Jakie zioła na reumatoidalne zapalenie stawów?

Zioła dla senioraZioła na stawy mogą pomóc nie tylko seniorowi

Stawy mogą boleć z różnych powodów, według American Rheumatism Association choroby reumatyczne możemy podzielić na dziesięć grup. Ilość schorzeń jest ogromna i w różnym stopniu może dotykać każdego z nas. Jeżeli każdej zmianie pogody towarzyszy ból, a stawy są sztywne i opuchnięte prawdopodobnie cierpisz na chorobę zwaną potocznie reumatyzmem czyli reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Przyczyn choroby może być wiele, objawy też są różne. Nieleczona choroba może trwale uszkodzić stawy dlatego nie warto jej bagatelizować. Trzeba jak najszybciej przejść do leczenia – najlepiej naturalnej kuracji stosując odpowiednie zioła na reumatyzm.

Na ból stawów zioła

Czym jest reumatyzm?

Choroby reumatyczne charakteryzują się przewlekłymi stanami zapalnymi w obrębie tkanki łącznej wywołane zwykle reakcją autoimmunologiczną. Główne objawy reumatyzmu to zmiany w obrębie stawów i kości, którym towarzyszą bóle reumatyczne, a w skrajnych przypadkach ograniczenie ruchu lub całkowitego usztywnienia stawu.

Jakie mogą być przyczyny choroby stawów?

Hipotez odnośnie tego co jest przyczyną choroby zapalnej stawów jest wiele. Reumatoidalne zapalenie stawów może być wywołane przez bakterie. Wytwarzane przez nie toksyny mogą destruktywnie wpływać na nasze stawy. Według innej hipotezy reumatyzm jest efektem choroby genetycznej lub niewłaściwego stylu życia. Niektórzy bóle reumatyczne łączą z niewłaściwą dietą i złym stanem przewodu pokarmowego.

Zapalenie stawów – zła dieta?

Ostatnia z hipotez nabiera w ostatnim czasie coraz większego znaczenia również w świecie medycznym. Z obserwacji wynika, że w społeczeństwach, odżywiających się mało przetworzonymi produktami (głównie roślinnymi),które stosują naturalne kuracje oczyszczające od zawsze reumatoidalne zapalenie stawów jest dolegliwością niezwykle rzadką. Niestety w krajach zachodnich, głównie Stany Zjednoczone, w których przez lata dominowała dieta oparta na fast foodach i przetworzonym jedzeniu z puszek wskaźnik zachorowań na choroby stawów jest ogromny. Społeczeństwa wysoko rozwinięte już dawno odeszły od ziołolecznictwa, nie wiedzą, że zioła leczą choroby stawów.

Mięso – które Światowa Organizacja Zdrowia uznała niedawno za niebezpieczne dla zdrowia – szczególnie czerwone (używane w hamburgerach) jest ciężko przyswajane przez ludzki organizm. W efekcie jego trawienia wytwarzane są toksyny, które wchłaniane do krwi wytwarzają antygeny podobne do tych zawartych w stawach. W efekcie tego nasz układ immunologiczny atakuje stawy, uszkadzając chrząstkę i gładź, która pęka, staje się nierówna i szybciej ulega ścieraniu. Silniejsze tarcie i mniejszy poślizg stawowy skutkuje uczuciem ograniczonej ruchomości stawu, a następnie pojawieniem się bólu.

Zwyrodnienie stawów równie niebezpieczne co zapalenie

Główną przyczyną zwyrodnienia stawów jest czas. W wyniku jego upływu stawy po prostu zużywają się w sposób mechaniczny. Zwyrodnienia stawów w większym bądź mniejszym stopniu dotykają każdego z nas, jednak ich powstawaniu sprzyja nadwaga, przebyte kontuzje, powypadkowe uszkodzenia, zaburzona symetria ciała czy przebyte zapalenia reumatoidalne. Zwyrodnienie niszczy chrząstkę stawową ograniczając jej sprężystość, w miarę postępu choroby chrząstka mięknie, pęka aż w końcu się rozpada wskutek czego pojawia obrzęk i ból uniemożliwiający ruch.

Jak leczyć reumatyzm?

Podstawą leczenia stanów zapalnych jest neutralizacja czynników wywołujących zapalenie kolejnym etapem leczenia jest rehabilitacja. Mitem jest, że pozostawanie w bezruchu sprzyja leczeniu zapalenia stawów. Brak ruchu daje ukojenie bo ogranicza ból, ale niestety wpływa na pogłębianie się choroby. Odpowiedni ruch i ćwiczenia uruchamia procesy fizjologiczne, których zadaniem jest odpowiednie odżywienie i konserwacja stawu.

Etapy kompleksowego leczenia stawów:

  • zwalczanie zapalenia,
  • eliminowanie bólu,
  • rehabilitacja (odpowiedni ruch).

Leczenie zapalenia stawów można przyśpieszyć dostarczając organizmowi odpowiedniego budulca i substancji pobudzających.

Terapia syntetyczna czy zioła na reumatyzm?

Niestety współczesna medycyna nie znalazła odpowiedniego leku na zwyrodnienia i zapalenia stawów. Lekarze przepisują swoim pacjentom leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które umożliwiają rehabilitację, ale niestety tego typu leki stosowane przez długi czas niosą ze sobą niepożądane skutki uboczne, jak choroba wrzodowa, zaburzenia hormonalne a nawet osteoporozę.

Alternatywą dla medykamentów jest leczenie stawów domowymi sposobami. Zioła mają równie silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne co leki, jednak ich stosowanie nie niesie ze sobą efektów niepożądanych.

Jakie zioła stosować?

W naturalnej kuracji reumatoidalnego zapalenia stawów doskonale sprawdzają się substancje moczopędne. Zioła na stawy o takich właściwościach skutecznie oczyszczają organizm z toksyn hamując tym samym rozwój zapalenia, łagodząc tym samym ból stawów.

Natura obdarzyła nas urodzajem roślin o właściwościach moczopędnych i oczyszczających krew po które warto sięgać nie tylko w czasie leczenia reumatyzmu, ale również profilaktycznie, nie czekając by choroba stawów w ogóle nas dotknęła.

Jakie zioła na stawy najlepiej oczyszczają z toksyn

Najlepiej kupować gotowe mieszanki, takie jak mieszanka ziołowa na gościec czyli reumatoidalne zapalenie stawów z serii Klimuszko, w skład których wchodzą:

  • kwiat tarniny,
  • owoc jarzębiny,
  • ziele rdestu ptasiego,
  • liść brzozy,
  • nagietek koszyczek,
  • kwiatostan lipy,
  • naowocnia fasoli,
  • kora wierzby,
  • ziele skrzypu,
  • liść czarnej porzeczki,
  • ziele fiołka trójbarwnego.

Można robić napary także z ziół jednorodnych na zapalenie stawów najczęściej stosuje się zioła takiej jak:

  • Arnika górska – zawiera m. in. olejek eteryczny, flawonoidy, aminy. Zioło jest stosowane na stłuczenia, obrzęki pourazowe, oparzenia, a także do płukania jamy ustnej. Działa przeciwreumatycznie, przeciwzapalnie i antyseptycznie. Arnika uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i poprawia krążenie krwi.
  • Wierzba biała – do leczenie reumatyzmu wykorzystywana jest jej kora, bogatą w flawonoidy, kwasy organiczne. glikozydy (głównie salicyna, która ma działanie ściągające i przeciwzapalne),
  • Gorczyca biała – do miejsc objętych bólem reumatoidalnym przykłada się woreczki z gorczycą.
  • Wiązówka błotna – jej kwiaty bogate w olejki eteryczne, sole mineralne, kwasy organiczne i garbniki, działają przeciwreumatycznie. Zazwyczaj występuje w  mieszankach ziołowych z czarnym bzem, liściem brzozy i korą wierzby.

A jakie są Twoje sposoby na reumatyzm?