej ilości płynów powoduje nasilenie diurezy, co wpływa na zwiększenie przepływu moczu i sprzyja wypłukiwaniu kamieni oraz piasku. Ważne, aby przed położeniem się spać nie ograniczać nawadniania. W czasie snu diureza maleje, co sprzyja tworzeniu się kamieni, dlatego pomimo perspektywy nocnego wstawiania do toalety przed snem należy wypić dużo wody.