Jesień życia w dobrej formie – rehabilitacja seniorów sposobem na długowieczność

Jesień życia w dobrej formie rehabilitacja seniorów sposobem na długowiecznośćJesień życia w dobrej formie rehabilitacja seniorów sposobem na długowieczność

Wzmożone zainteresowanie rehabilitacją i fizjoterapią spowodowane jest przede wszystkim zmianami w stylu życia jakie współcześnie obserwujemy, a także licznymi chorobami cywilizacyjnymi. To co bagatelizujemy w młodości – wszystkie zaniedbania w odżywianiu, ergonomii pracy i postawie – w podeszłym wieku powraca z kilkukrotnie większą siłą.

Znaczenie zabiegów rehabilitacyjnych

Seniorzy są grupą o sprecyzowanych potrzebach i wymaganiach. Najczęściej doskwiera im kilka różnych dolegliwości jednocześnie, które w znacznym stopniu obniżają ich jakość życia oraz zdolność samodzielnego funkcjonowania. Odpowiednio prowadzona rehabilitacja umożliwia im utrzymanie sprawności i dobrego samopoczucia na dłużej. Jest także nieocenioną pomocą w powrocie do normalności po przebytych urazach, kontuzjach, operacjach i poważnych chorobach, na które osoby starsze są szczególnie narażone.

Korzyści płynące z rehabilitacji

Pozytywny wpływ ćwiczeń pod okiem fizjoterapeuty widoczny jest zarówno u pacjentów samodzielnych, jak i tych wymagających całodobowej opieki ipomocy podczas codziennych czynności. Regularna rehabilitacja w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy ogólnego samopoczucia, zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz zdolności lokomocji i koordynacji. Jej wpływ zauważalny jest także w sferze psychicznej, dzięki redukowaniu stresu. Senior uczestniczący w takich zajęciach najczęściej odczuwa także polepszenie jakości życia społecznego, ponieważ większa ilość energii, witalność i dobre samopoczucie umożliwia mu uczestniczenie w spotkaniach i różnego typu aktywnościach.

Podstawy do rozpoczęcia kuracji

Grupą, która powinna być w szczególny sposób objęta opieką fizjoterapeutów i rehabilitantów są chorzy po przebytych zawałach, udarach, cierpiący na stwardnienie rozsiane i inne poważne schorzenia. Korzyści płynące z regularnych ćwiczeń z pewnością odczują także pacjenci z nadwagą i problemami zwyrodnieniowymi, które w podeszłym wieku są powszechnym zjawiskiem. Rehabilitacja wskazana jest też u seniorów cieszących się dosyć dobrym zdrowiem, ponieważ pozwoli utrzymać tę kondycję organizmu oraz zapobiegać późniejszym dolegliwościom. Samodzielność oraz możliwość realizacji swoich zainteresowań jest bardzo cennym przywilejem na emeryturze, o który należy jednak regularnie się troszczyć.

Seniorze, jeśli chcesz poprawić jakość swojego życia, wrócić do większej sprawności oraz funkcjonować bez dotychczasowych ograniczeń wejdź na stronę www.klinika-zdrowko.pl/rehabilitacja/zakres-uslug/. Znajdziesz tam szczegółowe informacje o rehabilitacji, które powinny pomóc Ci w podjęciu decyzji i wyborze najodpowiedniejszej formy rekonwalescencji.

 

Popularne artykuły dla seniora